Wydawca treści Wydawca treści

Położenie Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Oborniki położone jest w północno-zachodniej części terenu województwa wielkopolskiego w następujących powiatach : obornickim, szamotulskim, czarnkowsko-trzcianeckim, chodzieskim i poznańskim. Wchodzi w skład największego zwartego kompleksu leśnego na Nizinie Wielkopolskiej ‑ Puszczy Nadnoteckiej obejmuje jej wschodnią część określaną jako "Puszcza Obornicka".

Grunty Nadleśnictwa położone są między 16º26'42" a 16º58'26" długości geograficznej wschodniej oraz 52º31'07" a 52º49'56" szerokości geograficznej północnej.

Grunty w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa graniczą z gruntami w zasięgach terytorialnych nadleśnictw: Wronki, Krucz, Sarbia, Podanin, Durowo w RDLP Piła i Łopuchówko oraz Pniewy w RDLP Poznań.

Odległość między najbardziej wysuniętymi na północ i na południe zewnętrznymi skrajami kompleksów wynosi 37 km, zaś tak samo mierzona odległość wschód - zachód 36 km.

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa obejmuje 60 728 ha.

Grunty Nadleśnictwa zajmują powierzchnię 20 892,79 ha, podzielone są na trzy obręby leśne: Kiszewo, Oborniki i Obrzycko oraz na trzynaście leśnictw. Położone są w województwie wielkopolskim na terenie następujących powiatów i gmin: powiat obornicki, szamotulski, chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, poznański; gminy Budzyń, Oborniki, Obrzycko, Połajewo, Rogoźno, Rokietnica, Ryczywół, Suchy Las, Szamotuły.

 

Według „Regionalizacji przyrodniczo-leśnej opartej na podstawach ekologiczno-fizjograficznych" opracowanej przez Instytut Badawczy Leśnictwa (PWRiL W-wa 1990), Nadleśnictwo Oborniki położone jest na obszarze krainy przyrodniczo-leśnej Wielkopolsko-Pomorskiej (III). Przeważająca część Nadleśnictwa leży w Mezoregionie Puszczy Noteckiej, pozostała część obejmująca północno-wschodnie obrzeże obrębu Oborniki i rozproszone kompleksy leśne na południu Nadleśnictwa leżą w Mezoregionie Pojezierza Wielkopolskiego.

Położenie Nadleśnictwa według obecnie stosowanego (nawiązującego do uniwersalnej klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Dokumentacyjnej) podziału Polski na regiony fizyczno-geograficzne w układzie dziesiętnym (Kondracki, 2002) Nadleśnictwo leży w obszarze Europy Zachodniej (1-924), w podobszarze Pozaalpejskiej Europy Zachodniej (1-924.3), w Prowincji Niżu Środkowoeuropejskiego (31), Podprowincji Pojezierza Południowobałtyckiego (315) w makroregionie Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej oraz w makroregionie Pojezierza Wielkopolskiego.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Noc Muzeów w otoczeniu przyrody

Noc Muzeów w otoczeniu przyrody

Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację Pszczoła!

Noc Muzeów w tym wyjątkowym miejscu to doskonała okazja, by spędzić wieczór w otoczeniu przyrody, poznając jej tajemnice.

W sercu Puszczy Noteckiej, w budynku zabytkowej Masztalarnii, znajduje się nowoczesna, interaktywna wystawa dioram przyrodniczych oraz wystawa historyczna, które zostaną udostępnione do zwiedzania pod czujnym okiem leśnych przewodników.

W programie Nocy Muzeów przewidziano między innymi:

  • Zwiedzanie wystawy przyrodniczej - Poznajcie fazy rozwoju lasu i fascynujący świat flory i fauny Puszczy Noteckiej.
  • Zwiedzanie Zamku i spacer po lesie - Odkryjcie tajemnice zamku w Goraju i poznajcie historię Hrabiego Wilhelma Bolko Emanuel von Hochberga.
  • Warsztaty konstrukcyjne - Zbudujcie własny karmnik z drewna!
  • Stanowisko wirtualnej rzeczywistości - Przeżyjcie niezapomniane chwile, eksplorując lasy wirtualnie.
  • Obozowisko survivalowe – Dowiedzcie się od naszych ekspertów jak prawidłowo zanocować w lesie.
  • Wystawa owadów leśnych - Zobaczcie z bliska niezwykłe gatunki owadów, które zamieszkują nasze lasy.
  • Zajęcia z mikroskopem – Odkryjcie cudowny mikroświat lasu.
  • Warsztaty "Moje działanie ma znaczenie - kamyk dla trzmiela": Koniecznie przyjdźcie z kamykiem wielkości dłoni i weźcie udział w fascynujących warsztatach przygotowanych przez Fundację Pszczoła!

Organizacja Nocy Muzeów w tym nieoczywistym, pełnym historii miejscu jest wspólną inicjatywą ośmiu nadleśnictw, znajdujących się na terenie trzech województw, wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka”. Wydarzenie potrwa do godz. 22:00. Zabierzcie rodziny i przyjaciół i spędźcie ten wieczór z leśnikami!