Wydawca treści Wydawca treści

Edukacja ekologiczna

Nadleśnictwo Oborniki realizuje działania edukacyjne na kilku obiektach.

Lasy, jako zielone płuca Ziemi, spełniają szereg ważnych funkcji:
- produkują tlen, chronią glebę przed erozją, powodziami, lawinami, regulują obieg wody w przyrodzie (tzw. „funkcja ekologiczna"),
- są miejscem pracy oraz wypoczynku społeczeństwa (tzw. „funkcja społeczna"),
- dostarczają wielu produktów, wykorzystywanych każdego dnia, od drewna, po owoce runa leśnego (tzw. „funkcja gospodarcza").
Dlatego też nieoceniona jest tutaj rola edukacji leśnej, prowadzonej przez pracowników nadleśnictwa. Ma ona na celu kształtowanie odpowiednich postaw wobec przyrody, zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.

Nadleśnictwo Oborniki posiada bogatą bazę edukacyjną, na którą składają się Leśna Izba Edukacyjna Puszczy Noteckiej oraz ścieżki dydaktyczne.
Zajęcia prowadzone są nieodpłatnie, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu. Osobą kontaktową jest pani Natasza Dopierała, tel. 061 297 13 56.

Jeśli chcecie Państwo skorzystać z możliwości rozpalenia ogniska na strzelnicy w Dąbrówce Leśnej przy ścieżce edukacyjnej, prosimy o kontakt z Łukaszem Bąkiem pod telefonem 506 050 433.

IZBA EDUKACYJNA
Izba wyposażona jest w szereg eksponatów, które pozwalają zapoznać się z szeroko rozumianą tematyką leśną. Zwierzęta chronione oraz łowne, drzewa naszych lasów, nasiona i szyszki czy narzędzia wykorzystywane dawniej w leśnictwie to tylko niektóre z nich. Istnieje możliwość przeprowadzenia lekcji korzystając z dostępnych materiałów, a także skorzystania z pomocy pracownika nadleśnictwa.

DOLINA KOŃCZAKA
Ścieżka „Dolina Kończaka" usytuowana jest w leśnictwie Kiszewko oraz Podlesie; 1,6km od Stobnicy. Swój początek ma na parkingu przy drodze leśnej łączącej Stobnicę z Boruszynem. Długość jej trasy to ok. 7km, oznaczona jest w terenie sylwetką bobra. Dzięki niej nauczymy się orientacji w lesie za pomocą słupków oddziałowych, dowiemy jakie drzewa występują w naszym lesie, a także poznamy bliżej zwyczaje zwierząt. Dodatkowym atutem jest zlokalizowana na jednym z przystanków Terenowa Stacja Doświadczalna Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, gdzie prowadzi się hodowlę wilków oraz konika polskiego.

OCHRONA PRZYRODY A ŁOWIECTWO
Położona w leśnictwie Mycin, przy Strzelnicy Myśliwskiej w Dąbrówce Leśnej. Jej długość to ok. 1,2km, oznaczona jest w terenie sylwetką zająca. Na 14 podwójnych tablicach uzyskamy informacje o na temat łowiectwa, urządzania łowisk, poznamy sprzymierzeńców lasu w walce ze szkodnikami, nauczymy rozpoznawać tropy, a także zobaczymy jak wygląda paśnik czy ambona. Przy strzelnicy usytuowany jest wigwam, w którym istnieje możliwość zorganizowania ogniska.

DĘBOWY LAS
Zlokalizowana w leśnictwie Daniele, trasa liczy ok. 6km i jest oznaczona w terenie liściem dębu. Obszar ten obejmuje obiekty przyrodnicze związane z gospodarką leśną oraz ochroną przyrody. Najciekawszym obiektem jest rezerwat przyrody chroniący zbiorowisko roślinne typu świetlistej dąbrowy, tworzący enklawę wśród drzewostanów sosnowych. Ponadto dzięki ścieżce dowiemy się czym jest pomnik przyrody, co zagraża naszej roślinności, a także skąd pozyskiwane są nasiona o wartościowych cechach.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Lasy znów dostępne, lecz zachowaj ostrożność

Lasy znów dostępne, lecz zachowaj ostrożność

Lasy znów dostępne, lecz zachowaj ostrożność

 
 
20.04.2020
 
 
 
  •  
  •  
  •  

Od poniedziałku 20 kwietnia br. znów można swobodnie odwiedzać lasy, także te znajdujące się w zarządzie Lasów Państwowych. W lesie nie ma obowiązku używania maseczki lub zakrywania ust i nosa w inny sposób.

