Wydawca treści
Grzyby
Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.
Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów?
Podstawową zasadą jest zbieranie tylko i wyłącznie owocników grzybów, które dobrze znamy. Nie należy zbierać osobników zbyt młodych, bo to utrudnia określenie gatunku oraz zbyt starych, które z kolei mogą być toksyczne. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy znaleziony grzyb jest przydatny do spożycia, to lepiej pozostawić go w lesie.
Aby nauczyć się prawidłowego zbierania grzybów i rozpoznawania gatunków warto uczestniczyć w organizowanych przez nadleśnictwa grzybobraniach. Informacje o nich znajdziecie na stronie www.lasy.gov.pl oraz stronach jednostek. Warto szukać porady w punktach skupu i u grzyboznawców - nadleśnictwa nie zajmują się ocenianiem grzybów. Bezpłatnych porad na temat zebranych w lesie grzybów udzielają wszystkie terenowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, które znajdują się w każdym powiatowym mieście. Prowadzą one także rejestry grzyboznawców, którzy udzielają porad.
W przypadku wystąpienia po spożyciu grzybów nudności, bólów brzucha, biegunki, czy podwyższonej temperatury należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wezwany w porę może uratować życie. Nie należy lekceważyć takich objawów. Trzeba też pamiętać, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, później stan chorego gwałtownie się pogarsza.
Czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń?
Grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń, ale są pewne wyjątki. Nie wolno ich zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe.
Należy oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, gdyż nie są atrakcyjne kulinarnie, a mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów. Jeśli wiemy, że jakiś grzyb jest rzadki i ginący to także oszczędźmy go, nawet jeśli jest jadalny. Niezależnie od miejsca występowania część gatunków grzybów podlega całkowitej ochronie gatunkowej – poznaj dokładnie listę tych grzybów zanim wybierzesz się do lasu.
Czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać?
To pytanie jest zadawane od niepamiętnych czasów. Powstało zapewne tuż po słynnym dylemacie dotyczącym jaja i kury. Skoro jest tyle gatunków rozmaitych grzybów to spokojnie możemy stosować oba sposoby. Każdy jest dobry, ale stosowany z rozsądkiem. Większe owocniki grzybów lepiej jest wyciąć, ze względów praktycznych, bo zaoszczędzamy sobie pracy przy czyszczeniu grzybów. Naturalnie nie w połowie trzonu, jak to nieraz widać przy zbiorze podgrzybków w celach zarobkowych. Możemy delikatnie podważyć także owocnik grzyba koniuszkiem noża. Wycinamy jak najniżej, odgarniając dokładnie ściółkę i uważając, aby nie uszkodzić grzybni. Potem starannie przykrywamy to miejsce, aby grzybnia nie wysychała. Resztka trzonu grzyba szybko zgnije lub zjedzą ją ślimaki.
Grzyby blaszkowe, takie jak kurka, zielonka czy rydz lepiej jest wykręcać. Należy je wyjąć z podłoża tak, aby nie uszkodzić trzonu i także dokładnie zakryć grzybnię ściółką. Tak wyjęty owocnik łatwiej rozpoznać co do gatunku, a jest to bardzo istotne, aby wyeliminować pomylenie zielonki, gołąbka czy pieczarki z muchomorem zielonkawym. Rozpoznaje się go m.in. po pochwie u podstawy trzonu, stąd nie można takich grzybów wycinać. Pamiętajmy, że jeden średni owocnik to dawka śmiertelna dla człowieka.
Jak zbierać i przechowywać grzyby zanim trafią do kuchni?
Pierwsza zasadą jest zbieranie tylko znanych nam grzybów. Unikniemy wtedy zatrucia na pozór apetycznie wyglądającymi, ale groźnymi dla naszego zdrowia owocnikami. Zbieramy tylko owocniki zdrowe, nieuszkodzone i młode, ale nie zbyt młode, bo wtedy trudno rozpoznać gatunek grzyba. Pozostawiamy w nienaruszonym stanie grzyby niejadalne, nieznane nam oraz osobniki stare, które pozostawiamy jako „nasienniki". Najczęściej i tak są robaczywe. Czy wiecie dlaczego grzyby są robaczywe? Te „robaki", które dziurawią nasze grzyby, szczególnie z letnich zbiorów, to larwy (czerwie) muchówek. Właśnie w grzybach przechodzą część swojego rozwoju.
