Asset Publisher Asset Publisher

Kampania telewizyjna i internetowa

W ramach projektu wyprodukowaliśmy i wyemitowaliśmy programy dedykowane konkretnym grupom odbiorców.

Pierwszym cyklem był program popularnonaukowy. We współpracy z regionalnym oddziałem TVP3 stworzyliśmy trzy odcinki opisujące zagadnienia o szeroko pojętej tematyce ekologicznej. Programy zawierają wypowiedzi wielu autorytetów z dziedziny leśnictwa i ekologii. Pierwszy z odcinków omawiał temat zrównoważonego rozwoju i roli lasów w osiąganiu celów FAO:

Cała playlista dostępna jest tutaj. Zrealizowano również felieton o drewnie, a także cykl spotów edukacyjnych.

Drugi cykl to mini serial fabularyzowany nagrany we współpracy z Wielkopolską Telewizją Kablową. Celem produkcji dwunastu odcinków tej serii było przybliżenie nastolatkom idei trwale zrównoważonej gospodarki leśnej. Pierwszy z odcinków poruszał temat czy las jest dla wszystkich, czy tylko dla wybrańców i co można w nim robić:

Cała playlista dostępna jest tutaj.

Oprócz wspomnianej serii zrealizowano również 4 vlogi poświęcone m. in. tematyce drewna i wody.

Wszystkie nasze produkcje zostały wydane w dwóch wersjach. W jednej zostały zaopatrzone w tłumaczenia w postaci napisów/tłumacza dla osób niesłyszących. W drugiej nagrana została audiodeskrypcja, dająca możliwość korzystania z materiałów osobom niewidomym i niedowidzącym.

Serdecznie zapraszamy do zasubskrybowania naszego kanału na YouTube oraz śledzenia naszych aktywności na Facebooku — znajdą tam Państwo dużo więcej materiałów filmowych.

 


Kampania billboardowa

Przez 18 miesięcy leśnicy z Obornik mówili: „Lasy robią klimat!”. W ramach kampanii można było zobaczyć m. in. cykl billboardów, które pojawiły się w Obornikach i pod Szamotułami przy drodze krajowej nr 11 oraz wojewódzkich 178 i 185. Na pierwszym billboardzie zachęcaliśmy by poczuć #rodzinnyklimat. A najlepiej można to zrobić po prostu … w lesie. Warto dostrzec jak olbrzymie znaczenie mają wspólne, rodzinne spacery do lasu. To nie to samo co wędrówka po parku czy miejskimi uliczkami. Kontakt z przyrodą poprawia nasze samopoczucie, łagodzi wszelkie napięcia i stresy i wzmacnia więzi rodzinne. Lasem można się po prostu zachwycić. Kolejne z billboardów zwracały uwagę na różne kwestie związane ze zrównoważonym użytkowaniem zasobów naturalnych. Wszystko po to, żebyśmy wspólnie zmieniali sposób myślenia i jeszcze bardziej dbali o środowisko w którym żyjemy. I w skali gminy i w skali świata.


Zadanie 2 - Kampania edukacyjna

Realizacja projektu służyła przede wszystkim podniesieniu świadomości o zrównoważonym użytkowaniu zasobów naturalnych wśród odbiorców kampanii. Podniesiony został poziom wiedzy o gospodarce leśnej, wodnej i energetycznej, o tym jakie cele stoją przed każdym z nas, aby odwrócić trend totalnej dewastacji środowiska naturalnego.

Kampania miała na celu zobrazować także zastosowanie drewna i uwarunkowania jego produkcji oraz czy można z niego zrezygnować tkwiąc w przekonaniu, że lasy nie powinny pełnić funkcji produkcji drewna. Pokazano w jaki sposób las kształtuje człowieka na poszczególnych etapach życia, jak ważny jest kontakt z przyrodą w rozwoju młodego człowieka i jak należy wzmacniać poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne na kolejnych etapach życia. Realizacja projektu pozwoliła także istotnie zwiększyć dostępność do informacji o zrównoważonej gospodarce leśnej dla osób niepełnosprawnych.

