Asset Publisher
ŚWIATOWY DZIEŃ MOKRADEŁ
Światowy Dzień Obszarów Wodno-Błotnych czy też Światowy Dzień Terenów Podmokłych to tożsame nazwy święta, którego data upamiętnia podpisanie Konwencji Ramsarskiej 2 lutego 1971 roku. Jej celem jest ochrona i utrzymanie w niezmienionym stanie obszarów określanych jako „wodno-błotne”. Polska ratyfikowała konwencję w 1978 roku. Dlaczego tak mało rozpowszechnione święto jest tak ważne? Dlaczego mokradła i tereny związane z wodą mają tak wielkie znaczenie dla środowiska?
Na całym świecie naturalne mokradła zanikają trzy razy szybciej niż lasy. Zmniejszająca się powierzchnia mokradeł oznacza niedobór wody pitnej i żywności, niebezpieczeństwo ekstremalnych zjawisk pogodowych (w tym suszy i powodzi) a także spadek bioróżnorodności i wzrost emisji gazów cieplarnianych. Na całym świecie rosną kolejne rekordy temperatur. Zmieniają się układy opadów atmosferycznych i mamy do czynienia z falami upałów i długotrwałymi suszami albo obfitymi opadami i powodziami.
Przyjrzyjmy się bliżej temu jak woda wpływa na las. Jej brak sprawia, że drzewa stają się coraz słabsze i coraz częściej chorują, stając się tym samym bardziej podatne na atak szkodników owadzich. Skutkiem susz są również pożary lasu, które potrafią być prawdziwą klęską środowiskową. Może wizja pustyni póki co nam nie zagraża, ale zmiana wyglądu naszych lasów wydaje się nieunikniona.
Dlaczego więc mokradła są takie ważne? Odgrywają one rolę gąbki chłonącej wodę. Zatrzymują wodę w środowisku, ograniczając jej odpływ i nadmierne parowanie, a następnie oddają ją przyrodzie, np. podczas suszy. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w Polsce woda bierze się głownie z opadów deszczu i śniegu. Zatem jeżeli nie pada, a woda cały czas odpływa rzekami – zaczyna jej nam zwyczajnie brakować. W Nadleśnictwie Oborniki staramy się spowolnić odpływ wody z lasu. Aktualnie kończymy budowę ponad 70 specjalnych urządzeń, które mają na celu zatrzymanie i magazynowanie wody w lesie, dzięki czemu susze nie będą tak dotkliwe dla naszych puszczańskich drzew. Tereny mokradeł zatrzymują i zapewniają większość wody pitnej na Ziemi. Są również miejscem do życia flory i fauny. Gdyby nagle zniszczeniu uległy wszystkie tereny podmokłe w Polsce – zniknęłaby z naszego kraju prawie połowa wszystkich roślin.
Świat zmaga się z coraz większym deficytem wody. Znaczenie mokradeł w skali globalnej jest ogromne. Znaczenie wody jest ogromne. Dlatego kierujmy się zasadą „każda kropla na wagę złota!”. Wodzie należy się olbrzymi szacunek. Bo ona daje nam życie, ale jest też żywiołem, który życie odbiera. Czasami walczymy z wodą, ale coraz częściej będziemy o wodę walczyć.