Asset Publisher Asset Publisher

Projekty dofinansowane przez WFOŚiGW w Poznaniu

"Zakup wyposażenia i sprzętu niezbędnego do realizowania programów edukacyjnych oraz przygotowanie aplikacji w technologii 360 stopni (tzw. Virtual Reality) o tematyce przyrodniczej."

Okres realizacji projektu: 2023

Beneficjent: Lasy Państwowe Nadleśnictwo Oborniki

Koszty kwalifikowalne: 100 358,00

Kwota dofinansowania: 68 184,00

 

Cel projektu: Dzięki dofinansowaniu nakręcono film i przygotowano aplikację VR dotyczącą wybranych kwestii związanych z ochroną przyrody i zmianami klimatu. Pozwoliło to na uatrakcyjnienie zajęć edukacyjnych i podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa. W przygotowanym materiale przedstawiono atrakcyjne przyrodniczo tereny, takie jak m.in. Wigierski park Narodowy, Pojezierze Gnieźnieńskie, Puszcza Białowieska czy Nadleśnictwo Jarocin. Odwiedzający Multimedialne Centrum Edukacyjne Nadleśnictwa, a także stoiska edukacyjne podczas festynów i eventów będa mieli okazję zobaczyć zachwycające krajobrazy dzięki goglom VR.

 

"Łąka kwietna przy Nadleśnictwie Oborniki doskonałym narzędziem edukacyjnym na rzecz ochrony przyrody i adaptacji do zmian klimatu"

Okres realizacji projektu: 2023

Beneficjent: Lasy Państwowe Nadleśnictwo Oborniki

Koszty kwalifikowalne: 37 153,80

Kwota dofinansowania: 31 365,00

 

Cel projektu: Łąka kwietna to prawdziwy hotspot bioróżnorodności. Niektóre gatunki roślin i zwierząt związane są z tymi zbiorowiskami przez cały rok. Na przeciętnej łące znajdziemy około 30-60 gatunków roślin naczyniowych. Łąka jest też domem dla wielu gatunków zwierząt. Zbiorowiska te cieszą więc nie tylko nasze oczy, ale są też niezwykle cenne przyrodniczo. Dlatego pod nadleśnictwem założona została łąka kwietna, a także posadowiona tablica informacyjna, z której mozna dowiedzieć się wielu ciekawostek.

 

Odtwarzanie i uzupełnianie zadrzewieniowej strefy buforowej rzek Wełny i Flinty w obszarze rolniczym (Wielkopolska) – etap I

Okres realizacji projektu: 2019-2020

Beneficjent: Lasy Państwowe Nadleśnictwo Oborniki

Koszty kwalifikowalne: 146 875,00 PLN netto

Kwota dofinansowania: 73437,50 PLN netto

Poziom dofinansowania ze środków WFOŚiGW – 50%

Cel projektu: odtworzenie i uzupełnienie zadrzewieniowych stref buforowych rzek Wełny i Flinty na łącznym odcinku ca. 6,45 km i przywrócenia ich funkcji ekologicznej.

Cele szczegółowe:

Nasadzenia drzew zaplanowane są na odcinkach rzek Wełny i Flinty, które we fragmentach są niemal całkowicie pozbawione drzew i krzewów - w roku 2012 zaobserwowano masowe zamieranie drzew w tym regionie – przyczyny nie ustalono. W terenie typowo rolniczym taka sytuacja stwarza bardzo niekorzystne warunki produkcyjne i środowiskowe. Ponadto brak zacienienia sprawia, że te odcinki rzek narażone są na silne nagrzewanie podczas okresów letnich. Podwyższona temperatura wody wpływa negatywnie na możliwość bytowania ryb dwuśrodowiskowych w większości preferujących stosunkowo chłodną wodę. Nasadzenia na brzegach rzek będą miały szereg pozytywnych efektów ekologicznych, w tym:

  • kształtowanie korzystnego układu temperatur w strefie przybrzegowej rzek i na gruntach rolnych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie zadrzewienia (zdecydowanie wolniejsze nagrzewanie się wód w rzekach);
  • zwiększenie różnorodności gatunkowej i habitatowej w strefie dorzeczy – stworzenie warunków sprzyjających osiedlaniu się zwierząt różnych grup systematycznych;
  • wzmocnienie potencjału korytarza ekologicznego wzdłuż rzek;
  • ochrona brzegów rzek przed erozją, w tym zabezpieczenie obsuwania się skarp i zasypywania tarlisk;
  • ograniczenie spływu biogenów ze zlewni;
  • zmniejszenie parowania w strefie zadrzewienia oraz wzmocnienie potencjału wodnego i produkcyjnego przyległych gruntów rolnych;
  • schronienie dla zwierzyny drobnej i ptactwa;
  • urozmaicenie krajobrazu.

Dodatkowo realizacja planowanego działania umożliwi podjęcie starań o utworzenie użytku ekologicznego tj. objęcie ochroną prawną nowo utworzonego korytarza ekologicznego, co umożliwi szczególną ochronę nasadzeń.