Odbiorcami projektu były przede wszystkim dzieci i młodzież wszystkich etapów kształcenia, studenci i dorośli (w tym uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku), społeczność lokalna w zasięgu powiatu obornickiego i województwa wielkopolskiego (wybrane lokalizacje), osoby niepełnosprawne z dysfunkcją wzroku, słuchu i ruchową.

 

W RAMACH KAMPANII ZREALIZOWANO:

- opracowano i wydano dwie publikacje poświęcone zagadnieniom o drewnie i środowisku leśnym, jedną w formie bajki dla dzieci, drugą w formie książki z zadaniami dla całej rodziny,

- wykonano tłumaczenie wspomnianych publikacji na alfabet Braille’a,

- przygotowano dwa audiobooki w formacie dźwiękowym z w zakresie merytorycznym kampanii – „Rok leśniczego” Jarosława Szałaty oraz „Czy żubry ziewją” Wojciecha Sobocińskiego,

- kampanię telewizyjną TVP3 i WTK, które objęły m.in. programy popularnonaukowe, mini-serial edukacyjny, spoty reklamowe, felieton o drewnie,

- kampanię w mediach społecznościowych nt. treści merytorycznych kampanii (YouTube, FB, Instagram, itp.),

- audycje i spoty radiowe,

- tłumaczenie migowe + napisy do cyklu programów emitowanych przez Lasy Państwowe - Oblicza Lasów,

- kampanię billboard’ową na trzech nośnikach na terenie Nadleśnictwa Oborniki – przy drodze Wojewódzkiej 178, przy drodze krajowej 11 oraz przy drodze wojewódzkiej 185,

- kampanię uzupełniającą w wybranych miejscach województwa wielkopolskiego służącą zwiększeniu zasięgu oddziaływania projektu - spotkania z młodzieżą ze szkół średnich, studentami, przedsiębiorcami i dorosłymi z Uniwersytetu Trzeciego Wieku,

- przygotowano roll-up’y oraz banery służące promocji projektu podczas zajęć edukacyjnych.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Z kroniki Nadleśnictwa

Z kroniki Nadleśnictwa

Organizowanie gospodarki leśnej na obszarze Puszczy Noteckiej rozpoczęło upaństwowienie przez władze pruskie w 1796r. lasów koronnych i w 1810r. lasów klasztornych i kościelnych, a w latach 1816 - 1836 wprowadzono pierwszy podział na nadleśnictwa administrowane przez leśników.

Po 1840 roku rozpoczęto zastępowanie odnowienia naturalnego zrębami zupełnymi i obniżono kolej rębu ze 120 do 100 lat. W okresiepanowania pruskiego kilka razy opracowywano plany urzadzeniowe, o czym swiadczą zachowane operaty.

Nadleśnictwo Oborniki powstało w 1893 r. z części lasów własności państwowej oraz lasów prywatnych. Ogólna powierzchnia wynosiła wówczas 7.088 ha. W 1910 r. sporządzono operat, który był aktualny do 1.10.1930 r. Operat ten stracił znaczenie z chwilą rozpoczęcia (1924 r.) eksploatacji drzewostanów obumarłych wskutek żeru sówki choinówki na powierzchni kilku tysięcy hektarów. W 1930 r. opracowano plan gospodarczy na okres od 1930 do 1940 r.

Po wojnie, w 1945 r. Nadleśnictwo Oborniki powiększyło swe granice o przyłączone lasy większej i mniejszej własności prywatnej.

