Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zdrowy mikroklimat

Zdrowy mikroklimat

Jaka jest Wasza ulubiona pora roku? Będąc dzieckiem, bez zastanowienia wskazywałam lato. Wakacje nad morzem, bez szkoły, lekcji, lekkie ubranie i zabawy na dworze dopóki mama nie zawołała na kolację.

Dziś, mimo iż nadal lato lubię, zdecydowanie bardziej cieszy mnie wiosna. Przyroda budzi się do życia. Widok pierwszej, soczystej zieleni w drodze do pracy i na spacerach, zapach kwitnących drzew – napawa mnie optymizmem i sprawia radość. Dociera wtedy do mnie, że tak niewiele potrzeba do szczęścia.

W czasach, gdy życie pędzi do przodu z ponadprzeciętną prędkością, warto znaleźć chwilę na relaks i odpoczynek. Wytchnienie mamy często w zasięgu ręki. Las – bo o nim mowa, jest nie tylko świetnym miejscem dla ceniących aktywny wypoczynek. Ci, którzy uwielbiają ciszę i spokój, zmagają się ze stresem oraz chorobami serca, znajdą w leśnym klimacie ukojenie. Leśne powietrze, nasycone  olejkami eterycznymi świetnie udrażniają drogi oddechowe. Dodatkowo wiosna to cudowna pora roku do obserwacji mieszkańców lasu czy poznawania nowych roślin, jakie napotkamy podczas spacerów. Czyż nie jest wspaniale wiedzieć, czyj koncert słyszymy co dzień z okna, lub podczas weekendowych spacerów? Ptasie trele, które umilają nam codzienne chwile na dobre już się rozpoczęły.

A ponieważ majówka za pasem, ze zdwojoną siłą zachęcamy do skorzystania z dobroczynnych właściwości lasu. Zamiast spędzać czas w kilometrowych korkach udając się do dużego miasta, czy w galeriach handlowych – idźcie na spacer, na rower, na spływ kajakowy. Ścieżki przyrodniczo – leśne czy seria keszy „Zielone las story” (czy ktoś jeszcze o niej nie słyszał?) – to nie tylko idealne miejsce na spacer i pogłębienie swojej leśnej wiedzy. To także dreszczyk emocji towarzyszący szukaniu „skarbów”, powrót do czasów dzieciństwa. Wspólny cel łączy, czy może więc być coś lepszego dla scalenia mijającej się w tygodniu rodziny?

A jeśli dodać przy tym wspomniane plusy dla samopoczucia – chyba nie ma się nad czym zastanawiać. Wystawmy sobie wszyscy sami receptę i spędźmy majówkę w lesie. Na zdrowie!