Warto także pamiętać, że owocniki grzybów to żyjące organizmy, które nawet po zerwaniu nadal rozwijają się i oddychają wydzielając dwutlenek węgla i wodę. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe przechowywanie owoców grzybobrania. Najlepsze są szerokie, wiklinowe koszyki, a nie plastikowe wiadra, torby czy woreczki. Nawet najpiękniejsze owocniki szlachetnych gatunków grzybów mogą być przyczyną zatrucia, gdy przechowywane będą w foliowej torebce i ulegną zaparzeniu. Często wybieramy się na grzybobranie daleko od domu. W trakcie szybko postępujących procesów gnilnych wywołanych złym przechowywaniem grzybów wydzielają się toksyny, szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego nawet powszechnie znane kurki czy podgrzybki mogą nam zaszkodzić, gdy je źle przechowamy.
Najnowsze aktualności
Nabór wewnętrzny na stanowisko „starszy referent ds. administracji”
Nabór wewnętrzny na stanowisko „starszy referent ds. administracji”
Dąbrówka Leśna, dnia 10.06.2024 r.
zn. spr.: NK.1101.1.3.2024
Ogłoszenie
Nadleśniczego Nadleśnictwa Oborniki
w sprawie naboru na stanowisko pracy:
starszy referent ds. administracji
(nabór wewnętrzny)
- Organizator naboru
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe
Nadleśnictwo Oborniki,
Dąbrówka Leśna
ul. Gajowa 1,
64-600 Oborniki
e-mail: oborniki@poznan.lasy.gov.pl
- Tryb prowadzenia naboru
- Rekrutacja prowadzona jest w oparciu o:
- Regulamin naboru na stanowiska pracy w jednostkach organizacyjnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu wprowadzony Zarządzeniem nr 11 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu z dn. 10.02.2023 r. , zn. spr.: DO.1101.19.2023;
- Decyzję nr 11/2024 z dnia 06.05.2024 r. Nadleśniczego Nadleśnictwa Oborniki w sprawie powołania komisji do przeprowadzenia naboru wewnętrznego na stanowisko pracy „starszy referent ds. administracji” oraz ustalenia trybu jej pracy, zn. spr.: SA.0210.2.11.2024.
- Adresaci naboru
W naborze mogą uczestniczyć jedynie osoby, które w dniu podpisania ogłoszenia naboru pozostają w zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę w jednostkach Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.
- Opis stanowiska (zakres ważniejszych zadań)
- Przyjmowanie, dekretacja rachunków oraz ich merytoryczna obsługa.
- Sporządzanie obowiązującej sprawozdawczości.
- Kompletowanie otrzymanych i wysłanych pism zarządzeń i korespondencji.
- Sporządzanie analiz i sprawozdań z zakresu prowadzonych zagadnień.
- Załatwianie i koordynowanie spraw związanych z przygotowaniem i zabezpieczeniem organizacyjno-technicznym szkoleń i narad.
- Realizowanie zadań z zakresu administrowania nieruchomości, środkami trwałymi oraz ilościowymi składnikami majątkowymi.
- Prowadzenie, przygotowanie i obsługa umów (najmu, nieruchomości i dzierżawy gruntów) zawartych przez Nadleśnictwo.
- Prowadzenie archiwizacji dokumentów związanych z działaniami realizowanymi w komórce organizacyjnej.
- Prowadzenie oraz monitorowanie całokształtu zagadnień z zakresu administrowania nieruchomościami rolnymi (w tym podatku rolnego), środkami trwałymi oraz ilościowymi składnikami majątkowymi.
- Wystawianie faktur w gospodarce towarowej za grunty, mieszkania, dzierżawy gruntów.
- Kontrola w zakresie utrzymania czystości w pomieszczeniach biurowych nadleśnictwa.
- Oferowane warunki
- Przewidywany termin rozpoczęcia pracy lipiec 2024 r.
- Zatrudnienie na czas określony, umowa o pracę na okres 1 roku z możliwością przedłużenia na czas nieokreślony.
- Zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy.
- Praca biurowa wykonywana w systemie jednozmianowym od poniedziałku do piątku, w siedzibie Nadleśnictwa Oborniki, Dąbrówka Leśna ul. Gajowa 1, 64-600 Oborniki.
- Zadania wykonywane będą na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy, praca przy monitorze może przekraczać cztery godziny dziennie.
- Nadleśnictwo nie zapewnia mieszkania.
- Minimalne wymagania kwalifikacyjne
- Wykształcenie wyższe po stażu pracy lub średnie i 3 lata pracy.
