Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu w Nadleśnictwie Oborniki

Ochrony lasu nie można rozpatrywać jako osobnej dziedziny nauki i w oderwaniu od innych działów wiedzy o gospodarce leśnej. Ochrona lasu wiąże się ściśle z typologią leśną, ekologią, urządzaniem lasu, hodowlą, użytkowaniem i łowiectwem.

Układ siedlisk, struktura wiekowa i gatunkowa drzewostanów sprawia, że zagrożenie lasów Nadleśnictwa Oborniki ze strony czynników biotycznych jest duże. Czynnikiem potencjalnie determinującym ogólną zdrowotność lasów są drzewostany na gruntach porolnych. Na naszym terenie stwierdzono niski stopień uszkodzeń drzewostanów na tych gruntach przez hubę korzeniową.

Na uprawach sporadyczne stwierdza się szkody od szeliniaka. W dwóch oddziałach od wielu lat mimo zwalczania występuje zagrożenie przez pędraka. W obrębie Kiszewo pewne drzewostany ustawicznie są nękane przez brudnicę mniszkę, strzygonię choinówkę i barczatkę sosnówkę.

Na terenie Nadleśnictwa założonych jest 13 powierzchni metody ogniskowo-kompleksowej ochrony lasu.

Aktualnie na terenie Nadleśnictwa prowadzone są obserwacje na pięciu powierzchniach monitoringu biologicznego.

Przeciętny wskaźnik uszkodzeń drzewostanów dla Nadleśnictwa wynosi 0,8 a cały obszar zaliczony jest do I strefy uszkodzeń przemysłowych.

W celu zwiększenia naturalnej odporności biologicznej i skutecznego zabezpieczenia drzewostanów przed szkodnikami Nadleśnictwo:

- zwiększa na siedliskach borowych udział gatunków liściastych,

- terminowo i prawidłowo wykonuje cięcia pielęgnacyjne,

- ochrania mrowiska,

- chroni pożyteczne ptactwo przez konserwację i czyszczenie budek lęgowych, karmników i poidełek,

- dokładnie przeprowadza jesienne poszukiwania szkodników sosny,

- systematycznie usuwa drzewa zasiedlone.

 

W celu zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów, Nadleśnictwo Oborniki stworzyło system obserwacyjno alarmowy oraz sieć pasów przeciwpożarowych. System obserwacyjno - alarmowy składa się z:

- sieci stałej obserwacji naziemnej tworzonej przez dwie własne wieże obserwacyjne,

- naziemnych i lotniczych patroli przeciwpożarowych,

- punktu alarmowo – dyspozycyjnego,

Dodatkowo w dyspozycji Nadleśnictwa jest zestaw środków technicznych tworzony przez:

- drogi dojazdowe i pożarowe,

- sprzęt gaśniczy (samochody, ciągniki, gaśnice, szpadle),

- punkty czerpania wody,

- leśna baza lotnicza.

Nadleśnictwo współpracuje ściśle ze strażą pożarną następujących Powiatowych Komend PSP: Obornicką, Szamotulską, Czarnkowską i Poznańską.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związane z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty – informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Przypomnijmy - Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 r. posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Stoiska z sadzonkami można też spotkać w centrach niektórych miast.

Zapraszamy wszystkich chętnych 12 kwietnia 2024r.
pod biuro Nadlesnictwa Oborniki -
tam w godz. od 9:00 do 15:00 będziemy rozdawać Państwu piękne sadzonki drzew.

Leśnicy rozdają sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.