Wydawca treści Wydawca treści

Edukacja ekologiczna

Nadleśnictwo Oborniki realizuje działania edukacyjne na kilku obiektach.

Lasy, jako zielone płuca Ziemi, spełniają szereg ważnych funkcji:
- produkują tlen, chronią glebę przed erozją, powodziami, lawinami, regulują obieg wody w przyrodzie (tzw. „funkcja ekologiczna"),
- są miejscem pracy oraz wypoczynku społeczeństwa (tzw. „funkcja społeczna"),
- dostarczają wielu produktów, wykorzystywanych każdego dnia, od drewna, po owoce runa leśnego (tzw. „funkcja gospodarcza").
Dlatego też nieoceniona jest tutaj rola edukacji leśnej, prowadzonej przez pracowników nadleśnictwa. Ma ona na celu kształtowanie odpowiednich postaw wobec przyrody, zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.

Nadleśnictwo Oborniki posiada bogatą bazę edukacyjną, na którą składają się Leśna Izba Edukacyjna Puszczy Noteckiej oraz ścieżki dydaktyczne.
Zajęcia prowadzone są nieodpłatnie, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu. Osobą kontaktową jest pani Natasza Dopierała, tel. 061 297 13 56.

Jeśli chcecie Państwo skorzystać z możliwości rozpalenia ogniska na strzelnicy w Dąbrówce Leśnej przy ścieżce edukacyjnej, prosimy o kontakt z Łukaszem Bąkiem pod telefonem 506 050 433.

IZBA EDUKACYJNA
Izba wyposażona jest w szereg eksponatów, które pozwalają zapoznać się z szeroko rozumianą tematyką leśną. Zwierzęta chronione oraz łowne, drzewa naszych lasów, nasiona i szyszki czy narzędzia wykorzystywane dawniej w leśnictwie to tylko niektóre z nich. Istnieje możliwość przeprowadzenia lekcji korzystając z dostępnych materiałów, a także skorzystania z pomocy pracownika nadleśnictwa.

DOLINA KOŃCZAKA
Ścieżka „Dolina Kończaka" usytuowana jest w leśnictwie Kiszewko oraz Podlesie; 1,6km od Stobnicy. Swój początek ma na parkingu przy drodze leśnej łączącej Stobnicę z Boruszynem. Długość jej trasy to ok. 7km, oznaczona jest w terenie sylwetką bobra. Dzięki niej nauczymy się orientacji w lesie za pomocą słupków oddziałowych, dowiemy jakie drzewa występują w naszym lesie, a także poznamy bliżej zwyczaje zwierząt. Dodatkowym atutem jest zlokalizowana na jednym z przystanków Terenowa Stacja Doświadczalna Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, gdzie prowadzi się hodowlę wilków oraz konika polskiego.

OCHRONA PRZYRODY A ŁOWIECTWO
Położona w leśnictwie Mycin, przy Strzelnicy Myśliwskiej w Dąbrówce Leśnej. Jej długość to ok. 1,2km, oznaczona jest w terenie sylwetką zająca. Na 14 podwójnych tablicach uzyskamy informacje o na temat łowiectwa, urządzania łowisk, poznamy sprzymierzeńców lasu w walce ze szkodnikami, nauczymy rozpoznawać tropy, a także zobaczymy jak wygląda paśnik czy ambona. Przy strzelnicy usytuowany jest wigwam, w którym istnieje możliwość zorganizowania ogniska.

DĘBOWY LAS
Zlokalizowana w leśnictwie Daniele, trasa liczy ok. 6km i jest oznaczona w terenie liściem dębu. Obszar ten obejmuje obiekty przyrodnicze związane z gospodarką leśną oraz ochroną przyrody. Najciekawszym obiektem jest rezerwat przyrody chroniący zbiorowisko roślinne typu świetlistej dąbrowy, tworzący enklawę wśród drzewostanów sosnowych. Ponadto dzięki ścieżce dowiemy się czym jest pomnik przyrody, co zagraża naszej roślinności, a także skąd pozyskiwane są nasiona o wartościowych cechach.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Miejsca pamięci w Nadleśnictwie Oborniki

Miejsca pamięci w Nadleśnictwie Oborniki

Dla tych, których od przyrody bardziej interesują dzieje minionych wieków przygotowaliśmy listę miejsc wartych odwiedzenia. W celu zlokalizowania poszczególnych miejsc zachęcamy do pobrania aplikacji "Bank Danych o Lasach".

