Asset Publisher Asset Publisher

Projekty zakończone

Zrealizowane i zakończone projekty z zewnętrznym dofinansowaniem w Nadleśnictwie Oborniki.

1.„ MYŚL globalnie DZIAŁAJ lokalnie- kształtowanie odpowiedzialności za środowisko w XXI wieku z wykorzystaniem mediów i aplikacji mobilnej.”

Czas realizacji: 20.09.2019- 30.11.2019

Beneficjent: Lasy Państwowe Nadleśnictwo Oborniki

Planowany całkowity koszt projektu: 95 000,00 zł

Kwota wydatków kwalifikowanych: 95 000,00 zł

Kwota dofinansowania z funduszy europejskich: 47 500,00 zł

Cel: edukacja celu zwiększenia zrozumienia idei wielofunkcyjności zrównoważonej gospodarki leśnej oraz wpływu lasów na zachodzące zmiany klimatu.

Cele szczegółowe:

w codziennej praktyce obserwujemy dalekie niezrozumienie idei wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej. To efekt dezinformacji oraz niekompetencji, z którymi mamy do czynienia w różnych środkach masowego przekazu. Na ten stan nakłada się niepostrzeganie lasu jako układu dynamicznego tj. takiego, w którym zachodzi generacyjna wymiana pokoleń. Nie da się zatrzymać stanu lasu (jego wyglądu) w określonym wieku. Dlatego leśnicy postrzegani są jako Ci, który wycinają las prowadząc do jego zniszczenia (nawet jeśli w jego miejsce jest sadzone młode pokolenie). To bardzo zniekształcony i krzywdzący obraz gospodarki leśnej pozostającej bliskości z przemysłem drzewnym. Fakty bowiem są takie, że w Polsce lesistość w ciągu ostatnich stu lat zwiększyła się o blisko dziesięć procent, a w ujęciu globalnym (światowym) deforestacja postępuje. Ponadto wobec zmiany klimatu pojawiają się teorie o konieczności całkowitego zaprzestania użytkowania lasu bez głębszej refleksji gdzie tkwi sedno problemu. To nie ograniczenie użytkowania jest remedium na zdefiniowane problemy globalnego ocieplenia. To codzienne decyzje konsumenckie mogą mieć wpływ na realną zmianę sytuacji. Te wymagają jednak pewnej kulturowej transformacji i głębszego zrozumienia problemu. O tym trzeba mówić coraz częściej, także w powiązaniu z użytkowaniem lasu.

Planowany całkowity koszt projektu: 95 000,00 zł

Kwota wydatków kwalifikowanych: 95 000,00 zł

Kwota dofinansowania z funduszy europejskich: 47 500,00 zł

2. Przedsięwzięcie pod nazwą „Działania ochrony czynnej w wybranych rezerwatach przyrody na terenie RDLP w Poznaniu w województwie wielkopolskim" dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Opis: W 2017 r. wykonano prace w rezerwacie przyrody „Dołęga", zgodnie z obowiązującymi zadaniami ochronnymi. Ich celem jest ochrona populacji skrzypu olbrzymiego Equisetum telmateia. Jednym z najistotniejszych czynników ograniczających rozwój skrzypu olbrzymiego jest jego nadmierne zacienienie. Brak dostępu światła hamuje wzrost kłosów zarodnionośnych, co powoduje ustępowanie i zastępowanie go innymi gatunkami. W związku z powyższym w ramach zadań ochronnych wykonano w rezerwacie usunięcie leszczyny i bzu czarnego zacieniających stanowiska skrzypu olbrzymiego.

3. Przedsięwzięcie pod nazwą „Działania ochrony czynnej w wybranych rezerwatach przyrody na terenie RDLP w Poznaniu w województwie wielkopolskim" finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Opis: W 2015 r. wykonano prace w rezerwacie przyrody „Dołęga", zgodnie z obowiązującymi zadaniami ochronnymi. Ich celem jest ochrona populacji skrzypu olbrzymiego Equisetum telmateia. Jednym z najistotniejszych czynników ograniczających rozwój skrzypu olbrzymiego jest jego nadmierne zacienienie. Brak dostępu światła hamuje wzrost kłosów zarodnionośnych, co powoduje ustępowanie i zastępowanie go innymi gatunkami. W związku z powyższym w ramach zadań ochronnych wykonano w rezerwacie usunięcie leszczyny i bzu czarnego zacieniających stanowiska skrzypu olbrzymiego.

