Web Content Display Web Content Display

Pierwszy Las Modelowy w Polsce utworzony

15 września 2015 roku w siedzibie Nadleśnictwa Oborniki podpisano Deklarację w sprawie utworzenia Lasu Modelowego w Obornikach. 17 Sygnatariuszy reprezentujących różne organizacje i instytucje zobowiązało się tym samym do realizacji wspólnie opracowanego i uzgodnionego Planu Strategicznego na lata 2015-2022. (VIDEO)

Wiele podmiotów – jeden cel

Pojęcie „Las Modelowy" wywodzi się z Kanady z początku lat 90-tych. Jest to pewien obszar, w którym istotnym elementem są zasoby naturalne (np. las lub woda). Decyzje i działania podejmowane na tym terenie są konsultowane i uzgadniane między różnymi podmiotami i osobami. To pewnego rodzaju forma dobrowolnego partnerstwa pomiędzy organizacjami, instytucjami i obywatelami, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w życiu danego regionu. Chcą współdecydować. W przypadku Lasów Modelowych to współdecydowanie dotyczy właśnie zasobów naturalnych – jednego z największych skarbów, jaki mamy wokół nas.

Wspólne rozwiązywanie problemów

Koncepcja Lasu Modelowego jest dedykowana dla obszarów, w których mamy do czynienia z problemem konfliktów bądź nieporozumień między różnymi grupami społecznymi wokół sposobów użytkowania lasów, rzek lub innych zasobów naturalnych. Aby temu zaradzić należy usiąść przy wspólnym stole, zdefiniować problemy, poznać wzajemne oczekiwania, zaproponować najlepsze dla wszystkich rozwiązania, uzgodnić stanowiska i wdrożyć przygotowane zadania w życie. To jest właśnie Las Modelowy. Czeka nas wiele pracy w najbliższym nam krajobrazie, ale jeszcze więcej jest do zrobienia z ludźmi – wyjaśnia Jarosław Bator, specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Oborniki. Z takimi właśnie założeniami utworzono Las Modelowy w Obornikach.


Dolina Wełny okazała się dobrym poligonem doświadczalnym. Zebraliśmy przedstawicieli samorządów, naukowców, kajakarzy, miłośników nordic walking, wędkarzy, leśników, rolników, meliorantów, organizacje pozarządowe i strażników przyrody. Każda z tych grup społecznych jest zainteresowana tym, by korzystać z dobrodziejstw lasu i wody. By korzystać albo by chronić to, co najcenniejsze – dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe – komentuje Włodzimierz Kowal, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki.

Korzyści z Lasu Modelowego

Podstawową korzyścią we współczesnym świecie jest wiedza i informacja. Jeśli tego nie mamy, trudno podejmować racjonalne decyzje. W ramach podjętej współpracy udało się zebrać dane przyrodnicze o tym terenie i wydać je w formie publikacji książkowej. To działanie na rzecz zwiększania świadomości społecznej o naszym terenie.

Kolejny atut to poprawa komunikacji między różnymi grupami społecznymi i instytucjami. Od 2012 roku odbywają się regularne spotkania zainteresowanych stron i zespołów roboczych. Zarządzanie zasobami naturalnymi zyskuje niejako perspektywę wielkoobszarową, gdzie wiele funkcji i sposobów użytkowania terenu nakłada się na siebie. Instytucje i partnerzy uzyskują umiejętności wzajemnej współpracy przez co oszczędzają czas, wysiłek i zainwestowane zasoby. Pojawia się prawdziwe partnerstwo definiowane jako zestaw wspólnego celu, wzajemnego zaufania i otwartej komunikacji.

Las Modelowy to konkretne działania lokalne. Przywrócimy naszym rzekom ich naturalny charakter. Odtworzymy miejsca rozrodu różnych gatunków ryb. Przygotujemy przejścia dla kajakarzy w miejscach, w których dziś są bariery infrastrukturalne. Odpowiemy pozytywnie na oczekiwania społeczne i środowiskowe. Skoordynujemy działania na rzecz turystyki zmniejszając jednocześnie presję człowieka na las i na rzeki – wylicza Jarosław Bator.