Na terenach N-ctwa zachowały się następujące cmentarze, mogiły i miejsca pamięci narodowej:

  1. Leśnictwo Podlesie (oddz. 436g) – mały cmentarz ewangelicki;

  2. Leśnictwo Rożnowo (oddz. 770a) – cmentarz ewangelicki o pow. 2,24 ha;

  3. Grunty obce przy oddz. 436 (leśnictwo Podlesie) – cmentarz ewngelicki;

  4. W pobliżu Rożnowic znajduje się 17 masowych mogił, w których pochowano około 12 tysięcy ofiar hitlerowskich eksterminacji w okresie okupacji od 1939 r. do 1943 r. Pierwsze transporty Polaków pochodziły z Owińsk. Byli to pensjonariusze domu dla osób umysłowo chorych (ok. 800 osób), ofiary tzw. Krwawej Niedzieli Bydgoskiej (około 2500 osób), jeńcy wojenni z obozów przejściowych (około 2000 osób) oraz pozostałe niezidentyfikowane osoby – prawdopodobnie z więzień Poznania, Bydgoszczy, Piły, a być może również z fortu VII w Poznaniu. W 1944 roku wszystkie mogiły zostały odkopane przez Niemców, a ciała spalone na miejscu. Groby są otoczone opieką przez ZBOWiD w Obornikach. Poszczególnymi mogiłami opiekuje się młodzież szkolna z Obornik, Rożnowa, Parkowa i Ludom. Dziś jest to miejsce pamięci narodowej. Masowe mogiły obmurowano, postawiono krzyż, zamontowano obelisk, tablice informacyjne i ustawiono dodatkowe zadaszenie z ławkami. Ponadto od parkingu leśnego, tj. od szosy Oborniki - Czarnków wykonano drogę krzyżową oznakowaną głazami, na których umieszczone są krzyże;

  5. Leśnictwo Rożnowo (oddz. 800b) – grób Józefa Ślązaka, mieszkańca wsi Rożnowo, który został zastrzelony przez Niemców w 1939 r. podczas ucieczki nad Wełną. W miejscu tym przy drodze z Rożnowa do Rożnowic przy rzece na skarpie ustawiono krzyż. Grobem opiekuje się młodzież ze Szkoły Podstawowej w Rożnowie;

  6. Leśnictwo Podlesie (oddz. 423b) – dawny park i mogiła, w której spoczywają dwaj zwiadowcy (Polak Gerard Żabiński i Rosjanin Aleksander Kowalow) z wojsk desantowych. Zginęli zastrzeleni w obławie wojsk niemieckich na ich grupę zwiadowczą 3 listopada 1944 r. Grobem opiekują się harcerze ze Szkoły Podstawowej z Boruszyna;

  7. Leśnictwo Żurawiniec (oddz. 1082a) – groby rodziny Twardowskich – byłych właścicieli Kobylnik;

  8. Ludomy – stary cmentarz poewangelicki;

  9. Oborniki – pomnik poległych w czasie II Wojny Światowej, odsłonięty w 1965 r. w Parku 3 Maja;

  10. Oborniki – pomnik poległych Powstańców w 1918/1919 r. na cmentarzu katolickim. Na tablicy wyszczególniono 10 nazwisk powstańców pochowanych pod pomnikiem;

  11. Oborniki – pomnik-głaz Ignacego Jana Padarewskiego, upamiętniający przejazd tego artysty i polityka przez Oborniki. Odsłonięty przy ul. Padarewskiego w 1984 r.;

  12. Jaryszewo – W latach 1939-1943 okupant niemiecki dokonał w pobliskim Lesie Kobylnickim (oddz. 1099a) egzekucji masowych ok. 2000 Polaków zwożonych z województwa wielkopolskiego. Wśród ofiar byli osadzeni w więzieniu we Wronkach. Zwłoki ofiar pochowano w 3 masowych grobach, największy z nich liczący ok. 700 pomordowanych upamiętniono tablicami z brązu.