Asset Publisher
Informacja, wiedza, umiejętność - kampania edukacyjna na rzecz zrównoważonego użytkowania zasobów naturalnych
Projekt dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Okres realizacji: 2024
Beneficjent: Lasy Państwowe Nadleśnictwo Oborniki
Cel projektu: Podniesienie świadomości wybranych grup docelowych w zakresie zrównoważonego rozwoju z elementami ochrony przyrody i użytkowania zasobów naturalnych oraz transformacja informacji w wiedzę, a wiedzy w umiejętności na rzecz rozwiązywania problemów środowiskowych.
Wartość projektu: 269 390,00 zł
Dofinansowanie: 150 000,00 zł
Zrealizowane działania:
- Budowa drewnianej wiaty edukacyjnej wraz z 2 tablicami (i 2 stelażami) w Leśnictwie Marylówka. Wiata została posadowiona w ciągu pętli rowerowej biegnącej przez teren Gminy Oborniki. W urokliwym miejscu nad zbiornikiem retencyjnym można teraz przeżyć prawdziwą leśną kąpiel.
- Wykonanie aplikacji na gogle wirtualnej rzeczywistości obrazującej walory przyrodnicze wybranych rezerwatów przyrody. Dzięki tej nowoczesnej technologii można przenieść się na przykład nad morze albo w góry i obejrzeć przyrodnicze perełki Polski.
- Produkcja 2 filmów popularnonaukowych we współpracy z telewizją TVP3 Poznań i WTK (po jednym z każdym nadawcą). Filmy są dostępne na kanale YouTube Nadleśnictwa Oborniki.
- Produkcja debaty naukowo-społecznej we współpracy z TVP3 Poznań.
- Rozmowa w paśmie telewizji WTK – Gość Wieczoru.
- Produkcja spotu edukacyjnego podsumowującego projekt wraz z emisją w telewizji TVP3 Poznań i WTK. Spot jest dostępny na kanale YouTube Nadleśnictwa Oborniki.
- Produkcja 4 audycji radiowych we współpracy z Radiem Poznań. Audycje dostępne są na stronie Radia Poznań.
- Kampania billboardowa w 12 odsłonach. To 12 haseł, które przez 12 miesięcy „zaczepiało” tych, którzy mijali nośniki wielkoformatowe w Obornikach, Jaraczu i Obrzycku. Wszystkie hasła i grafiki billboardów można zobaczyć na stronie internetowej Nadleśnictwa Oborniki.
- Wykłady na Uniwersytetach Trzeciego Wieku ze Stęszewa i Obornik oraz dla Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, oddział Oborniki. (145 osób)
- 5 seminariów i 3 zajęcia terenowe dla studentów Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. (74 osoby)
- 1 seminarium i 3 zajęcia terenowe dla studentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. (134 osoby)
- 3 seminaria dla studentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. (94 osoby)
- Zajęcia w 4 szkołach podstawowych dla 8 klas, w Liceum Ogólnokształcącym w Obornikach i Zespole Szkół w Objezierzu. (622 osoby)
- Zajęcia w Multimedialnym Centrum Nadleśnictwa Oborniki (2239 osoby).
- Przygotowanie materiałów edukacyjnych w formie e-learningu dla nauczycieli z zakresu zrównoważonego rozwoju.
- Przygotowanie materiałów edukacyjnych w formie elektronicznych paneli z elementami makrofotografii wraz z prezentacją eksperymentów.
- Publikacja cyklu artykułów w mediach społecznościowych i w lokalnej prasie (Nasze Oborniki).
- Udział w Nocy Naukowców na UAM w Poznaniu (szacowana przez organizatorów ilość osób, jaka wzięła udział w wydarzeniu to 2500).
- Dwa rajdy rowerowe, jakie zorganizowano na terenie Nadleśnictwa Oborniki – udział wzięło 30 osób.