Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ścieżki dydaktyczne w Nadleśnictwie Oborniki

Ścieżki dydaktyczne w Nadleśnictwie Oborniki

W Nadleśnictwie Oborniki zlokalizowane są trzy ścieżki dydaktyczne. Każda z nich porusza inny, ważny problem dotyczący przyrody, ekologii i leśnictwa. Dokładne lokalizacje ścieżek namierzysz dzięki aplikacji "Puszcza Notecka".

 

W ramach projektu "Windą do lasu" na ścieżkach pojawiła się problematyka zrównoważonej gospodarki leśnej w formie nowoczesnych tablic tłumaczonych również na jezyk brille.

 

DOLINA KOŃCZAKA

Ścieżka „Dolina Kończaka" jest usytuowana w leśnictwie Kiszewko i Podlesie, w odległości 1,6 km od Stobnicy. Ścieżka ta rozpoczyna się na parkingu przy drodze leśnej łączącej Stobnicę z Boruszynem. Trasa ma długość ok. 7 km i jest oznaczona w terenie sylwetką bobra. Ścieżka uczy orientacji w lesie za pomocą słupków oddziałowych, informuje, jakie drzewa występują w lesie, a także umożliwia poznanie bliżej zwyczajów zwierząt.

 

OCHRONA PRZYRODY A ŁOWIECTWO

Ścieżka ta jest położona w leśnictwie Mycin, przy Strzelnicy Myśliwskiej w Dąbrówce Leśnej. Trasa ma długość ok. 1,2 km i jest oznaczona w terenie sylwetką zająca. Ścieżka ta obejmuje 14 podwójnych tablic, przedstawiając informacje m.in. na temat łowiectwa czy urządzania łowisk. Ścieżka umożliwia również poznanie sprzymierzeńców lasu w walce ze szkodnikami, naukę rozpoznawania tropów, a także pozwala zobaczyć, jak wygląda paśnik czy ambona. Przy strzelnicy jest usytuowany wigwam, w którym istnieje możliwość zorganizowania ogniska.

 

DĘBOWY LAS

Ścieżka „Dębowy Las” jest zlokalizowana w leśnictwie Daniele. Trasa ta liczy ok. 6 km oraz jest oznaczona w terenie liściem dębu. Obszar ten obejmuje obiekty przyrodnicze związane z gospodarką leśną i ochroną przyrody, a najciekawszym obiektem jest rezerwat przyrody chroniący zbiorowisko roślinne typu świetlistej dąbrowy, tworzący enklawę wśród drzewostanów sosnowych. Dzięki ścieżce można dowiedzieć się również, czym jest pomnik przyrody, co zagraża roślinności, a także skąd są pozyskiwane nasiona o wartościowych cechach.