Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Bezpieczne wakacje w lesie

Bezpieczne wakacje w lesie

         Tegoroczne zakończenie szkoły ma zupełnie inny charakter, niż ten, do którego przywykliśmy. Akademie i stroje galowe zastąpią grupowe czaty na portalach internetowych. Jednak efekt jest niezmienny – zaczynamy WAKACJE!

Już wiemy, że tegoroczne lato będzie różniło się zdecydowanie od ubiegłych. Panujące obostrzenia dotyczące pandemii koronawirusa ograniczają pewne nawyki, do których przywykliśmy. Niepewna sytuacja sprawia, że wiele osób porzuci marzenia o egzotycznych wakacjach na rzecz odpoczynku w Polsce. Dla niektórych ten stan rzeczy stanie się powodem do odwiedzenia lasów i poznania ich atrakcji oraz niezwykłego charakteru.

Zdajemy sobie sprawę, że duża część z Was niezbyt często dociera do lasu. Postanowiliśmy więc przygotować specjalny poradnik o tym, jak spędzić bezpieczne wakacje w lesie. Oto nasz dekalog:

  1. Zabierz telefon. Dzisiejsze telefony nie służą już tylko do dzwonienia. Zainstaluj aplikację „Puszcza Notecka”, która pozwoli Ci zlokalizować się w lesie i odnaleźć najciekawsze atrakcje regionu.
  2. Poinformuj rodzinę/znajomych gdzie i kiedy wychodzisz. W przypadku zaginięcia w lesie, łatwiej im będzie Ciebie zlokalizować.
  3. Sprawdź pogodę. W przypadku zapowiadanych wichur albo burz - przełóż planowaną wycieczkę na inny termin.
  4. Dobrze się ubierz. Dobre buty to podstawa bezpiecznej wędrówki. Postaw na buty zabudowane, zapomnij o klapkach i japonkach.
  5. Chroń się przed kleszczami. Załóż długie spodnie, spryskaj się środkami odstraszającymi owady, a po powrocie weź prysznic.
  6. Przestrzegaj zakazu wstępu. Jeżeli w lesie stoi tablica informująca o pracach leśnych wówczas omiń ten obszar – dla Twojego bezpieczeństwa.
  7. Zabierz prowiant i napoje. Długa, letnia wędrówka w wysokich temperaturach może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Butelka wody w takich okolicznościach będzie Twoim sprzymierzeńcem.
  8. Nie zbieraj owoców i grzybów, których nie znasz. Zjedzenie trującego pożywienia może skończyć się poważnymi tarapatami.
  9. Zabierz podręczną apteczkę. Plastry i płyny odkażające mogą okazać się przydatne w przypadku zadrapań i skaleczeń.
  10. Zachowaj dystans! Na zatłoczonych, najpopularniejszych ścieżkach, nie zapominaj o koronawirusie. Zachowaj dystans minimum 2m. To bezpieczne dla Ciebie i innych

Jeżeli masz pytania lub wątpliwości, napisz do nas! Jesteśmy dla Was na Facebooku!