Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona gatunkowa

W Polsce pod ochroną gatunkową znajduje się około 400 gatunków zwierząt, 213 gatunków roślin oraz 265 gatunków grzybów i porostów

Według przepisów aktualnej ustawy o ochronie przyrody cyt.:
Art. 46. ust 1. Ochrona gatunkowa obejmuje okazy gatunków oraz siedliska i ostoje roślin,
zwierząt i grzybów.
Obecnie obowiązującymi rozporządzeniami dotyczącymi ochrony gatunkowej są:
· Rozporządzenie Ministra Środowiska z z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie ochrony
gatunkowej roślin (Dz.U. Nr 14, poz. 81);
· Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. w sprawie ochrony
gatunkowej zwierząt (Dz.U. Nr 237, poz. 1419);
· Rozporządzenie Ministra Środowiska z 9 lipca 2004 r. w sprawie gatunków dziko
występujących grzybów objętych ochroną (Dz.U. Nr 168, poz. 1765).


Ratyfikowana przez Polskę Konwencja Berneńska dotycząca ochrony europejskiej
przyrody żywej i naturalnych siedlisk zawarta została w Bernie 19 września 1979 roku – weszła ona w życie 1 czerwca 1982 roku. Konwencja ta jest w pewnym stopniu rozwinięciem Konwencji Ramsarskiej na kontynencie europejskim; kładzie ona nacisk na ochronę szerokiej różnorodności – tak gatunków, jak i ich siedlisk. Nakazuje ona otaczać największą opieką gatunki ustępujące i endemiczne oraz zanikające, naturalne środowiska, tzw. siedliska krytyczne. Konwencja ma szczególnie znaczenie dla gadów, płazów, ssaków i roślin nie objętych ochroną przez inne porozumienia narodowe (konwencje: Waszyngtońska, Bońska i Gdańska). W oparciu o nią sporządzone zostały listy gatunków ginących, wymierających, zagrożonych, cennych i rzadkich.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

O lasach słów kilka...

O lasach słów kilka...

Lasy Nadlesnictwa stanowią wschodnią granicę Puszczy Noteckiej. To monokultura sosnowa przeplatana perełkami gatunków i siedlisk objętych ochroną prawną.

Z ogólnej powierzchni lasów Nadleśnictwa Oborniki wynoszącej 20 896 ha, około 6.761,17 ha stanowią lasy grupy pierwszej, czyli lasy o charakterze ochronnym i składają się na nie:

  • lasy wodochronne zajmują pow.                           - 3.756,43 ha,
  • lasy glebochronne                                                 - 1.680,16 ha,
  • lasy stanowiące ostoję zwierząt                            - 166,67 ha,
  • lasy na stałych powierzchniach doświadczalnych - 294,64 ha,
  • lasy drzewostanów nasiennych wyłączonych       - 21,84 ha,
  • lasy cenne pod względem przyrodniczym              - 3,95 ha,
  • lasy wokół uzdrowisk i sanatoriów                         - 354,66 ha,
  • lasy położone w miastach                                      - 250,84 ha,
  • lasy położone wokół miast                                     - 231,98 ha.

Na terenie Nadleśnictwa Oborniki znajduje się pięć sztuk sosny noteckiej - drzewa doborowe, z których pobierane są zrazy do szczepień oraz szyszki do zakładania upraw rodowych.

 

Lasy Nadleśnictwa Oborniki Lasy charakteryzują się wysokim udziałem drzewostanów sosnowych i małym drzewostanów liściastych. Gatunkiem dominującym jest sosna, która stanowi 93,6% zapasu drewna.
Drzewostany nadleśnictwa należą do pierwszego stopnia zagrożenia pożarowego. W ramach ochrony przeciwpożarowej uzupełniono sieć miejsc czerpania wody o sztuczne punkty (50 tys. litrów). Zbiorniki te zabezpieczają ponadto ptaki i zwierzęta w wodę jako sztuczne poidła.

Nadleśnictwo prowadzi gospodarkę łowiecką przy współudziale Kół Łowieckich dzierżawiących poszczególne obwody. Na terenie Nadleśnictwa Oborniki jest 9 obwodów łowieckich. Najatrakcyjniejszymi polowaniami na tych obwodach są polowania pędzeniami na dziki oraz polowania indywidualne na jelenie byki i sarny rogacze. Dodatkową atrakcję stanowi Strzelnica Myśliwska "Nad Flintą" w Dąbrówce Leśnej, usytuowana w lesie, która spełnia wszelkie wymagania stawiane tego typu obiektom.

Obok funkcji produkcyjnych, lasy Nadleśnictwa Oborniki są dostarczycielem wielu surowców i dóbr, które nazywamy produktami ubocznego użytkowania lasu. Nie muszą one być obiektem obrotu hurtowego, ale mogą trafić do prywatnego koszyka czy kobiałki i stać się surowcem w domowym przetwórstwie. Takim dobrem jest ok. 20 gatunków owoców leśnych, a także rozmaite gatunki grzybów, których zbieranie staje się niemal narodowym hobby Polaków.

Poza zadaniami gospodarczymi, Nadleśnictwo prowadzi działalność w zakresie edukacji ekologicznej i propagowania turystyki w postaci licznych obiektów turystycznych  atrakcyjnych dla turystyki pieszej, rowerowej, konnej i wodnej.