I rewizja urządzania lasu przeprowadzona na okres 1.X.1969 - 30.IX.1979r. W czasie obowiązywania tych planów dokonano następujących zmian organizacyjnych:

z dniem 1 stycznia 1973r. włączono do Nadleśnictwa Oborniki nadleśnictwa Boruszynek i Obrzycko,
z dniem 1 stycznia 1979r. przekazano części obrębów położone w województwie pilskim do nadleśnictw Durowo, Sarbia i Wronki,
z dniem 1 stycznia 1979r. do Nadleśnictwa Oborniki Przyłączono obręb Biedrusko z Nadleśnictwa Łopuchówko.
II rewizja urzadzania lasu sporzadzono na okres 1.I.1981 - 31.XII.1990r. Od 1 stycznia 1987r. do obrębu Oborniki włączono leśnictwo Objezierze z odrębu Biedrusko. W tym okresie Nadleśnictwo Oborniki było podzielone na 19 leśnictw.

III rewizja urządzania lasu sporzadzono na okres 1.I.1992 - 31.XII.2001r. Z dniem 1 stycznia 1995r. przekazano obręb Biedrusko do Nadleśnictwa Czerwonak. Ten plan wprowadził 5 nowych leśnictw czyli w sumie 24 leśnictwa, lecz oddanie obrębu Biedrusko umniejszyło liczbę leśnictw spowrotem do 19.

IV rewizja urzadzania lasu sporzadzono na okres 1.I.2002 - 31.XII.2011r. Zmiany jakie ten plan wprowadził to redukcja 4 leśnictw, czyli do 15 leśnictw.
Z dniem 1 marca 2004 roku przyłączono do Nadleśnictwa Oborniki Obręb Parkowo z Nadleśnictwa Durowo. Obręb Parkowo składa sie z trzech leśnictw tj. Wełna, Piłka i Ludomy. W konsekwencji tego połączenia ogólna liczba leśnictw  wzrosła do 18.


Na terenie nadleśnictwa znajdują się miejsca o charakterze historycznym. Do najciekawszych należą:

  • Cmentarz w Leśnictwie Sycyn - dwie zbiorowe mogiły z II wojny światowej.
  • Cmentarz w Leśnictwie Rożnowo - 12 tyś. pomordowanych z II wojny światowej.
  • Pałac pochodzący z końca XIX w. w Bąblinie - Ośrodek Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Rodziny w Górce Klasztornej koło Wyrzyska.
  • Kowanówko - pierwsza wzmianka źródłowa z 1356 r. Miejscowość ta od dawna słynęła z wód leczniczych i właściwości mikroklimatu, dlatego w XIX w. ówczesny właściciel założył Zakład Leczniczy. Aktualnie w Kowanówku znajduje się Szpital Rehabilitacyjno - Kardiologiczny.
  • Objezierze - wieś królewska, klasztorna, następnie szlachecka; w źródłach pojawiła się w 1170 r. Wieś przechodziła kolejno przez ręce wielu właścicieli, aż w połowie XVIII w. przejęła ją rodzina Węgorzewskich, która w latach 1786-1788 wzniosła pałac.
  • Stobnica - kiedyś było to miasto, a obecnie jest to wieś położona przy ujściu kanału Kończak (d. Rudka) do Warty, 15 km od Obornik. Na terenie tym odkryto w XIX w. rozległe cmentarzysko z IV-V okresu epoki brązu (kultura łużycka), składające się z kilkudziesięciu grobów. W 1756 r. znajdował się tutaj jedyny czynny w Wielkopolsce zakład zajmujący się wytopem żelaza. Miasto zostało skasowane przez władze pruskie w 1797 r. Na północ od obecnej wsi, nad rzeką Kończak, w tzw. Papierni, założono w 1973 r. stację badawczą Instytutu Zoologii Stosowanej Akademii Rolniczej w Poznaniu, w celu hodowli, restytucji i reitrodukcji rzadkich i ginących gatunków zwierząt. Stację przez 20 lat prowadził prof. dr hab. Ryszard Graczyk, a obecnie Terenową Stacją Doświadczalną Katedry Zoologi Akademii Rolniczej w Poznaniu kieruje prof. dr hab. Andrzej Bereszczyński.