Asset Publisher Asset Publisher

Zagrożenie pożarowe

Zauważyłeś pożar alarmuj !!!

Pożary są największym zagrożeniem dla lasów, życia zwierząt i ludzi. Niosą ze sobą ogromne straty ekologiczne i finansowe. Niestety przyczyną większości z nich jest działanie człowieka.

Zagrożenie pożarowe ustalane jest codziennie (od 1 marca, po ustąpieniu pokrywy śnieżnej do 30 września lub dłużej) na godzinę 9.00 i 13.00.

Nadleśnictwo Oborniki leży w 9_A strefie prognostycznej.

 

Aktualna mapa zagrożenia pożarowego lasu

 

Przeczytaj więcej o pożarach w lasach


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ryś Paco w obornickim lesie

Ryś Paco w obornickim lesie

W ostatnich dniach zdarzyła się rzecz niebywała. Do obornickich lasów zawędrował…. RYŚ. Widziany był po południowej stronie Warty, a jego uroczą postać ujął w obiektywie jeden z pracowników Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – Jacek Więckowski.

To efekt przywracania tego gatunku na terenach północno zachodniej polski przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze , Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodek Kultury w Mirosławcu.

Rysie mają duże wymagania przestrzenne poszukując rozległych i trudnodostępnych obszarów leśnych do życia. Od połowy XX wieku populacja tego gatunku w Polsce i w Europie systematycznie spadała z uwagi na presję ze strony człowieka. W 2015 roku populacja rysia w Polsce szacowana była na około 100 osobników, dziś to ponad 200.

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze od 2019 roku w ramach projektu „Powrót Rysia do północno zachodniej polski” wprowadziło do środowiska naturalnego 36 osobników. Wszystkie wypuszczane osobniki mają założone obroże GPS.

Projekt zakłada odtworzenie rozmnażającej się populacji rysia nizinnego w Polsce północno-zachodniej i zapewnienie trwałej akceptacji społecznej dla przywracanej populacji.