Rewizja działań Lasu Modelowego

Po blisko 3 letniej przerwie doszło do spotkania instytucji i organizacji wchodzących w skład Lasu Modelowego w Obornikach, aby wspólnie zadecydować o przyszłości projektu. Większa część spotkania była poświęcona strategii komunikacji wewnętrznej oraz rewizji Planu Strategicznego.

O tym, że przekaz informacji pomiędzy jednostkami czy podmiotami jest ważny, nie trzeba nikogo przekonywać. Niewłaściwie skonstruowany może być powodem nieporozumień lub braku wzajemnego zaufania. Dlatego istotne jest by kumulować wysiłki poszczególnych organizacji w celu skutecznego promowania wspólnie podjętej inicjatywy. W przypadku Lasu Modelowego w Obornikach ważne jest, aby w środowisku lokalnym funkcjonował spójny komunikat dotyczący celów jakie zostały określone w Planie Strategicznym, a informacja o podejmowanych działaniach była przekazywana podczas wewnętrznych spotkań oraz w kontaktach ze środowiskiem lokalnym przy okazji wspólnie organizowanych wydarzeń.

Podczas spotkania udało się dokonać analizy większości zadań, które wynikają z Planu Strategicznego w tym m. in.:

  • utworzenia stref ochronnych wzdłuż rzek: Wełny i Flinty,
  • kampanii na rzecz zrównoważonego użytkowania zasobów leśnych i wodnych regionu - te warto poprowadzić we współpracy  ośrodkami doradztwa rolniczego i z wykorzystaniem kampanii, którą Nadleśnictwo Oborniki właśnie rozpoczyna w ramach dotacji z WRPO;
  • inwentaryzacji zadrzewień w ramach prac licencjackich i magisterskich;
  • rekultywacji jeziora Rogozińskiego;
  • przeprowadzenia inwentaryzacji gatunków i siedlisk w obszarze Natura 2000 Dolina Wełny i sporządzenia PZO,
  • ograniczenia presji wynikającej z turystycznego użytkowania doliny,
  • realizacji programu małej retencji na terenie Nadleśnictwa Oborniki,
  • rozwinięcie badań nad populacją wilka w Puszczy Noteckiej.
  •  

Spotkanie było pokłosiem petycji mieszkańców powiatu obornickiego wystosowanej do Ministra Środowiska w związku z tym, że projekt Lasu Modelowego w 2015 roku został „odsunięty w czasie”. W 2018 roku Minister Środowiska wyraził pełne poparcie dla tej lokalnej inicjatywy.   

 

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Edukacja ekologiczna

Edukacja ekologiczna

Nadleśnictwo Oborniki realizuje działania edukacyjne na kilku obiektach.

Lasy, jako zielone płuca Ziemi, spełniają szereg ważnych funkcji:
- produkują tlen, chronią glebę przed erozją, powodziami, lawinami, regulują obieg wody w przyrodzie (tzw. „funkcja ekologiczna"),
- są miejscem pracy oraz wypoczynku społeczeństwa (tzw. „funkcja społeczna"),
- dostarczają wielu produktów, wykorzystywanych każdego dnia, od drewna, po owoce runa leśnego (tzw. „funkcja gospodarcza").
Dlatego też nieoceniona jest tutaj rola edukacji leśnej, prowadzonej przez pracowników nadleśnictwa. Ma ona na celu kształtowanie odpowiednich postaw wobec przyrody, zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.

Nadleśnictwo Oborniki posiada bogatą bazę edukacyjną, na którą składają się Leśna Izba Edukacyjna Puszczy Noteckiej oraz ścieżki dydaktyczne.
Zajęcia prowadzone są nieodpłatnie, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu. Osobą kontaktową jest pani Natasza Dopierała, tel. 061 297 13 56.

Jeśli chcecie Państwo skorzystać z możliwości rozpalenia ogniska na strzelnicy w Dąbrówce Leśnej przy ścieżce edukacyjnej, prosimy o kontakt z Łukaszem Bąkiem pod telefonem 506 050 433.

IZBA EDUKACYJNA
Izba wyposażona jest w szereg eksponatów, które pozwalają zapoznać się z szeroko rozumianą tematyką leśną. Zwierzęta chronione oraz łowne, drzewa naszych lasów, nasiona i szyszki czy narzędzia wykorzystywane dawniej w leśnictwie to tylko niektóre z nich. Istnieje możliwość przeprowadzenia lekcji korzystając z dostępnych materiałów, a także skorzystania z pomocy pracownika nadleśnictwa.

DOLINA KOŃCZAKA
Ścieżka „Dolina Kończaka" usytuowana jest w leśnictwie Kiszewko oraz Podlesie; 1,6km od Stobnicy. Swój początek ma na parkingu przy drodze leśnej łączącej Stobnicę z Boruszynem. Długość jej trasy to ok. 7km, oznaczona jest w terenie sylwetką bobra. Dzięki niej nauczymy się orientacji w lesie za pomocą słupków oddziałowych, dowiemy jakie drzewa występują w naszym lesie, a także poznamy bliżej zwyczaje zwierząt. Dodatkowym atutem jest zlokalizowana na jednym z przystanków Terenowa Stacja Doświadczalna Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, gdzie prowadzi się hodowlę wilków oraz konika polskiego.

OCHRONA PRZYRODY A ŁOWIECTWO
Położona w leśnictwie Mycin, przy Strzelnicy Myśliwskiej w Dąbrówce Leśnej. Jej długość to ok. 1,2km, oznaczona jest w terenie sylwetką zająca. Na 14 podwójnych tablicach uzyskamy informacje o na temat łowiectwa, urządzania łowisk, poznamy sprzymierzeńców lasu w walce ze szkodnikami, nauczymy rozpoznawać tropy, a także zobaczymy jak wygląda paśnik czy ambona. Przy strzelnicy usytuowany jest wigwam, w którym istnieje możliwość zorganizowania ogniska.

DĘBOWY LAS
Zlokalizowana w leśnictwie Daniele, trasa liczy ok. 6km i jest oznaczona w terenie liściem dębu. Obszar ten obejmuje obiekty przyrodnicze związane z gospodarką leśną oraz ochroną przyrody. Najciekawszym obiektem jest rezerwat przyrody chroniący zbiorowisko roślinne typu świetlistej dąbrowy, tworzący enklawę wśród drzewostanów sosnowych. Ponadto dzięki ścieżce dowiemy się czym jest pomnik przyrody, co zagraża naszej roślinności, a także skąd pozyskiwane są nasiona o wartościowych cechach.