Wydawca treści
Rezerwaty przyrody
Na terenie jednostki zlokalizowano 3 rezerwaty przyrody pozostające w zarządzie Nadleśnictwa oraz 2 rezerwaty przyrody w zasięgu administracyjnym ale poza jurysdykcją Lasów Państwowych.
Rezerwat „Dołęga"
Pow. 1,17 ha
Położenie: Obręb Obrzycko, leśnictwo Sycyn
Data utworzenia: 30 lipiec 1958 rok
Typ: Florystyczny
Przedmiot ochrony: skrzyp olbrzymi Equisetum telmateia,
Plan Ochrony: brak; ostatni wygasł w 2001 roku
Zadania ochronne – brak, ostatni wygasł w 2019 r.
Rezerwat „Świetlista Dąbrowa"
Pow. 78,83 ha
Położenie: Obręb Obrzycko, leśnictwo Daniele
Data utworzenia: 23 grudnia 1998 rok
Typ: Florystyczny
Przedmiot ochrony: las typu świetlistej dąbrowy Potentillo albae-quercetum,
Plan Ochrony: Rozporządzenie Nr 9/07 Wojewody Wielkopolskiego z dnia 12 marca 2007 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody "Świetlista Dąbrowa".
Rezerwat „Promenada"
Pow. 4,33 ha
Położenie: Obręb Parkowo, leśnictwo Wełna
Data utworzenia: 1987 rok
Typ: Florystyczny
Przedmiot ochrony: grąd środkowo-europejski,
Plan Ochrony: ZARZĄDZENIE REGIONALNEGO DYREKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA W POZNANIU z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Promenada”
Rezerwat „Słonawy"
Pow.: odcinek 1km dł. rzeki Wełna z pasem 3m szer. (3,05 ha)
Położenie: grunt nieleśny
Data utworzenia: 6 marzec 1957 rok
Typ: Faunistyczny
Przedmiot ochrony: środowisko wód śródlądowych rzek i ich dolin wraz z gatunkami ryb dwu środowisk (łosoś, troć wędrowna, pstrąg potokowy, lipień, cert)
Plan Ochrony: brak
Rezerwat „Wełna"
Pow. 10,44 ha
Położenie: Obręb Parkowo, leśnictwo Wełna
Data utworzenia: 19 września 1959 rok
Typ: Faunistyczny
Przedmiot ochrony: rzadka w regionie wielkopolskim flora i fauna, charakterystyczna dla wartkich potoków górskich,
Plan Ochrony: brak
W przeszłości różne były motywy ochrony przyrody. Zmieniały się one wraz z rozwojem cywilizacji. Najczęściej czczono i chroniono wszystko to, co było pełne tajemniczości i budziło strach. Temu też człowiek przypisywał cechy nadprzyrodzone. Pewne drzewa ze względu na „mroczny" kształt stawały się przedmiotem kultu. Wierzenia i systemy religijne rozwijały się w oparciu o rośliny, zwierzęta czy też formy przyrody nieożywionej. Na przykład Słowianie mieli święte gaje a pod drzewami dębu oddawali cześć bóstwom i składali ofiary.
Spośród rzadkich gatunków zwierząt najwcześniej, bo już za panowania Bolesława Chrobrego, objęto ochroną bobra Castor fiber. Wśród roślin z dobrodziejstw ochrony jako pierwszy korzystał cis pospolity (Taxus baccata), którego zakaz wycinania wydał w 1423 roku król Władysław Jagiełło. Z długą historią wiąże się także ochrona żubra - symbolu polskiej ochrony przyrody.
XVI w wiąże się z pełni świadomą ochroną tura, którego niestety nie udało się ochronić i ostatni osobnik w Polsce padł z przyczyn naturalnych w 1627 roku. II połowa XIX wieku dała podstawy prawne dla ochrony kozicy i świstaka.
Wydarzeniem na skalę światową było utworzenie pierwszego Parku Narodowego Yellowstone w 1872 roku. Zachwyt nad nim w ówczesnych czasach pozwolił mu przetrwać do czasów dzisiejszych.
Najnowsze aktualności
Bezpieczne wakacje w lesie
Bezpieczne wakacje w lesie
Już wiemy, że tegoroczne lato będzie różniło się zdecydowanie od ubiegłych. Panujące obostrzenia dotyczące pandemii koronawirusa ograniczają pewne nawyki, do których przywykliśmy. Niepewna sytuacja sprawia, że wiele osób porzuci marzenia o egzotycznych wakacjach na rzecz odpoczynku w Polsce. Dla niektórych ten stan rzeczy stanie się powodem do odwiedzenia lasów i poznania ich atrakcji oraz niezwykłego charakteru.
Zdajemy sobie sprawę, że duża część z Was niezbyt często dociera do lasu. Postanowiliśmy więc przygotować specjalny poradnik o tym, jak spędzić bezpieczne wakacje w lesie. Oto nasz dekalog:
- Zabierz telefon. Dzisiejsze telefony nie służą już tylko do dzwonienia. Zainstaluj aplikację „Puszcza Notecka”, która pozwoli Ci zlokalizować się w lesie i odnaleźć najciekawsze atrakcje regionu.
- Poinformuj rodzinę/znajomych gdzie i kiedy wychodzisz. W przypadku zaginięcia w lesie, łatwiej im będzie Ciebie zlokalizować.
- Sprawdź pogodę. W przypadku zapowiadanych wichur albo burz - przełóż planowaną wycieczkę na inny termin.
- Dobrze się ubierz. Dobre buty to podstawa bezpiecznej wędrówki. Postaw na buty zabudowane, zapomnij o klapkach i japonkach.
- Chroń się przed kleszczami. Załóż długie spodnie, spryskaj się środkami odstraszającymi owady, a po powrocie weź prysznic.
- Przestrzegaj zakazu wstępu. Jeżeli w lesie stoi tablica informująca o pracach leśnych wówczas omiń ten obszar – dla Twojego bezpieczeństwa.
- Zabierz prowiant i napoje. Długa, letnia wędrówka w wysokich temperaturach może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Butelka wody w takich okolicznościach będzie Twoim sprzymierzeńcem.
- Nie zbieraj owoców i grzybów, których nie znasz. Zjedzenie trującego pożywienia może skończyć się poważnymi tarapatami.
- Zabierz podręczną apteczkę. Plastry i płyny odkażające mogą okazać się przydatne w przypadku zadrapań i skaleczeń.
- Zachowaj dystans! Na zatłoczonych, najpopularniejszych ścieżkach, nie zapominaj o koronawirusie. Zachowaj dystans minimum 2m. To bezpieczne dla Ciebie i innych
Jeżeli masz pytania lub wątpliwości, napisz do nas! Jesteśmy dla Was na Facebooku!