- Wymagania fakultatywne
- Wykształcenie wyższe.
- Znajomość obsługi programów użytkowych, SILP i SILP web (w szczególności moduł „Infrastruktura”).
- Umiejętności analityczne, tworzenia zestawień w oparciu o dokumenty źródłowe.
- Znajomość pakietu MS Office (Word, Excel, Outlook).
- Umiejętność pracy w systemie EZD.
- Predyspozycje osobowe: samodzielność, dobra organizacja pracy, sumienność, dokładność, rzetelność, dyspozycyjność, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole.
- Prawo jazdy kat. B.
- Wykaz wymaganych dokumentów
- CV wraz z dokładnym przebiegiem pracy zawodowej – opatrzony własnoręcznym podpisem.
- List motywacyjny - opatrzony własnoręcznym podpisem.
- Kserokopia dokumentów potwierdzających wykształcenie oraz kwalifikacje i doświadczenie zawodowe opatrzone własnoręcznym podpisem.
- Kserokopie dokumentów potwierdzających przebieg pracy zawodowej – świadectwa pracy i/lub zaświadczenie o zatrudnieniu oraz potwierdzające minimalny staż pracy określony dla stanowiska, opatrzone własnoręcznym podpisem.
- Kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane ukończone kursy i szkolenia przydatne na stanowisku objętym naborem, potwierdzone własnoręcznym podpisem.
- Oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji, opatrzone własnoręcznym podpisem (załącznik nr 1).
- Oświadczenie o zapoznaniu się z klauzulą informacyjną (załącznik nr 2).
- Kwestionariusz osobowy kandydata na pracownika Lasów Państwowych (załącznik nr 3).
- Termin i miejsce składania ofert
Wymagane dokumenty wraz z danymi kontaktowymi np.: adres korespondencyjny, numer telefonu, e-mail należy składać do 25.06.2024 roku do godziny 14:00 (decyduje data wpływu):
- osobiście, w zamkniętej kopercie, w sekretariacie Nadleśnictwa Oborniki, Dąbrówka Leśna, ul. Gajowa 1, 64-600 Oborniki, w godzinach 7:00-15:00 od poniedziałku do piątku;
- pocztą tradycyjną na adres: Nadleśnictwa Oborniki, Dąbrówka Leśna, ul. Gajowa 1, 64-600 Oborniki;
- elektronicznie, na adres: oborniki@poznan.lasy.gov.pl
Każda z ww. form przesłania ofert powinna być opatrzona klauzulą: „Nabór na stanowisko starszego referenta ds. administracji w naborze wewnętrznym” wraz z danymi kontaktowymi np.: adres korespondencyjny, numer telefonu, e-mail. Dokumenty, które wpłyną po terminie, nie będą rozpatrywane przez komisję rekrutacyjną.
- Informacje dodatkowe
- Kandydaci spełniający wymagania formalno-merytoryczne i zakwalifikowani do kolejnego etapu naboru zostaną powiadomieni telefonicznie lub pocztą elektroniczną o terminie i miejscu kolejnego etapu naboru.
- Oryginały złożonych kserokopii dokumentów prosimy zabrać do wglądu podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
- Do udzielania informacji w sprawie naboru upoważniony jest Instruktor techniczny ds. administracji – Justyna Masłoń (tel. 61 2971302).
- Dokumenty kandydatów, którym nie zaproponowano nawiązania stosunku pracy, zostaną zwrócone lub zniszczone i trwale usunięte z nośników elektronicznych po upływie jednego miesiąca od zakończenia procesu rekrutacyjnego.
- Nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki może uczestniczyć w każdym etapie postępowania rekrutacyjnego.
- Nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki zastrzega sobie możliwość unieważnienia naboru na każdym etapie, bez podania przyczyny.
- Nadleśnictwo Oborniki nie zwraca kandydatom kosztów związanych z rekrutacją.
- Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektyw 95/46/WE (Dz. Urz. UE. L. 2016.119.1), dalej RODO, Nadleśnictwo Oborniki w załączniku nr 2 zamieszcza klauzulę informacyjną o postępowaniu z danymi osobowymi uzyskanymi na potrzeby rekrutacji.
Załączniki do ogłoszenia:
- Oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji (załącznik nr 1);
- Oświadczenie o zapoznaniu się z klauzulą informacyjną (załącznik nr 2);
- Kwestionariusz osobowy kandydata na pracownika Lasów Państwowych (załącznik nr 3).