Asset Publisher Asset Publisher

Zielone Las Story, czyli o szukaniu skarbów...

Pierwsza seria keszy typu letterbox stworzona przez obornickich leśników już jest! Zielone Las Story to 41 skrytek do odkrycia, 41 historii opowiedzianych przez las, których warto posłuchać. Jeśli w dzieciństwie marzyliście o poszukiwaniu skarbów niczym bohaterowie filmów przygodowych, geocaching jest tym, czego szukacie.

Geocaching to uprawiana na całym świecie gra terenowa, polegająca na szukaniu za pomocą odbiornika GPS tego, co inni uczestnicy, zwani potocznie keszerami, ukryli. Aby rozpocząć swoją przygodę z Zielonym Las Story, wystarczy założyć bezpłatne konto na portalu geocaching.com. Następnie należy zaopatrzyć swój telefon w aplikację, która pomoże szukać skrytek w terenie. Użytkownicy wspomnianego portalu bez problemu znajdą oryginalną, bezpłatną aplikację oferowaną przez administratora strony. Gdy już mamy niezbędne akcesoria, nie pozostaje nam nic innego, jak odnaleźć Zielone Las Story na mapie i ruszyć na poszukiwania.

 

Zielone Las Story to 41 skrytek układających się w geoart - liść. Wszystkie skarby są typu letterbox, co oznacza, że współrzędne startowe nie odpowiadają lokalizacji keszy. Kordy finałowe są podane  w formie waypointów (punktów orientacyjnych), które należy wpisać w miejsce oryginalnych. Będąc na miejscu, rozglądajcie się uważnie dookoła – skrytki mogą być na wysokości Waszego wzroku albo nisko, albo dla odmiany wysoko, a wyglądem przypominać elementy otoczenia, zarówno flory jaki i .. fauny. Bardzo pomocne w ich znalezieniu wskazówki znajdują się przy opisach każdego z keszy. Odpowiedzi na pytanie jaka jest rola lasu dla funkcjonowania człowieka, dlaczego powinniśmy troszczyć się o zielone płuca ziemi, jaką rolę pełni w naszym życiu drewno, a także garść ciekawostek o Nadleśnictwie Oborniki poznacie czytając opisy każdego z keszy. Zachęcamy!

 

Odnalezienie skrytki odnotujcie w dzienniku papierowym (tzw. logbook’u), który znajdziecie w każdej skrytce oraz na stronie internetowej. W każdym z keszy znajdziecie także pieczątkę, którą możecie odbić na pobranym z kesza numer 1 „paszporcie zdobywcy”. W pojemnikach czekają na Was również drobne upominki – pamiętajcie, że zgodnie z zasadami geocachingu, zabierając coś ze sobą, zostawiamy inną rzecz dla kolejnych uczestników zabawy. Jeśli w trakcie szukania spotkała Was jakaś przygoda, zobaczyliście coś niezwykłego, albo cokolwiek innego, o czym chcecie nam opowiedzieć, koniecznie napiszcie o tym na geocaching.com.

I pamiętajcie! Geocaching ma być przyjemną zabawą, odskocznią od codzienności – jeśli nie udało Wam się odnaleźć jakieś skrytki dzisiaj, nie zniechęcajcie się i koniecznie wróćcie do nas jutro.

 

Zainteresowałeś się, ale nie wiesz jak zacząć? Napisz do nas, chętnie Ci pomożemy!

skowronekbronek1@gmail.com

 

 

Seria keszy „Zielone Las Story” powstało w ramach projektu pn.: „Windą do lasu - kampania edukacyjno-informacyjna o zrównoważonym użytkowaniu zasobów naturalnych wraz z modernizacją infrastruktury Nadleśnictwa Oborniki uwzgledniającą potrzeby osób niepełnosprawnych – II etap” realizowaną na podstawie umowy nr RPWP.04.05.04-30-0003/19-00.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.