Asset Publisher Asset Publisher

Zasoby leśne Nadleśnictwa

Zasoby Leśne Nadleśnictwa wynoszą blisko 5 mln m3 drewna na pniu na powierzchni leśnej równej 20 893 ha.

 W Nadleśnictwie dominującym gatunkiem lasotwórczym jest sosna. Drzewostany z panującą sosną zajmują 90,19% powierzchni leśnej zalesionej. Udział sosny w porównaniu z poprzednim operatem zmniejszył się o 0,38%.
Procentowy udział drzewostanów z panującą sosną w obrębach przedstawia się następująco:
 w obrębie Kiszewo zajmują 93,5% powierzchni leśnej zalesionej
 w obrębie Oborniki zajmują 86,9% powierzchni leśnej zalesionej
 w obrębie Obrzycko i zajmują 92,8% powierzchni leśnej zalesionej
W ostatnim dziesięcioleciu nastąpił nieznaczny wzrost udziału cennych gatunków lasotwórczych, zwiększył się udział panującego dęba i buka o 0,81%,. Zmniejszył się udział So, Md o 0,44%. Spadły udziały: Św, Ak, Brz, Gb, Tp, Oś i Ol.s łącznie o 0,59%.
Na łącznej powierzchni 3 505,76 ha drzewostany pochodzą z zalesienia gruntów porolnych i stanowią 16,6% powierzchni gruntów zalesionych. Drzewostany na gruntach porolnych występują głównie na siedliskach BMśw (50,8%), Bśw (25,9%), LMśw (11,7%). Gatunkiem panującym na gruntach porolnych jest głównie So (93,1%), Brz (2,1%), Św (1,3%). 71,7% z ogólnej powierzchni leśnej zalesionej na gruntach porolnych to drzewostany III i IV klasy wieku.
 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Noc Muzeów w otoczeniu przyrody

Noc Muzeów w otoczeniu przyrody

Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację Pszczoła!

Noc Muzeów w tym wyjątkowym miejscu to doskonała okazja, by spędzić wieczór w otoczeniu przyrody, poznając jej tajemnice.

W sercu Puszczy Noteckiej, w budynku zabytkowej Masztalarnii, znajduje się nowoczesna, interaktywna wystawa dioram przyrodniczych oraz wystawa historyczna, które zostaną udostępnione do zwiedzania pod czujnym okiem leśnych przewodników.

W programie Nocy Muzeów przewidziano między innymi:

  • Zwiedzanie wystawy przyrodniczej - Poznajcie fazy rozwoju lasu i fascynujący świat flory i fauny Puszczy Noteckiej.
  • Zwiedzanie Zamku i spacer po lesie - Odkryjcie tajemnice zamku w Goraju i poznajcie historię Hrabiego Wilhelma Bolko Emanuel von Hochberga.
  • Warsztaty konstrukcyjne - Zbudujcie własny karmnik z drewna!
  • Stanowisko wirtualnej rzeczywistości - Przeżyjcie niezapomniane chwile, eksplorując lasy wirtualnie.
  • Obozowisko survivalowe – Dowiedzcie się od naszych ekspertów jak prawidłowo zanocować w lesie.
  • Wystawa owadów leśnych - Zobaczcie z bliska niezwykłe gatunki owadów, które zamieszkują nasze lasy.
  • Zajęcia z mikroskopem – Odkryjcie cudowny mikroświat lasu.
  • Warsztaty "Moje działanie ma znaczenie - kamyk dla trzmiela": Koniecznie przyjdźcie z kamykiem wielkości dłoni i weźcie udział w fascynujących warsztatach przygotowanych przez Fundację Pszczoła!

Organizacja Nocy Muzeów w tym nieoczywistym, pełnym historii miejscu jest wspólną inicjatywą ośmiu nadleśnictw, znajdujących się na terenie trzech województw, wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka”. Wydarzenie potrwa do godz. 22:00. Zabierzcie rodziny i przyjaciół i spędźcie ten wieczór z leśnikami!