Asset Publisher Asset Publisher

Jesień koloru fioletowego

Wrzesień to czas, który niezmiennie kojarzy się z wrzosami. Robimy kwiatowe kompozycje i zachwycamy się swoimi nasadzeniami. Co jednak, jeśli nasze przydomowe ogródki nie pozwalają na osiągnięcie upragnionego efektu? Pozostaje nam podziwianie natury.

Jedno z najbardziej spektakularnych wrzosowisk w Polsce znajduje się w okolicy Bornego Sulinowa na dawnym poligonie wojskowym. To ponad 900 hektarów przestrzeni porośniętej niezliczoną ilością wrzosowych krzaczków. Wrażenie, gdy widzimy filetowy kobierzec kwitnących wrzosów, jest niezapomniane i jak magnes przyciąga setki turystów. Utworzony tu w 2008 roku rezerwat Diabelskie Pustacie w sposób czynny chroni to niezwykłe siedlisko.

Źródło: Shutterstock

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) lubi słońce, kwaśną glebę, przepuszczalne piaszczyste lub torfowe podłoże i przycinanie. W ogrodach dbamy o cięcie wrzosów sami, natomiast na wojskowym poligonie najlepszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest jej koszenie, rwanie i łamanie gąsienicami czołgów. Pięknie się wtedy rozkrzewia i przy okazji rozsiewa. Na terenach popoligonowych trzeba dbać, by nie zarastały brzozami i sosnami.

Podczas kwitnienia wrzosów okoliczni pszczelarze przywożą swoje ule. Pszczoły korzystają z pięknych kwiatów,  odwdzięczając się jednym z najlepszych – według niektórych – kwiatowych miodów.

Warto wybrać ten kierunek Polski planując weekendowe wycieczki. Spacer lub przejażdżka rowerem na pewno dostarczy wielu wrażeń.