Web Content Display Web Content Display

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Oborniki

W listopadzie 2019 roku Nadleśnictwo Oborniki przystąpiło do programu pilotażowego dotyczącego uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. W trakcie trwającego nieco ponad rok pilotażu gościliśmy wielu pasjonatów spania pod gołym niebem. Serdecznie zapraszamy wszystkich do pobytu w Nadleśnictwie Oborniki, na teren urokliwej Puszczy Noteckiej

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl (android) lub iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w załączniku na dole strony).

  2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą

    1. Na terenie Nadleśnictwa Oborniki miejscem wyznaczonym do palenia ogniska jest obszar przy wigwamie koło leśniczówki Daniele (trasa Obrzycko – Jaryszewo). Znajdziesz tam drewno do rozpalenia ogniska. Możesz je także przynieść ze sobą.

  3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu - przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

  4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu;

  5. Miejscami, w których wykonywane są prace z zakresu gospodarki leśnej. Znajdziesz je na mapie. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu!

  6. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.

  7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

    1. Informacje o terminach polowań zbiorowych uzyskasz pod numerami telefonów:

Koło Łowieckie nr 51 Daniel: Maciej Hoffman 795273525; Łukasz Heckert 606309230;

Koło Łowieckie nr 52 Szarak: Rafał Stawicki 508003205;

Koło Łowieckie nr 49 Drop: Grzegorz Kupś 506655156.

 

8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz go zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa: oborniki@poznan.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem.

Zgłoszenie powinno zawierać:

  • imię i nazwisko zgłaszającego,
  • telefon kontaktowy,
  • mail kontaktowy,
  • liczbę nocy (daty),
  • liczbę osób,
  • planowane miejsce biwakowania (dokładna lokalizacja)
  • oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych

    Możesz skorzystać z formularza zamieszczonego na dole strony. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

 

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Natasza Dopierała – Rosik, natasza.dopierala@poznan.lasy.gov.pl, tel. 695 310 852 (preferoway kontakt mailowy).

 

Nadleśnictwo Oborniki przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Nadleśnictwo Oborniki należy do jednego z 46, które w 2019 przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu. W 2021 r. stajemy się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.

 

Twoj głos ma znaczenie!

Lubisz spędzać czas na łonie natury? Chodzisz na wycieczki do lasu? Nocowałeś/aś w lesie albo nie wykluczasz zrobienia tego w przyszłości? Jeśli odpowiedziałeś/aś twierdząco na któreś z tych pytań, to prosimy wypełnij krótką ankietę. Zajmie ok. 10 minut.

Lasy Państwowe umożliwiają nocowanie w lesie, w tym uprawienie surwiwalu i bushcraftu na wybranych obszarach leśnych w ramach ogólnopolskiego Programu pt. ”Zanocuj w lesie”. W związku z tym pytamy osoby zainteresowane aktywnym spędzaniem czasu w lesie o ich doświadczenia, opinie i potrzeby. Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do oceny i ulepszania Programu.

 

Ankieta jest anonimowa. Wyniki będą analizowane i przedstawiane zbiorczo.

Ankieta "Zanocuj w lesie" - użytkownicy (ewaluacja.eu)

 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

O lasach słów kilka...

O lasach słów kilka...

Lasy Nadlesnictwa stanowią wschodnią granicę Puszczy Noteckiej. To monokultura sosnowa przeplatana perełkami gatunków i siedlisk objętych ochroną prawną.

Z ogólnej powierzchni lasów Nadleśnictwa Oborniki wynoszącej 20 896 ha, około 6.761,17 ha stanowią lasy grupy pierwszej, czyli lasy o charakterze ochronnym i składają się na nie:

  • lasy wodochronne zajmują pow.                           - 3.756,43 ha,
  • lasy glebochronne                                                 - 1.680,16 ha,
  • lasy stanowiące ostoję zwierząt                            - 166,67 ha,
  • lasy na stałych powierzchniach doświadczalnych - 294,64 ha,
  • lasy drzewostanów nasiennych wyłączonych       - 21,84 ha,
  • lasy cenne pod względem przyrodniczym              - 3,95 ha,
  • lasy wokół uzdrowisk i sanatoriów                         - 354,66 ha,
  • lasy położone w miastach                                      - 250,84 ha,
  • lasy położone wokół miast                                     - 231,98 ha.

Na terenie Nadleśnictwa Oborniki znajduje się pięć sztuk sosny noteckiej - drzewa doborowe, z których pobierane są zrazy do szczepień oraz szyszki do zakładania upraw rodowych.

 

Lasy Nadleśnictwa Oborniki Lasy charakteryzują się wysokim udziałem drzewostanów sosnowych i małym drzewostanów liściastych. Gatunkiem dominującym jest sosna, która stanowi 93,6% zapasu drewna.
Drzewostany nadleśnictwa należą do pierwszego stopnia zagrożenia pożarowego. W ramach ochrony przeciwpożarowej uzupełniono sieć miejsc czerpania wody o sztuczne punkty (50 tys. litrów). Zbiorniki te zabezpieczają ponadto ptaki i zwierzęta w wodę jako sztuczne poidła.

Nadleśnictwo prowadzi gospodarkę łowiecką przy współudziale Kół Łowieckich dzierżawiących poszczególne obwody. Na terenie Nadleśnictwa Oborniki jest 9 obwodów łowieckich. Najatrakcyjniejszymi polowaniami na tych obwodach są polowania pędzeniami na dziki oraz polowania indywidualne na jelenie byki i sarny rogacze. Dodatkową atrakcję stanowi Strzelnica Myśliwska "Nad Flintą" w Dąbrówce Leśnej, usytuowana w lesie, która spełnia wszelkie wymagania stawiane tego typu obiektom.

Obok funkcji produkcyjnych, lasy Nadleśnictwa Oborniki są dostarczycielem wielu surowców i dóbr, które nazywamy produktami ubocznego użytkowania lasu. Nie muszą one być obiektem obrotu hurtowego, ale mogą trafić do prywatnego koszyka czy kobiałki i stać się surowcem w domowym przetwórstwie. Takim dobrem jest ok. 20 gatunków owoców leśnych, a także rozmaite gatunki grzybów, których zbieranie staje się niemal narodowym hobby Polaków.

Poza zadaniami gospodarczymi, Nadleśnictwo prowadzi działalność w zakresie edukacji ekologicznej i propagowania turystyki w postaci licznych obiektów turystycznych  atrakcyjnych dla turystyki pieszej, rowerowej, konnej i wodnej.