 

4. Przedsięwzięcie pod nazwą „Działania ochrony czynnej w wybranych rezerwatach przyrody na terenie RDLP w Poznaniu w województwie wielkopolskim" finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Opis: W 2016r. w leśnictwie Daniele przeprowadzono kwaterowe, kontrolowane i eksperymentalne przetrzymywanie kopytnych roślinożerców.. W ramach zadania  zakupiono materiały i wykonano ogrodzenie w celu zamknięcia określonego obszaru lasu pod wypas koników polskich na potencjalnym siedlisku świetlistej dąbrowy. Następnie przeprowadzono wypas koników polskich w wyznaczonym i trwale ogrodzonym fragmencie lasu. W ramach zadań zawartych w PZO przerzedzono także podszyt.

 

5. Bałtycki Krajobraz - innowacyjne podejście do zrównoważonych krajobrazów leśnych. Źródło finansowania: Interreg IV Program Regionu Morza Bałtyckiego. CZas trwania: 1.01.2012 - 28.03.2014. Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo tutaj. Na dole strony znajdują się publikacje do pobrania.

6. Przedsięwzięcie pod nazwą "Ochrona siedlisk przyrodniczych w obszarze Natura 2000 Dąbrowy Obrzyckie PLH 300003 oraz w rezerwacie przyrody "Świetlista Dąbrowa" zrealizowano przy wsparciu  finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Opis: Świetlista Dąbrowa to siedlisko antropogeniczne, którego występowanie związane jest z historycznym wypasem prowadzonym w lasach. Ochrona bierna nie przynosi żadnych efektów, siedlisko ulega degradacji. Jedyną metodą skutecznego zachowania siedliska jest podjęcie czynności bezpośrednio związanych z istnieniem ekosystemu (wypas). W toku prac nad Planem Zadań Ochronnych podjęto decyzję, że eksperymentalny wypas będzie realizowany z wykorzystaniem koników polskich.  Ponadto poprzez usuwanie gatunków obcych dla siedliska  i przerzedzanie podszytów dążymy do poprawy stanu świetlistych dąbrów.

 

7. Modernizacja ciągu dojazdów pożarowych wsch -zach. łączących czesć wschodnią z zachodnią Nadlesnictwa. Długość inwestycji - 24,6 km. Źródło finansowania: PROW 2007-2013.

 

8. Budowa przepustu drogowego na kanale Kończak w ciągu dojazdów pożarowych wsch-zach. Źródło finansowania: PROW 2007-2013.

9. Budowa 8 zbiorników retencyjnych na terenie Nadleśnictwa w ramach projektu: „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach nizinnych na terenach leśnych"; Źródlo finansowania: POIiŚ 2007-2013.

Więcej o projekcie Małej Retencji Nizinnej można przeczytać poniżej.

Polskie zasoby wód powierzchniowych w porównaniu z innymi krajami europejskimi są niewielkie i wynoszą 1,6 tys m3/rok na jednego mieszkańca. Dla porównania we Francji i Włoszech wielkość ta wynosi 3 tyś. m3/rok a na Węgrzech prawie 5 tyś m3/rok. Uznano, iż najkorzystniejszą formą wzbogacenia wód powierzchniowych jest tworzenie sieci małej retencji. Działania te polegają na tworzeniu małych zbiorników wodnych, które znacznie opóźniają spływ wód powierzchniowych. To oczywiście jedne z działań profilaktycznych. Obok nich w retencjonowaniu wód ważną rolę odgrywają zalesienia, zadrzewienia, roślinne pasy ochronne oraz ochrona oczek wodnych i mokradeł.

W 1997 roku na potrzeby małej retencji opracowano „Zasady planowania i realizacji małej retencji w Lasach Państwowych".

W Naszym Nadleśnictwie do 2012 roku zbudowano 27 zbiorników retencyjnych w tym 8 z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Finansowanie inwestycji poprawiających retencję w Lasach Państwowych odbywa się przy wykorzystaniu środków własnych LP oraz dotacji: Ekofunduszu, Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i gospodarki wodnej oraz środków Phare i PO IiŚ.