Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Rewizja działań Lasu Modelowego

Po blisko 3 letniej przerwie doszło do spotkania instytucji i organizacji wchodzących w skład Lasu Modelowego w Obornikach, aby wspólnie zadecydować o przyszłości projektu. Większa część spotkania była poświęcona strategii komunikacji wewnętrznej oraz rewizji Planu Strategicznego.

O tym, że przekaz informacji pomiędzy jednostkami czy podmiotami jest ważny, nie trzeba nikogo przekonywać. Niewłaściwie skonstruowany może być powodem nieporozumień lub braku wzajemnego zaufania. Dlatego istotne jest by kumulować wysiłki poszczególnych organizacji w celu skutecznego promowania wspólnie podjętej inicjatywy. W przypadku Lasu Modelowego w Obornikach ważne jest, aby w środowisku lokalnym funkcjonował spójny komunikat dotyczący celów jakie zostały określone w Planie Strategicznym, a informacja o podejmowanych działaniach była przekazywana podczas wewnętrznych spotkań oraz w kontaktach ze środowiskiem lokalnym przy okazji wspólnie organizowanych wydarzeń.

Podczas spotkania udało się dokonać analizy większości zadań, które wynikają z Planu Strategicznego w tym m. in.:

  • utworzenia stref ochronnych wzdłuż rzek: Wełny i Flinty,
  • kampanii na rzecz zrównoważonego użytkowania zasobów leśnych i wodnych regionu - te warto poprowadzić we współpracy  ośrodkami doradztwa rolniczego i z wykorzystaniem kampanii, którą Nadleśnictwo Oborniki właśnie rozpoczyna w ramach dotacji z WRPO;
  • inwentaryzacji zadrzewień w ramach prac licencjackich i magisterskich;
  • rekultywacji jeziora Rogozińskiego;
  • przeprowadzenia inwentaryzacji gatunków i siedlisk w obszarze Natura 2000 Dolina Wełny i sporządzenia PZO,
  • ograniczenia presji wynikającej z turystycznego użytkowania doliny,
  • realizacji programu małej retencji na terenie Nadleśnictwa Oborniki,
  • rozwinięcie badań nad populacją wilka w Puszczy Noteckiej.
  •  

Spotkanie było pokłosiem petycji mieszkańców powiatu obornickiego wystosowanej do Ministra Środowiska w związku z tym, że projekt Lasu Modelowego w 2015 roku został „odsunięty w czasie”. W 2018 roku Minister Środowiska wyraził pełne poparcie dla tej lokalnej inicjatywy.   

 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ryś Paco w obornickim lesie

Ryś Paco w obornickim lesie

W ostatnich dniach zdarzyła się rzecz niebywała. Do obornickich lasów zawędrował…. RYŚ. Widziany był po południowej stronie Warty, a jego uroczą postać ujął w obiektywie jeden z pracowników Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – Jacek Więckowski.

To efekt przywracania tego gatunku na terenach północno zachodniej polski przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze , Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodek Kultury w Mirosławcu.

Rysie mają duże wymagania przestrzenne poszukując rozległych i trudnodostępnych obszarów leśnych do życia. Od połowy XX wieku populacja tego gatunku w Polsce i w Europie systematycznie spadała z uwagi na presję ze strony człowieka. W 2015 roku populacja rysia w Polsce szacowana była na około 100 osobników, dziś to ponad 200.

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze od 2019 roku w ramach projektu „Powrót Rysia do północno zachodniej polski” wprowadziło do środowiska naturalnego 36 osobników. Wszystkie wypuszczane osobniki mają założone obroże GPS.

Projekt zakłada odtworzenie rozmnażającej się populacji rysia nizinnego w Polsce północno-zachodniej i zapewnienie trwałej akceptacji społecznej dla przywracanej populacji.