Wydawca treści
Nordic walking
Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.
Za praojców nordic walkingu można uznać fińskich narciarzy, którzy w latach 30. XX w. włączyli spacery z kijkami narciarskimi do swojego letniego treningowego. Ale historia sportu, którą znamy dziś, jest o wiele krótsza.
Tak się zaczęło
W 1988 r. Amerykanin Tom Rutlin nieco przerobił zwykłe zjazdowe kijki narciarskie i zaczął promować marsz z nimi, jako oddzielną formę aktywności: exerstrider. Prawie w tym samym czasie Fin Marko Kantaneva wręczył podczas letnich przygotowań kijki narciarskie swoim uczniom trenującym biegi narciarskie. Na podstawie obserwacji młodych zawodników oraz badań przeprowadzonych później w Finnish Sports Institute w Vierumäki, Kantaneva napisał pracę magisterską poświęconą sauvakävely, czyli „chodzeniu z kijami". Nazwa nordic walking powstała 1997 r., kiedy fińska firma Exel postanowiła wykorzystać pomysł Kantanevy i wypuściła na rynek pierwsze kije specjalnie zaprojektowane do chodzenia. Tak rozpoczęła się ekspansja jednej z najszybciej zdobywających popularność form aktywności.
Nordic walking był skazany na sukces. Jest idealną dyscypliną w czasach, kiedy tak popularny jest trend active ageing, czyli aktywności osób starszych. Ci, którzy nie czują się na siłach, żeby biegać, jeździć na rowerze czy pływać, zawsze mogą chwycić za kije – bo to zbawienie, dla osób, mających problem nawet ze zwykłym poruszaniem się. Z tego powodu do nordic walkingu przylgnęła nawet opinia trochę niepoważnego „sportu dla emerytów". To błąd. W Skandynawii uprawiają go dosłownie wszyscy, a w Findlandii został nawet włączony do programu wychowania fizycznego w szkołach. Pamiętajmy, nordic walking powstał jako element treningu narciarzy biegowych. Kto widział zdjęcie Norweżki Marit Bjoergen, wie, że ten sport uprawiają twardziele. Nordic walking wykorzystuje oczywiście w swoich treningach także Justyna Kowalczyk.
O co w tym chodzi?
Po co nam w ogóle potrzebne te kije? Czym różni się to od normalnego spaceru? Okazuje się, że podczas zwykłego marszu wykorzystujemy zaledwie 40 proc. naszych mięśni. Ruchy wykonywane podczas marszu z kijami angażują prawie 90 proc. mięśni. A więc nordic walking dużo intensywniej wzmacnia nasze ciało. Przy tym, dzięki kijkom, działają na nie mniejsze obciążenia. Taka aktywność jest więc bezpieczniejsza dla osób otyłych lub z problemami ze stawami kolanowymi. Kijki wymuszają też bardziej wyprostowana sylwetkę i poprawiają stabilność na nierównym terenie.
Uprawianie tego sportu przez godzinę pozwala spalić 400-700 kalorii, czyli o 20-40 proc. więcej niż podczas zwykłego spaceru. Mocniej pracują także płuca – o 20-60 proc. niż w czasie marszu.
Takie efekty osiągniemy oczywiście tylko wtedy, jeśli będziemy stosować odpowiednią technikę marszu. Najpierw zakładamy na ręce paski kijków, tak, by nie były zbyt luźne. Później swobodnie opuszczamy ręce wzdłuż tułowia i ciągniemy kije. Marsz zaczynamy naturalnie, wahadłowo poruszając rękami. Kiedy ramię jest w górze, chwytamy rękojeść kija i cofamy ramię wywierając delikatny nacisk. Kiedy ramię będzie na wysokości biodra, puszczamy rękojeść i znów unosimy ramię, ciągnąc kij. Kiedy wypadniemy z rytmu najlepiej wznowić marsz od ciągnięcia kijów. Kiedy nie jesteśmy pewni swojej techniki, powinniśmy poprosić o konsultacje trenera. To niewielki wydatek, dzięki któremu nasz wysiłek będzie efektywny.
