Wydawca treści Wydawca treści

ZAŁOŻENIA HODOWLANE WG PUL NA LATA 2012-2021

Hodowla lasu określa zasady i techniki wspomagania procesów rozwoju drzewostanu, zapewnia trwałość i produkcyjność lasów oraz wzrost walorów ekologicznych i biologicznych.

Nadleśnictwo, podstawowa jednostka Lasów Państwowych, prowadzi gospodarkę leśną w oparciu o Plan Urządzania Lasu. Gospodarka leśna jest zrównoważona  tzn. prowadzona jest w taki sposób, aby zaspokajanie potrzeb obecnych pokoleń nie odebrało tej możliwości pokoleniom przyszłym. Zasada ta dotyczy wszystkich gałęzi gospodarki leśnej. Wytyczne zawarte w obowiązującym PUL na lata 2012–2021 z zakresu techniki hodowlanej są następujące:

 

1. Odnowienia na powierzchniach otwartych  - 1631 ha

2. Odnowienia pod osłoną – 388 ha

                             w tym: rębnie częściowe – 243 ha

                                         podsadzenia produkcyjne 80 ha

                                         dolesienia luk i przerzedzeń – 6 ha

3. Poprawki i uzupełnienia 397 ha (w tym na gruntach projektowanych do odnowienia 20%)

4. Wprowadzanie podszytów – 16 ha.

5. Pielęgnowanie gleby – 2395 ha

6. Pielęgnowanie upraw – 1883 ha+30%

7. Pielęgnowanie młodników – 2110 ha+20%

8. Melioracje agrotechniczne, które obejmą usuwanie podszytów i przedrostów z powierzchni do odnowienia, zwalczanie chwastów na powierzchniach do odnowienia oraz specjalistyczne przygotowanie gleby – 1 527 ha

 

SELEKCJA I NASIENNICTWO

  • Wyłączony drzewostan nasienny: So Leśnictwo Kiszewo - 21,84 ha + 9,11 ha

  • Plantacyjne uprawy nasienne: Sosna bolewicka Leśnictwo Objezierze  3,10 ha

                                                               Sosna notecka Leśnictwo Sycyn 3 ha

  •  Uprawa rodowa: So Leśnictwo Marylówka – 4,15 ha

  • Uprawy pochodne: sosna zwyczajna Leśnictwo Podlesie 7,2 ha

  • Sosna „notecka" Leśnictwo Wypalanki 4,10 ha

  • Sosna zwyczajna 50,57 ha

  • Drzewa doborowe: So 5 szt.

  •  Baza nasienna – 90 Gospodarczych Drzewostanów Nasiennych o łącznej powierzchni 542,08ha. (83 d-stany sosnowe, 1 d-stan sosny czarnej, 2d-stany modrzewia, 1 d-stan buka, 3 d-stany dębowe).

  •  Odnowienia na powierzchniach otwartych i zalesienia (średniorocznie): 202 ha.

  • W obrębie Kiszewo znajduje się szkółka zespolona o łącznej powierzchni 11,51 ha, pow. produkcyjnej 7,19 ha i pow. 0,09 ha tuneli foliowych. Szkółka powstała w 1969 roku. Posiada 8 kwater produkcyjnych i 6 inspektów foliowych. Wyposażona jest w deszczownię stałą, która w bieżącym roku jest modernizowana. Możliwości produkcyjne szkółki w pełni zaspokajają potrzeby Nadleśnictwa i lasów nadzorowanych.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Położenie Nadleśnictwa

Położenie Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Oborniki położone jest w północno-zachodniej części terenu województwa wielkopolskiego w następujących powiatach : obornickim, szamotulskim, czarnkowsko-trzcianeckim, chodzieskim i poznańskim. Wchodzi w skład największego zwartego kompleksu leśnego na Nizinie Wielkopolskiej ‑ Puszczy Nadnoteckiej obejmuje jej wschodnią część określaną jako "Puszcza Obornicka".

Grunty Nadleśnictwa położone są między 16º26'42" a 16º58'26" długości geograficznej wschodniej oraz 52º31'07" a 52º49'56" szerokości geograficznej północnej.

Grunty w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa graniczą z gruntami w zasięgach terytorialnych nadleśnictw: Wronki, Krucz, Sarbia, Podanin, Durowo w RDLP Piła i Łopuchówko oraz Pniewy w RDLP Poznań.

Odległość między najbardziej wysuniętymi na północ i na południe zewnętrznymi skrajami kompleksów wynosi 37 km, zaś tak samo mierzona odległość wschód - zachód 36 km.

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa obejmuje 60 728 ha.

Grunty Nadleśnictwa zajmują powierzchnię 20 892,79 ha, podzielone są na trzy obręby leśne: Kiszewo, Oborniki i Obrzycko oraz na trzynaście leśnictw. Położone są w województwie wielkopolskim na terenie następujących powiatów i gmin: powiat obornicki, szamotulski, chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, poznański; gminy Budzyń, Oborniki, Obrzycko, Połajewo, Rogoźno, Rokietnica, Ryczywół, Suchy Las, Szamotuły.

 

Według „Regionalizacji przyrodniczo-leśnej opartej na podstawach ekologiczno-fizjograficznych" opracowanej przez Instytut Badawczy Leśnictwa (PWRiL W-wa 1990), Nadleśnictwo Oborniki położone jest na obszarze krainy przyrodniczo-leśnej Wielkopolsko-Pomorskiej (III). Przeważająca część Nadleśnictwa leży w Mezoregionie Puszczy Noteckiej, pozostała część obejmująca północno-wschodnie obrzeże obrębu Oborniki i rozproszone kompleksy leśne na południu Nadleśnictwa leżą w Mezoregionie Pojezierza Wielkopolskiego.

Położenie Nadleśnictwa według obecnie stosowanego (nawiązującego do uniwersalnej klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Dokumentacyjnej) podziału Polski na regiony fizyczno-geograficzne w układzie dziesiętnym (Kondracki, 2002) Nadleśnictwo leży w obszarze Europy Zachodniej (1-924), w podobszarze Pozaalpejskiej Europy Zachodniej (1-924.3), w Prowincji Niżu Środkowoeuropejskiego (31), Podprowincji Pojezierza Południowobałtyckiego (315) w makroregionie Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej oraz w makroregionie Pojezierza Wielkopolskiego.