Asset Publisher
Listopad miesiącem refleksji
"Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa pamięć o nim"
Listopad to czas refleksji, któremu nieodłącznie towarzyszy odwiedzanie grobów. Las, będący świadkiem wielu strasznych i krwawych zbrodni, niejednokrotnie kryje w sobie tajemnice sprzed lat.
Jedno z takich miejsc znajduje się w pobliżu Rożnowic. To 17 masowych mogił, w których pochowano około 12 tysięcy ofiar hitlerowskich eksterminacji w okresie okupacji od 1939 r. do 1943 r.
Pierwsze transporty Polaków pochodziły z Owińsk. Byli to pensjonariusze domu dla osób umysłowo chorych (ok. 800 osób), ofiary tzw. Krwawej Niedzieli Bydgoskiej (około 2500 osób), jeńcy wojenni z obozów przejściowych (około 2000 osób) oraz pozostałe niezidentyfikowane osoby – prawdopodobnie z więzień Poznania, Bydgoszczy, Piły, a być może również z fortu VII w Poznaniu. W 1944 roku wszystkie mogiły zostały odkopane przez Niemców, a ciała spalone na miejscu.
Groby są otoczone opieką przez ZBOWiD w Obornikach. Poszczególnymi mogiłami opiekuje się młodzież szkolna z okolicznych miejcowości. Dziś jest to miejsce pamięci narodowej. Masowe mogiły obmurowano, postawiono krzyż, zamontowano obelisk, tablice informacyjne i ustawiono dodatkowe zadaszenie z ławkami. Ponadto od parkingu leśnego, tj. od szosy Oborniki - Czarnków wykonano drogę krzyżową oznakowaną głazami, na których umieszczone są krzyże.
Z inicjatywy Wojewody Wielkopolskiego, dzięki staraniom Gminy Oborniki, tablice przy Grobach Rożnowickich zostały wymienione, a miejsce pamięci zyskało nowe oblicze.