Zapraszamy do lasu
Las jest wydaje się naturalnym środowiskiem dla uprawiania nordic walking. Miękkie leśne ścieżki amortyzują wstrząsy, dzięki czemu spacer po nich jest mniej obciążający stawy niż po chodniku czy asfalcie. Zaletą jest także ich nierówność – dzięki temu nasze mięśnie i stawy pracują w większym zakresie. No i to czyste leśne powietrze…
Nie dziwi więc, że, szczególnie w czasie wakacji, w niektórych lasach można spotkać więcej osób spacerujących z kijami niż bez. Leśnicy już dawno zauważyli, że, stawiając na nordic walking, przyciągną do lasów więcej turystów, więc tworzą kolejne ścieżki do uprawiania tego sportu oraz organizują imprezy dla jego miłośników. Dziś trudniej znaleźć nadleśnictwo, gdzie nie ma specjalnej trasy, niż takie, gdzie one są. Wiele, jeśli nie większość, oznakowana jest tablicami zgodnymi z ogólnoeuropejskimi standardami nordic walking. Na tablicach znajdują się mapy oraz wskazówki dotyczące techniki, doboru sprzętu i walorów zdrowotnych tego sportu. Informacje na temat tras i planowanych imprez można znaleźć na stronach internetowych Lasów Państwowych, regionalnych dyrekcji, nadleśnictw oraz w serwisie Czaswlas.pl.
Najnowsze aktualności
Nabór wewnętrzny na stanowisko „starszy referent ds. administracji”
Nabór wewnętrzny na stanowisko „starszy referent ds. administracji”
Dąbrówka Leśna, dnia 10.06.2024 r.
zn. spr.: NK.1101.1.3.2024
Ogłoszenie
Nadleśniczego Nadleśnictwa Oborniki
w sprawie naboru na stanowisko pracy:
starszy referent ds. administracji
(nabór wewnętrzny)
- Organizator naboru
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe
Nadleśnictwo Oborniki,
Dąbrówka Leśna
ul. Gajowa 1,
64-600 Oborniki
e-mail: oborniki@poznan.lasy.gov.pl
- Tryb prowadzenia naboru
- Rekrutacja prowadzona jest w oparciu o:
- Regulamin naboru na stanowiska pracy w jednostkach organizacyjnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu wprowadzony Zarządzeniem nr 11 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu z dn. 10.02.2023 r. , zn. spr.: DO.1101.19.2023;
- Decyzję nr 11/2024 z dnia 06.05.2024 r. Nadleśniczego Nadleśnictwa Oborniki w sprawie powołania komisji do przeprowadzenia naboru wewnętrznego na stanowisko pracy „starszy referent ds. administracji” oraz ustalenia trybu jej pracy, zn. spr.: SA.0210.2.11.2024.
- Adresaci naboru
W naborze mogą uczestniczyć jedynie osoby, które w dniu podpisania ogłoszenia naboru pozostają w zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę w jednostkach Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.
- Opis stanowiska (zakres ważniejszych zadań)
- Przyjmowanie, dekretacja rachunków oraz ich merytoryczna obsługa.
- Sporządzanie obowiązującej sprawozdawczości.
- Kompletowanie otrzymanych i wysłanych pism zarządzeń i korespondencji.
- Sporządzanie analiz i sprawozdań z zakresu prowadzonych zagadnień.
- Załatwianie i koordynowanie spraw związanych z przygotowaniem i zabezpieczeniem organizacyjno-technicznym szkoleń i narad.
- Realizowanie zadań z zakresu administrowania nieruchomości, środkami trwałymi oraz ilościowymi składnikami majątkowymi.
- Prowadzenie, przygotowanie i obsługa umów (najmu, nieruchomości i dzierżawy gruntów) zawartych przez Nadleśnictwo.
- Prowadzenie archiwizacji dokumentów związanych z działaniami realizowanymi w komórce organizacyjnej.
- Prowadzenie oraz monitorowanie całokształtu zagadnień z zakresu administrowania nieruchomościami rolnymi (w tym podatku rolnego), środkami trwałymi oraz ilościowymi składnikami majątkowymi.
- Wystawianie faktur w gospodarce towarowej za grunty, mieszkania, dzierżawy gruntów.
- Kontrola w zakresie utrzymania czystości w pomieszczeniach biurowych nadleśnictwa.
- Oferowane warunki
- Przewidywany termin rozpoczęcia pracy lipiec 2024 r.
- Zatrudnienie na czas określony, umowa o pracę na okres 1 roku z możliwością przedłużenia na czas nieokreślony.
- Zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy.
- Praca biurowa wykonywana w systemie jednozmianowym od poniedziałku do piątku, w siedzibie Nadleśnictwa Oborniki, Dąbrówka Leśna ul. Gajowa 1, 64-600 Oborniki.
- Zadania wykonywane będą na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy, praca przy monitorze może przekraczać cztery godziny dziennie.
- Nadleśnictwo nie zapewnia mieszkania.