W maseczce tylko na parkingu

W nowym rozporządzeniu z 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Rada Ministrów zniosła obowiązujący wcześniej zakaz korzystania z terenów leśnych pełniących funkcje publiczne, w tym państwowych lasów i parków narodowych. Jedyny wyjątek dotyczy obiektów leśnej infrastruktury turystycznej, takich jak wiaty, miejsca biwakowe, leśne siłownie, place zabaw, wieże lub tarasy widokowe itp. – z nich nadal nie wolno korzystać (§16 ust. 2 pkt 2). Wyłączone z użytkowania obiekty będą odpowiednio oznaczone przez leśników taśmą lub w inny sposób, ale niezależnie od tego stosujmy się do generalnego zakazu korzystania z takich miejsc i urządzeń. Otwarte i dostępne będę natomiast leśne parkingi i miejsca postojowe.

O ile jednak po samym lesie możemy spacerować bez maseczki, to musimy jej użyć przebywając na leśnym parkingu lub miejscu postojowym (§18 ust. 1 pkt 2). - Pamiętajmy, że nadal obowiązują ogólne zalecenia i ograniczenia dotyczące przemieszczania się w czasie epidemii koronawirusa, także w lesie. Powinniśmy zachowywać odpowiednie odstępy od innych osób, unikać grupowania się – przypomina minister środowiska Michał Woś, który rekomendował rządowi zniesienie zakazu korzystania z lasów.

Prosimy, bądźcie odpowiedzialni po prostu, nie tylko wtedy, gdy wymagają tego przepisy - w trosce o zdrowie własne, bliskich i innych osób, a także by odciążyć zaangażowany bezpośrednio w walkę z epidemią personel medyczny.

Jak mądrze zaplanować bezpieczne odwiedziny w lesie w obliczu SARS-CoV-2, dowiecie się z naszego poradnika.

 

Uwaga, sucho!

Wybierając się na łono natury, pamiętajcie o dużym zagrożeniu pożarowym. Jak wszędzie indziej, w lasach też jest bardzo sucho. To efekt praktycznie bezśnieżnej i wyjątkowo ciepłej zimy oraz braku deszczu wiosną. Prognozy pogody na najbliższe tygodnie nie nastrajają optymistycznie.

Od początku 2020 r. do 17 kwietnia w całej Polsce wybuchło blisko 2247 pożarów lasów, z czego niemal 557 w Lasach Państwowych (tylko w pierwszej połowie kwietnia było ich, odpowiednio, 1588 i 357). W marcu i kwietniu pożarów lasów było więcej niż w tych samym okresie ubiegłego roku, który też stał pod znakiem suszy. W przypadku Lasów Państwowych, które przeznaczają na system ochrony lasów przed ogniem ponad 100 mln zł rocznie (m.in. jako jedyne dysponują flotą kilkudziesięciu samolotów i śmigłowców gaśniczych), większość pożarów udaje się szybko wykryć i ugasić. Dlatego przeciętna powierzchnia jednego pożaru lasu na gruntach LP pozostaje dotąd relatywnie mała (4 ary).

Obecnie w żadnym z 430 nadleśnictw LP nie ma okresowego zakazu wstępu do lasu ze względu na duże zagrożenie pożarowe. Sam fakt, że dane nadleśnictwo znajduje się w prognozowanej strefie „czerwonej”, nie przesądza o konieczności wprowadzenia takiego zakazu. Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o lasach, o tym samodzielnie decyduje nadleśniczy, najlepiej znający lokalne warunki.

Natomiast obligatoryjnie powinien on wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu z powodu zagrożenia pożarowego, gdy w danej okolicy wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 rano przez pięć kolejnych dni wynosi mniej niż 10 proc. W praktyce są to rzadkie sytuacje ze względu na zmieniające się dynamicznie warunki pogodowe. Mimo to przy obecnej suszy nie można tego wykluczyć. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa sprawdzajcie aktualizowane codziennie rano i po południu mapy prognozowanego zagrożenia pożarowego w lasach oraz ewentualnych okresowych zakazów wstępu do lasu. Znajdziecie je na stronie Lasów Państwowych oraz na stronie Banku Danych o Lasach i w mobilnej aplikacji mBDL.

Niestety, wiele z pożarów lasów to efekt celowych podpaleń lub skrajnej lekkomyślności, między innymi wypalania traw na sąsiadujących łąkach, porzucania niedopałków papierosów. Prosimy, przestrzegajcie przepisów i nie używajcie otwartego ognia w lesie poza miejscami specjalnie do tego przeznaczonymi oraz w promieniu 100 m od lasu. Jeśli zaś będąc w lesie widzicie zarzewie ognia, pożar lub nieodpowiedzialne zachowania innych osób, jak najszybciej powiadomcie o tym służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 998.

Życzymy wszystkim dużo zdrowia i do zobaczenia (z odpowiedniego dystansu) w lesie!