Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu w Nadleśnictwie Oborniki

Ochrony lasu nie można rozpatrywać jako osobnej dziedziny nauki i w oderwaniu od innych działów wiedzy o gospodarce leśnej. Ochrona lasu wiąże się ściśle z typologią leśną, ekologią, urządzaniem lasu, hodowlą, użytkowaniem i łowiectwem.

Układ siedlisk, struktura wiekowa i gatunkowa drzewostanów sprawia, że zagrożenie lasów Nadleśnictwa Oborniki ze strony czynników biotycznych jest duże. Czynnikiem potencjalnie determinującym ogólną zdrowotność lasów są drzewostany na gruntach porolnych. Na naszym terenie stwierdzono niski stopień uszkodzeń drzewostanów na tych gruntach przez hubę korzeniową.

Na uprawach sporadyczne stwierdza się szkody od szeliniaka. W dwóch oddziałach od wielu lat mimo zwalczania występuje zagrożenie przez pędraka. W obrębie Kiszewo pewne drzewostany ustawicznie są nękane przez brudnicę mniszkę, strzygonię choinówkę i barczatkę sosnówkę.

Na terenie Nadleśnictwa założonych jest 13 powierzchni metody ogniskowo-kompleksowej ochrony lasu.

Aktualnie na terenie Nadleśnictwa prowadzone są obserwacje na pięciu powierzchniach monitoringu biologicznego.

Przeciętny wskaźnik uszkodzeń drzewostanów dla Nadleśnictwa wynosi 0,8 a cały obszar zaliczony jest do I strefy uszkodzeń przemysłowych.

W celu zwiększenia naturalnej odporności biologicznej i skutecznego zabezpieczenia drzewostanów przed szkodnikami Nadleśnictwo:

- zwiększa na siedliskach borowych udział gatunków liściastych,

- terminowo i prawidłowo wykonuje cięcia pielęgnacyjne,

- ochrania mrowiska,

- chroni pożyteczne ptactwo przez konserwację i czyszczenie budek lęgowych, karmników i poidełek,

- dokładnie przeprowadza jesienne poszukiwania szkodników sosny,

- systematycznie usuwa drzewa zasiedlone.

 

W celu zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów, Nadleśnictwo Oborniki stworzyło system obserwacyjno alarmowy oraz sieć pasów przeciwpożarowych. System obserwacyjno - alarmowy składa się z:

- sieci stałej obserwacji naziemnej tworzonej przez dwie własne wieże obserwacyjne,

- naziemnych i lotniczych patroli przeciwpożarowych,

- punktu alarmowo – dyspozycyjnego,

Dodatkowo w dyspozycji Nadleśnictwa jest zestaw środków technicznych tworzony przez:

- drogi dojazdowe i pożarowe,

- sprzęt gaśniczy (samochody, ciągniki, gaśnice, szpadle),

- punkty czerpania wody,

- leśna baza lotnicza.

Nadleśnictwo współpracuje ściśle ze strażą pożarną następujących Powiatowych Komend PSP: Obornicką, Szamotulską, Czarnkowską i Poznańską.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

O lasach słów kilka...

O lasach słów kilka...

Lasy Nadlesnictwa stanowią wschodnią granicę Puszczy Noteckiej. To monokultura sosnowa przeplatana perełkami gatunków i siedlisk objętych ochroną prawną.

Z ogólnej powierzchni lasów Nadleśnictwa Oborniki wynoszącej 20 896 ha, około 6.761,17 ha stanowią lasy grupy pierwszej, czyli lasy o charakterze ochronnym i składają się na nie:

  • lasy wodochronne zajmują pow.                           - 3.756,43 ha,
  • lasy glebochronne                                                 - 1.680,16 ha,
  • lasy stanowiące ostoję zwierząt                            - 166,67 ha,
  • lasy na stałych powierzchniach doświadczalnych - 294,64 ha,
  • lasy drzewostanów nasiennych wyłączonych       - 21,84 ha,
  • lasy cenne pod względem przyrodniczym              - 3,95 ha,
  • lasy wokół uzdrowisk i sanatoriów                         - 354,66 ha,
  • lasy położone w miastach                                      - 250,84 ha,
  • lasy położone wokół miast                                     - 231,98 ha.

Na terenie Nadleśnictwa Oborniki znajduje się pięć sztuk sosny noteckiej - drzewa doborowe, z których pobierane są zrazy do szczepień oraz szyszki do zakładania upraw rodowych.

 

Lasy Nadleśnictwa Oborniki Lasy charakteryzują się wysokim udziałem drzewostanów sosnowych i małym drzewostanów liściastych. Gatunkiem dominującym jest sosna, która stanowi 93,6% zapasu drewna.
Drzewostany nadleśnictwa należą do pierwszego stopnia zagrożenia pożarowego. W ramach ochrony przeciwpożarowej uzupełniono sieć miejsc czerpania wody o sztuczne punkty (50 tys. litrów). Zbiorniki te zabezpieczają ponadto ptaki i zwierzęta w wodę jako sztuczne poidła.

Nadleśnictwo prowadzi gospodarkę łowiecką przy współudziale Kół Łowieckich dzierżawiących poszczególne obwody. Na terenie Nadleśnictwa Oborniki jest 9 obwodów łowieckich. Najatrakcyjniejszymi polowaniami na tych obwodach są polowania pędzeniami na dziki oraz polowania indywidualne na jelenie byki i sarny rogacze. Dodatkową atrakcję stanowi Strzelnica Myśliwska "Nad Flintą" w Dąbrówce Leśnej, usytuowana w lesie, która spełnia wszelkie wymagania stawiane tego typu obiektom.

Obok funkcji produkcyjnych, lasy Nadleśnictwa Oborniki są dostarczycielem wielu surowców i dóbr, które nazywamy produktami ubocznego użytkowania lasu. Nie muszą one być obiektem obrotu hurtowego, ale mogą trafić do prywatnego koszyka czy kobiałki i stać się surowcem w domowym przetwórstwie. Takim dobrem jest ok. 20 gatunków owoców leśnych, a także rozmaite gatunki grzybów, których zbieranie staje się niemal narodowym hobby Polaków.

Poza zadaniami gospodarczymi, Nadleśnictwo prowadzi działalność w zakresie edukacji ekologicznej i propagowania turystyki w postaci licznych obiektów turystycznych  atrakcyjnych dla turystyki pieszej, rowerowej, konnej i wodnej.