Lista aktualności Lista aktualności

Król przestworzy i podniebny akrobata

Nasz największy ptak drapieżny oraz największy żyjący w Polsce ptak należący do wróblowatych. Symbol siły, wielkości i władzy kontra symbol tajemniczości i mądrości. Bielik i kruk. Obserwacja w ich naturalnym środowisku to nie lada gratka nie tylko dla miłośników ornitologii.

Wydawać by się mogło, że zima to czas, gdy przyroda śpi i nie ma co liczyć na ciekawe obserwacje. Nic bardziej mylnego! Przełom stycznia i lutego to czas, gdy bieliki rozpoczynają swoje gody. I trzeba przyznać, że wygląda to bardzo spektakularnie, a akrobacje wykonywane są z niezwykłą gracją, mimo blisko 2,5 - metrowych skrzydeł.

Także w Europie bieliki są jednymi z największych gatunków, rozmiarem przewyższają je jedynie sępy i orłosępy. Nic więc dziwnego, że na miejsce swojego zamieszkania wybierają potężne drzewa, które są w stanie utrzyma ciężar równie pokaźnego gniazda, które może osiągnąć do 4m wysokości, 2,5 metra średnicy i wagę nawet kilku ton. Drzewa te występują często na skraju drzewostanu, w pobliżu zbiorników wodnych, z uwagi na ryby, które są jednym z głównych źródeł pokarmu tych ptaków.

Zdecydowanie mniejsze od bielików, ale równie fascynujące, są kruki. Te owiane tajemniczością ptaki od wieków wzbudzały dość skrajne emocje, od podziwu po strach. Wszystko przez to, że kiedyś nierozerwalnie wiązano je ze śmiercią i zarazą, a kraczący kruk miał oznaczać złe wieści.

Długość ich ciała może wynosić nawet 70 cm, a masa bardzo często przekracza kilogram. Wśród kruków nie ma wyraźnej różnicy między samcem a samicą. Jedynie podczas obserwacji osobników stanowiących parę, można zauważyć, że samce mają bardziej połyskujące upierzenie i są większe od samic.

Kruki są jednymi z najwcześniej przystępującymi do lęgów ptakami, więc obecny okres to ponownie dobry czas na obserwacje, a jest na co popatrzeć!  Samiec w czasie godów zmienia się w prawdziwego powietrznego akrobatę, ukazując swoje mistrzostwo. Unoszą się do góry, po czym swobodnie opadają, aby w ostatniej chwili wznieść się i raz na lewą, raz na prawą stronę zmieniać kierunek swojego podejścia w górę. Są monogamiczne, łączą się w pary na całe życie.  

Kruki są wszystkożerne, najchętniej zjadają jednak pokarm zwierzęcy, od owadów, przez jaszczurki, po mniejsze ptaki. Mają świetny wzrok, szybko dostrzegają padłą zwierzynę i urządzają ucztę, czasem nawet w towarzystwie wilków.

Jak widzicie nawet okres zimowy może być interesujący i przynieść spektakularne obserwacje. Wystarczy tylko oderwać się od ekranu komputera czy telefonu i wyjść na spacer.