Wspomniane działania to kompetencje różnych instytucji. Las Modelowy służy zatem scaleniu tych różnych aktywności, służy wyznaczeniu wspólnego celu, który będzie przyświecał tym wszystkim, którym powinno zależeć na zachowaniu naszego cennego krajobrazu i środowiska.

Podpisanie niniejszej deklaracji otwiera drogę do członkostwa w Międzynarodowej Sieci Lasów Modelowych. Większość formalności jest już załatwiona. Pozostaje tylko przesłanie podpisanej deklaracji do Sekretariatu IMFN (skrót z ang. International Model Forest Network, www.imfn.net) i poczekanie na ostateczną decyzję.

 

Poniżej można pobrać podpisane i uzgodnione dokumenty.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Położenie Nadleśnictwa

Położenie Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Oborniki położone jest w północno-zachodniej części terenu województwa wielkopolskiego w następujących powiatach : obornickim, szamotulskim, czarnkowsko-trzcianeckim, chodzieskim i poznańskim. Wchodzi w skład największego zwartego kompleksu leśnego na Nizinie Wielkopolskiej ‑ Puszczy Nadnoteckiej obejmuje jej wschodnią część określaną jako "Puszcza Obornicka".

Grunty Nadleśnictwa położone są między 16º26'42" a 16º58'26" długości geograficznej wschodniej oraz 52º31'07" a 52º49'56" szerokości geograficznej północnej.

Grunty w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa graniczą z gruntami w zasięgach terytorialnych nadleśnictw: Wronki, Krucz, Sarbia, Podanin, Durowo w RDLP Piła i Łopuchówko oraz Pniewy w RDLP Poznań.

Odległość między najbardziej wysuniętymi na północ i na południe zewnętrznymi skrajami kompleksów wynosi 37 km, zaś tak samo mierzona odległość wschód - zachód 36 km.

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa obejmuje 60 728 ha.

Grunty Nadleśnictwa zajmują powierzchnię 20 892,79 ha, podzielone są na trzy obręby leśne: Kiszewo, Oborniki i Obrzycko oraz na trzynaście leśnictw. Położone są w województwie wielkopolskim na terenie następujących powiatów i gmin: powiat obornicki, szamotulski, chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, poznański; gminy Budzyń, Oborniki, Obrzycko, Połajewo, Rogoźno, Rokietnica, Ryczywół, Suchy Las, Szamotuły.

 

Według „Regionalizacji przyrodniczo-leśnej opartej na podstawach ekologiczno-fizjograficznych" opracowanej przez Instytut Badawczy Leśnictwa (PWRiL W-wa 1990), Nadleśnictwo Oborniki położone jest na obszarze krainy przyrodniczo-leśnej Wielkopolsko-Pomorskiej (III). Przeważająca część Nadleśnictwa leży w Mezoregionie Puszczy Noteckiej, pozostała część obejmująca północno-wschodnie obrzeże obrębu Oborniki i rozproszone kompleksy leśne na południu Nadleśnictwa leżą w Mezoregionie Pojezierza Wielkopolskiego.

Położenie Nadleśnictwa według obecnie stosowanego (nawiązującego do uniwersalnej klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Dokumentacyjnej) podziału Polski na regiony fizyczno-geograficzne w układzie dziesiętnym (Kondracki, 2002) Nadleśnictwo leży w obszarze Europy Zachodniej (1-924), w podobszarze Pozaalpejskiej Europy Zachodniej (1-924.3), w Prowincji Niżu Środkowoeuropejskiego (31), Podprowincji Pojezierza Południowobałtyckiego (315) w makroregionie Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej oraz w makroregionie Pojezierza Wielkopolskiego.