- Minimalne wymagania kwalifikacyjne
- Wykształcenie wyższe po stażu pracy lub średnie i 3 lata pracy.
- Wymagania fakultatywne
- Wykształcenie wyższe.
- Znajomość obsługi programów użytkowych, SILP i SILP web (w szczególności moduł „Infrastruktura”).
- Umiejętności analityczne, tworzenia zestawień w oparciu o dokumenty źródłowe.
- Znajomość pakietu MS Office (Word, Excel, Outlook).
- Umiejętność pracy w systemie EZD.
- Predyspozycje osobowe: samodzielność, dobra organizacja pracy, sumienność, dokładność, rzetelność, dyspozycyjność, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole.
- Prawo jazdy kat. B.
- Wykaz wymaganych dokumentów
- CV wraz z dokładnym przebiegiem pracy zawodowej – opatrzony własnoręcznym podpisem.
- List motywacyjny - opatrzony własnoręcznym podpisem.
- Kserokopia dokumentów potwierdzających wykształcenie oraz kwalifikacje i doświadczenie zawodowe opatrzone własnoręcznym podpisem.
- Kserokopie dokumentów potwierdzających przebieg pracy zawodowej – świadectwa pracy i/lub zaświadczenie o zatrudnieniu oraz potwierdzające minimalny staż pracy określony dla stanowiska, opatrzone własnoręcznym podpisem.
- Kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane ukończone kursy i szkolenia przydatne na stanowisku objętym naborem, potwierdzone własnoręcznym podpisem.
- Oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji, opatrzone własnoręcznym podpisem (załącznik nr 1).
- Oświadczenie o zapoznaniu się z klauzulą informacyjną (załącznik nr 2).
- Kwestionariusz osobowy kandydata na pracownika Lasów Państwowych (załącznik nr 3).
- Termin i miejsce składania ofert
Wymagane dokumenty wraz z danymi kontaktowymi np.: adres korespondencyjny, numer telefonu, e-mail należy składać do 25.06.2024 roku do godziny 14:00 (decyduje data wpływu):
- osobiście, w zamkniętej kopercie, w sekretariacie Nadleśnictwa Oborniki, Dąbrówka Leśna, ul. Gajowa 1, 64-600 Oborniki, w godzinach 7:00-15:00 od poniedziałku do piątku;
- pocztą tradycyjną na adres: Nadleśnictwa Oborniki, Dąbrówka Leśna, ul. Gajowa 1, 64-600 Oborniki;
- elektronicznie, na adres: oborniki@poznan.lasy.gov.pl
Każda z ww. form przesłania ofert powinna być opatrzona klauzulą: „Nabór na stanowisko starszego referenta ds. administracji w naborze wewnętrznym” wraz z danymi kontaktowymi np.: adres korespondencyjny, numer telefonu, e-mail. Dokumenty, które wpłyną po terminie, nie będą rozpatrywane przez komisję rekrutacyjną.
- Informacje dodatkowe
- Kandydaci spełniający wymagania formalno-merytoryczne i zakwalifikowani do kolejnego etapu naboru zostaną powiadomieni telefonicznie lub pocztą elektroniczną o terminie i miejscu kolejnego etapu naboru.
- Oryginały złożonych kserokopii dokumentów prosimy zabrać do wglądu podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
- Do udzielania informacji w sprawie naboru upoważniony jest Instruktor techniczny ds. administracji – Justyna Masłoń (tel. 61 2971302).
- Dokumenty kandydatów, którym nie zaproponowano nawiązania stosunku pracy, zostaną zwrócone lub zniszczone i trwale usunięte z nośników elektronicznych po upływie jednego miesiąca od zakończenia procesu rekrutacyjnego.
- Nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki może uczestniczyć w każdym etapie postępowania rekrutacyjnego.
- Nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki zastrzega sobie możliwość unieważnienia naboru na każdym etapie, bez podania przyczyny.
- Nadleśnictwo Oborniki nie zwraca kandydatom kosztów związanych z rekrutacją.
- Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektyw 95/46/WE (Dz. Urz. UE. L. 2016.119.1), dalej RODO, Nadleśnictwo Oborniki w załączniku nr 2 zamieszcza klauzulę informacyjną o postępowaniu z danymi osobowymi uzyskanymi na potrzeby rekrutacji.
Załączniki do ogłoszenia:
- Oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji (załącznik nr 1);
- Oświadczenie o zapoznaniu się z klauzulą informacyjną (załącznik nr 2);
- Kwestionariusz osobowy kandydata na pracownika Lasów Państwowych (załącznik nr 3).