SADZIMY LAS

Zrównoważony rozwój daje szansę na zaspokajanie swoich potrzeb kolejnym pokoleniom. Leśnictwo w Polsce opiera się na zasadach trwale zrównoważonej gospodarki leśnej.  Oznacza to że w miejsce każdego wyciętego drzewa SADZIMY LAS.  Drewno pozyskuje sie w ilościach i miejscach gwarantujących zachowanie lasu teraz i w przyszłości, wraz z ciągłym pełnieniem jego wszystkich funkcji. Niestety, na Świecie istnieje wiele miejsc, w których brakuje ZRÓWNOWAŻONEJ gospodarki leśnej, a rabunkowe pozyskanie drewna prowadzi do zgubnej w skutkach deforestacji.

Lasy strefy tropikalnej wycinane są w zastraszającym tempie. Co 3 lata na świecie znikają lasy tropikalne o powierzchni Polski. Rosnąca konsumpcja, potrzeba uzyskania powierzchni pod uprawę i hodowle oraz eksploatacja surowców naturalnych powodują kurczenie się najcenniejszych przyrodniczo  ekosystemów lasów tropikalnych. Rolą państw wysoko rozwiniętych jest  sprawienia, aby wycinka lasów była ekonomicznie nieopłacalna, a promowane eksploatowanie zasobów w sposób zrównoważony.

W Polsce postępujemy jednak inaczej. Lasy Państwowe sadzą rocznie 500 000 000 drzew, nie tylko odnawiając w ten sposób powierzchnie pozrębowe, ale także zalesiając nowe powierzchnie. W ten sposób zwiększamy powierzchnię leśną w Polsce, co jest niezwykle ważne w dobie zmian klimatycznych.

Spotykamy się często z wątpliwościami – jak to możliwe że oborniccy leśnicy sadzą ponad milion drzew rocznie? Odpowiadamy: odnowienia prowadzone są pod czujnym okiem leśników przez profesjonalne firmy, zatrudniające wykwalifikowanych robotników. Dzięki temu, pomimo że okres sadzenia to tylko kilka miesięcy w roku, jesteśmy w stanie osiągnąć tak imponujące wyniki.

Pamiętajmy że las w każdym etapie swojego życia jest cennym ekosystemem. Nie tylko stare drzewostany, będące dla nas synonimem wartościowego lasu stanowią środowisko życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Także uprawy i młodniki są niezbędnym elementem zachowania dużej różnorodności biologicznej. Gatunkiem chronionym występującym w naszym Nadleśnictwie na sosnowych uprawach i w młodnikach jest lelek, niewielki ptak, będący w wierzeniach słowiańskich zoomorficznym wyobrażeniem dusz.

Zachęcamy  także Was do sadzenia drzew. Na ogrodzie, tarasie, balkonie. Możemy robić to razem!