Lista aktualności Lista aktualności

O rysiu, który zawędrował do Koźmina

Kilka dni temu we wsi Koźmin w powiecie szamotulskim doszło do nieczęstej sytuacji. Oto do wioski zawędrował ryś (!) i" urządził sobie stołówkę” w jednym z gospodarstw, w którym hodowano kozy. Efektem polowania była śmierć dwóch kóz. Ryś kręcił się jeszcze kilka dni w okolicy, po czym udało się go odłowić.

Pewnie wiele emocji towarzyszyło tej sytuacji, ale USPOKAJAMY! Zdrowe rysie prowadzą nocny tryb życia i nie stanowią istotnego zagrożenia dla zwierząt gospodarskich, a opisana wyżej sytuacja jest incydentalna. Chyba, że trafi się osobnik chory, np. mający świerzb, wówczas może się zdarzyć, że będzie on szukał łatwego dostępu do pożywienia.
 
Trochę o rysiach:
 
  • Średnia waga dorosłego osobnika – 30 kg;
  • Prowadzi skryty tryb życia;
  • W ciągu doby potrafi przewędrować nawet 20 km;
  • Zdobycz żywieniową starannie ukrywa by wracać do niej w ciągu kilku dni;
  • Rodzą się zwykle 2-3 osobniki;
  • Objęte są ochroną całoroczną.
 
Nawiązaliśmy kontakt w tej sprawie z Zachodniopomorskim Towarzystwem Przyrodniczym, które zajmuje się wsiedlaniem rysi w lasach zachodniej Polski. Do dzisiaj wypuszczono na wolność 91 osobników. Mają one specjalne obroże z GPS-em stąd można śledzić ich losy. Osobnik spod Koźmina ma obrożę i nadajnik potwierdził jego lokalizację.
 
ZTP warto zidentyfikować jako miejsce, gdzie można zgłaszać wszelkie informacje o spotkanych rysiach oraz wysyłać wykonane zdjęcia (mail: dzika.zagroda@zubry.org). Ponadto na stronie rysie.org można zobaczyć kilku „wychowanków” Towarzystwa.
 
Zgodnie z art. 126 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez 5 gatunków chronionych tj. przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie, bobry. A zatem w tym przypadku odpowiedzialnym za wypłatę ewentualnego odszkodowania będzie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu.
 
 
Zdjęcie: Shutterstock