Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Puszcza o wielu możliwościach

Puszcza o wielu możliwościach

PLANUJESZ WYCIECZKĘ PO PUSZCZY NOTECKIEJ? ZAPLANUJ JĄ Z NASZĄ APLIKACJĄ.

Zachęcamy do pobrania i instalacji na swoim urządzeniu mobilnym aplikacji "Puszcza Notecka". Przygotowała ją firma Amistad Sp. z o.o., a dostępna jest przez App Store oraz Google Play

Aplikacja mobilna „Puszcza Notecka” przedstawia piękno leśnego obszaru, jakim jest Puszcza Notecka. Treści zawarte w mobilnym przewodniku obejmują tereny ośmiu nadleśnictw: Sieraków, Karwin, Wronki, Krucz, Międzychód, Skwierzyna, Oborniki i Potrzebowice.

W aplikacji znajdziemy szereg informacji, które pomogą w zaplanowaniu wizyty w leśnym kompleksie. Kilkaset obiektów zostało podzielonych na kategorie, dzięki czemu łatwo odnaleźć można na przykład miejsce postoju pojazdów, miejsce na biwak czy zabytki.

Najważniejszą funkcją aplikacji jest nawigacja w sieci szlaków udostępnionych przez nadleśnictwa: będąc w trybie offline wyznaczymy trasę z jednego punktu do drugiego, cały czas bezpiecznie poruszając się po wyznaczonych szlakach i ścieżkach. Mamy do dyspozycji szlaki rowerowe, nordic walking, a nawet konne. Lokalizacja GPS pozwoli nam na dokładne zbadanie ostępów Puszczy.

W mobilnym przewodniku znajdują się także aktualne wydarzenia, informacje o nadleśnictwach i regionie, a także – co ważne – powiadomienia o zagrożeniach na terenie lasów.

Zapraszamy do odwiedzenia Puszczy Noteckiej razem z aplikacją!