Asset Publisher Asset Publisher

Edukacja ekologiczna

Nadleśnictwo Oborniki realizuje działania edukacyjne na kilku obiektach.

Lasy, jako zielone płuca Ziemi, spełniają szereg ważnych funkcji:
- produkują tlen, chronią glebę przed erozją, powodziami, lawinami, regulują obieg wody w przyrodzie (tzw. „funkcja ekologiczna"),
- są miejscem pracy oraz wypoczynku społeczeństwa (tzw. „funkcja społeczna"),
- dostarczają wielu produktów, wykorzystywanych każdego dnia, od drewna, po owoce runa leśnego (tzw. „funkcja gospodarcza").
Dlatego też nieoceniona jest tutaj rola edukacji leśnej, prowadzonej przez pracowników nadleśnictwa. Ma ona na celu kształtowanie odpowiednich postaw wobec przyrody, zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.

Nadleśnictwo Oborniki posiada bogatą bazę edukacyjną, na którą składają się Leśna Izba Edukacyjna Puszczy Noteckiej oraz ścieżki dydaktyczne.
Zajęcia prowadzone są nieodpłatnie, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu. Osobą kontaktową jest pani Natasza Dopierała, tel. 061 297 13 56.

Jeśli chcecie Państwo skorzystać z możliwości rozpalenia ogniska na strzelnicy w Dąbrówce Leśnej przy ścieżce edukacyjnej, prosimy o kontakt z Łukaszem Bąkiem pod telefonem 506 050 433.

IZBA EDUKACYJNA
Izba wyposażona jest w szereg eksponatów, które pozwalają zapoznać się z szeroko rozumianą tematyką leśną. Zwierzęta chronione oraz łowne, drzewa naszych lasów, nasiona i szyszki czy narzędzia wykorzystywane dawniej w leśnictwie to tylko niektóre z nich. Istnieje możliwość przeprowadzenia lekcji korzystając z dostępnych materiałów, a także skorzystania z pomocy pracownika nadleśnictwa.

DOLINA KOŃCZAKA
Ścieżka „Dolina Kończaka" usytuowana jest w leśnictwie Kiszewko oraz Podlesie; 1,6km od Stobnicy. Swój początek ma na parkingu przy drodze leśnej łączącej Stobnicę z Boruszynem. Długość jej trasy to ok. 7km, oznaczona jest w terenie sylwetką bobra. Dzięki niej nauczymy się orientacji w lesie za pomocą słupków oddziałowych, dowiemy jakie drzewa występują w naszym lesie, a także poznamy bliżej zwyczaje zwierząt. Dodatkowym atutem jest zlokalizowana na jednym z przystanków Terenowa Stacja Doświadczalna Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, gdzie prowadzi się hodowlę wilków oraz konika polskiego.

OCHRONA PRZYRODY A ŁOWIECTWO
Położona w leśnictwie Mycin, przy Strzelnicy Myśliwskiej w Dąbrówce Leśnej. Jej długość to ok. 1,2km, oznaczona jest w terenie sylwetką zająca. Na 14 podwójnych tablicach uzyskamy informacje o na temat łowiectwa, urządzania łowisk, poznamy sprzymierzeńców lasu w walce ze szkodnikami, nauczymy rozpoznawać tropy, a także zobaczymy jak wygląda paśnik czy ambona. Przy strzelnicy usytuowany jest wigwam, w którym istnieje możliwość zorganizowania ogniska.

DĘBOWY LAS
Zlokalizowana w leśnictwie Daniele, trasa liczy ok. 6km i jest oznaczona w terenie liściem dębu. Obszar ten obejmuje obiekty przyrodnicze związane z gospodarką leśną oraz ochroną przyrody. Najciekawszym obiektem jest rezerwat przyrody chroniący zbiorowisko roślinne typu świetlistej dąbrowy, tworzący enklawę wśród drzewostanów sosnowych. Ponadto dzięki ścieżce dowiemy się czym jest pomnik przyrody, co zagraża naszej roślinności, a także skąd pozyskiwane są nasiona o wartościowych cechach.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

O lasach słów kilka...

O lasach słów kilka...

Lasy Nadlesnictwa stanowią wschodnią granicę Puszczy Noteckiej. To monokultura sosnowa przeplatana perełkami gatunków i siedlisk objętych ochroną prawną.

Z ogólnej powierzchni lasów Nadleśnictwa Oborniki wynoszącej 20 896 ha, około 6.761,17 ha stanowią lasy grupy pierwszej, czyli lasy o charakterze ochronnym i składają się na nie:

  • lasy wodochronne zajmują pow.                           - 3.756,43 ha,
  • lasy glebochronne                                                 - 1.680,16 ha,
  • lasy stanowiące ostoję zwierząt                            - 166,67 ha,
  • lasy na stałych powierzchniach doświadczalnych - 294,64 ha,
  • lasy drzewostanów nasiennych wyłączonych       - 21,84 ha,
  • lasy cenne pod względem przyrodniczym              - 3,95 ha,
  • lasy wokół uzdrowisk i sanatoriów                         - 354,66 ha,
  • lasy położone w miastach                                      - 250,84 ha,
  • lasy położone wokół miast                                     - 231,98 ha.

Na terenie Nadleśnictwa Oborniki znajduje się pięć sztuk sosny noteckiej - drzewa doborowe, z których pobierane są zrazy do szczepień oraz szyszki do zakładania upraw rodowych.

 

Lasy Nadleśnictwa Oborniki Lasy charakteryzują się wysokim udziałem drzewostanów sosnowych i małym drzewostanów liściastych. Gatunkiem dominującym jest sosna, która stanowi 93,6% zapasu drewna.
Drzewostany nadleśnictwa należą do pierwszego stopnia zagrożenia pożarowego. W ramach ochrony przeciwpożarowej uzupełniono sieć miejsc czerpania wody o sztuczne punkty (50 tys. litrów). Zbiorniki te zabezpieczają ponadto ptaki i zwierzęta w wodę jako sztuczne poidła.

Nadleśnictwo prowadzi gospodarkę łowiecką przy współudziale Kół Łowieckich dzierżawiących poszczególne obwody. Na terenie Nadleśnictwa Oborniki jest 9 obwodów łowieckich. Najatrakcyjniejszymi polowaniami na tych obwodach są polowania pędzeniami na dziki oraz polowania indywidualne na jelenie byki i sarny rogacze. Dodatkową atrakcję stanowi Strzelnica Myśliwska "Nad Flintą" w Dąbrówce Leśnej, usytuowana w lesie, która spełnia wszelkie wymagania stawiane tego typu obiektom.

Obok funkcji produkcyjnych, lasy Nadleśnictwa Oborniki są dostarczycielem wielu surowców i dóbr, które nazywamy produktami ubocznego użytkowania lasu. Nie muszą one być obiektem obrotu hurtowego, ale mogą trafić do prywatnego koszyka czy kobiałki i stać się surowcem w domowym przetwórstwie. Takim dobrem jest ok. 20 gatunków owoców leśnych, a także rozmaite gatunki grzybów, których zbieranie staje się niemal narodowym hobby Polaków.

Poza zadaniami gospodarczymi, Nadleśnictwo prowadzi działalność w zakresie edukacji ekologicznej i propagowania turystyki w postaci licznych obiektów turystycznych  atrakcyjnych dla turystyki pieszej, rowerowej, konnej i wodnej.