Asset Publisher Asset Publisher

Informacja, wiedza, umiejętność - kampania edukacyjna na rzecz zrównoważonego użytkowania zasobów naturalnych

Projekt dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

 

Okres realizacji: 2024

Beneficjent: Lasy Państwowe Nadleśnictwo Oborniki

Cel projektu: Podniesienie świadomości wybranych grup docelowych w zakresie zrównoważonego rozwoju z elementami ochrony przyrody i użytkowania zasobów naturalnych oraz transformacja informacji w wiedzę, a wiedzy w umiejętności na rzecz rozwiązywania problemów środowiskowych.

 

Wartość projektu: 269 390,00 zł

Dofinansowanie: 150 000,00 zł

 

Zrealizowane działania:

  1. Budowa drewnianej wiaty edukacyjnej wraz z 2 tablicami (i 2 stelażami) w Leśnictwie Marylówka. Wiata została posadowiona w ciągu pętli rowerowej biegnącej przez teren Gminy Oborniki. W urokliwym miejscu nad zbiornikiem retencyjnym można teraz przeżyć prawdziwą leśną kąpiel.
  2. Wykonanie aplikacji na gogle wirtualnej rzeczywistości obrazującej walory przyrodnicze wybranych rezerwatów przyrody. Dzięki tej nowoczesnej technologii można przenieść się na przykład nad morze albo w góry i obejrzeć przyrodnicze perełki Polski.
  3. Produkcja 2 filmów popularnonaukowych we współpracy z telewizją TVP3 Poznań i WTK (po jednym z każdym nadawcą). Filmy są dostępne na kanale YouTube Nadleśnictwa Oborniki.
  4. Produkcja debaty naukowo-społecznej we współpracy z TVP3 Poznań.
  5. Rozmowa w paśmie telewizji WTK – Gość Wieczoru.
  6. Produkcja spotu edukacyjnego podsumowującego projekt wraz z emisją w telewizji TVP3 Poznań i WTK. Spot jest dostępny na kanale YouTube Nadleśnictwa Oborniki.
  7. Produkcja 4 audycji radiowych we współpracy z Radiem Poznań. Audycje dostępne są na stronie Radia Poznań.
  8. Kampania billboardowa w 12 odsłonach. To 12 haseł, które przez 12 miesięcy „zaczepiało” tych, którzy mijali nośniki wielkoformatowe w Obornikach, Jaraczu i Obrzycku. Wszystkie hasła i grafiki billboardów można zobaczyć na stronie internetowej Nadleśnictwa Oborniki.
  9. Wykłady na Uniwersytetach Trzeciego Wieku ze Stęszewa i Obornik oraz dla Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, oddział Oborniki. (145 osób)
  10. 5 seminariów i 3 zajęcia terenowe dla studentów Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. (74 osoby)
  11. 1 seminarium i 3 zajęcia terenowe dla studentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. (134 osoby)
  12. 3 seminaria dla studentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. (94 osoby)
  13. Zajęcia w 4 szkołach podstawowych dla 8 klas, w Liceum Ogólnokształcącym w Obornikach i Zespole Szkół w Objezierzu. (622 osoby)
  14. Zajęcia w Multimedialnym Centrum Nadleśnictwa Oborniki (2239 osoby).
  15. Przygotowanie materiałów edukacyjnych w formie e-learningu dla nauczycieli z zakresu zrównoważonego rozwoju.
  16. Przygotowanie materiałów edukacyjnych w formie elektronicznych paneli z elementami makrofotografii wraz z prezentacją eksperymentów.
  17. Publikacja cyklu artykułów w mediach społecznościowych i w lokalnej prasie (Nasze Oborniki).
  18. Udział w Nocy Naukowców na UAM w Poznaniu (szacowana przez organizatorów ilość osób, jaka wzięła udział w wydarzeniu to 2500).
  19. Dwa rajdy rowerowe, jakie zorganizowano na terenie Nadleśnictwa Oborniki – udział wzięło 30 osób.