Aktualności Aktualności

Początek roku, czyli czas podsumowań i planów na przyszłość

Styczeń to czas, kiedy z impetem wchodzimy w kolejny rok. Pełni entuzjazmu i nadziei robimy plany na najbliższe miesiące, a także wspominamy to co już za nami. Jak było u nas?

Zakończyliśmy trzy przedsięwzięcia. Projekt „Windą do lasu” o którym niejednokrotnie można było przeczytać, przeszedł do historii. Mamy nowoczesne Multimedialne Centrum Edukacyjne, cieszące się od momentu otwarcia niesłabnącą popularnością. Jest nowa ścieżka rowerowa, a także szereg materiałów filmowych, które można obejrzeć na naszym kanale na Youtubie. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

Dzięki dotacjom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu założyliśmy łąkę kwietną, a także stworzyliśmy aplikację z kolejnymi przyrodniczymi perełkami Wielkopolski i nie tylko, którą będzie można oglądać w goglach VR, podczas wizyt w naszym Centrum.

 

Co dalej? „Informacja, wiedza, umiejętność” – to tytuł nowego projektu, dotowanego przez WFOŚiGW w Poznaniu oraz NFOŚ, o którym będziecie mogli usłyszeć w najbliższych miesiącach. W kampanii edukacyjnej opowiemy o zmianach klimatu, zwrócimy uwagę na to co każdy z nas może zrobić, aby przeciwdziałać jej katastrofalnym skutkom. Razem możemy więcej! Wzrastający w ekspresowym tempie konsumpcjonizm, niezrównoważone gospodarowanie zasobami naturalnymi oraz przekonanie ludzi o własnej potędze sprawiły, że znany nam świat znalazł się w głębokim kryzysie. Średnia globalna temperatura wzrosła, podobnie jak emisja CO2, a co za tym idzie, Europa staje się czterdziestostopniową suchą sauną, którą coraz częściej dotykają gwałtowne zjawiska pogodowe. Niestety nie mówi się o tym wystarczająco dużo i głośno, by do każdego z nas trafiło. Chcemy to zmienić.

Nie sposób nie wspomnieć również o wodzie. W zmieniającym się świecie spotykamy się z trzema problemami – jej nadmiarem, niedoborem i zanieczyszczeniem. Woda, która warunkuje życie na Ziemi, nie jest nam dana na zawsze. Warto o tym pamiętać, jak i o tym, że działania każdego z nas mają wpływ na nasze otoczenie. Mniejszy czy większy. A jak już się zbierze nas wszystkich – z rodziny, pracy, miasta, kraju… to raczej większy. Dlatego tak ważne jest, aby świadomość na temat tego co się dookoła nas dzieje, co jest naszym udziałem, nieustannie wzrastała. Korzystajmy z tego co mamy, ale pamiętajmy, że tą samą szansę trzeba dać przyszłym pokoleniom.


Nadleśnictwa i inne