Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Rewizja działań Lasu Modelowego

Po blisko 3 letniej przerwie doszło do spotkania instytucji i organizacji wchodzących w skład Lasu Modelowego w Obornikach, aby wspólnie zadecydować o przyszłości projektu. Większa część spotkania była poświęcona strategii komunikacji wewnętrznej oraz rewizji Planu Strategicznego.

O tym, że przekaz informacji pomiędzy jednostkami czy podmiotami jest ważny, nie trzeba nikogo przekonywać. Niewłaściwie skonstruowany może być powodem nieporozumień lub braku wzajemnego zaufania. Dlatego istotne jest by kumulować wysiłki poszczególnych organizacji w celu skutecznego promowania wspólnie podjętej inicjatywy. W przypadku Lasu Modelowego w Obornikach ważne jest, aby w środowisku lokalnym funkcjonował spójny komunikat dotyczący celów jakie zostały określone w Planie Strategicznym, a informacja o podejmowanych działaniach była przekazywana podczas wewnętrznych spotkań oraz w kontaktach ze środowiskiem lokalnym przy okazji wspólnie organizowanych wydarzeń.

Podczas spotkania udało się dokonać analizy większości zadań, które wynikają z Planu Strategicznego w tym m. in.:

  • utworzenia stref ochronnych wzdłuż rzek: Wełny i Flinty,
  • kampanii na rzecz zrównoważonego użytkowania zasobów leśnych i wodnych regionu - te warto poprowadzić we współpracy  ośrodkami doradztwa rolniczego i z wykorzystaniem kampanii, którą Nadleśnictwo Oborniki właśnie rozpoczyna w ramach dotacji z WRPO;
  • inwentaryzacji zadrzewień w ramach prac licencjackich i magisterskich;
  • rekultywacji jeziora Rogozińskiego;
  • przeprowadzenia inwentaryzacji gatunków i siedlisk w obszarze Natura 2000 Dolina Wełny i sporządzenia PZO,
  • ograniczenia presji wynikającej z turystycznego użytkowania doliny,
  • realizacji programu małej retencji na terenie Nadleśnictwa Oborniki,
  • rozwinięcie badań nad populacją wilka w Puszczy Noteckiej.
  •  

Spotkanie było pokłosiem petycji mieszkańców powiatu obornickiego wystosowanej do Ministra Środowiska w związku z tym, że projekt Lasu Modelowego w 2015 roku został „odsunięty w czasie”. W 2018 roku Minister Środowiska wyraził pełne poparcie dla tej lokalnej inicjatywy.   

 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Niezwykłe spotkanie na 100 lat

Niezwykłe spotkanie na 100 lat

100-lecie Lasów Państwowych to okazja do wspomnień i refleksji. Jednak nie przypuszczaliśmy, że wciąż może trafić się nam tak niesamowite spotkanie.

Kolega z Nadleśnictwa Sulechów Jerzy Kołpowski prowadził badania genealogiczne swojej rodziny i trafił na nazwisko pewnego leśnika. Zgłosił się do Andrzeja Antowskiego z Nadleśnictwa Jarocin, niezawodnej kopalni leśnej wiedzy historycznej, który poszperał i odnalazł pana Jerzego Dyszkanta urodzonego w 1924 r.


Jakież było nasze niezwykle pozytywne, ale zaskoczenie, gdy okazało się, że Pan Jerzy właśnie niedawno obchodził swoje setne urodziny.

Zdjęcie przedstawia pana Jerzego Dyszkanta, stuletniego emerytowanego pracownika Lasów Państwowych. Fot. Archiwum RDLP w Poznaniu

Było to tym bardziej pozytywne odkrycie, jako że jednym z dokumentów, które naprowadziły nas ponownie na trop Pana Jerzego, był jego list zaadresowany do RDLP w Poznaniu w podziękowaniu za życzenia złożone z okazji 90. urodzin, czyli dekadę wcześniej. 

Skan listu z podziękowaniem od pana Jerzego Dyszkanta za życzenia urodzinowe w 2014 r. Fot. Archiwum RDLP w Poznaniu


Jerzy Dyszkant urodził się 24 kwietnia 1924 r. więc jest kilka miesięcy starszy niż sama ogólnopolska instytucja Lasów Państwowych (statut podpisano 28 czerwca 1924 r.). Swoją przygodę z lasami zaczął zaraz po zakończeniu okupacji. W 1946 roku zdał w Poznaniu maturę i dostał się na studia leśne na ówczesnym Wydziale Leśnictwa Uniwersytetu Poznańskiego (dzisiaj Uniwersytet Przyrodniczy). Ukończył je w 1950 roku.  Następnie w latach 1952-54 był leśniczym leśnictwa Niedźwiady w Nadleśnictwie Karwin.

Zdjęcie przedstawia dyplom ukończenia studiów pana Jerzego Dyszkanta. Fot. A. Antowski


Od 1954 r. przez 5 lat zarządzał Nadleśnictwem Przyborów (obecnie część Nadleśnictwa Nowa Sól). Następnie zajmował stanowisko kierownika (naczelnika) Zagospodarowania Lasu w Okręgowym Zarządzie Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Po rozpoczętej w 1970 restrukturyzacji struktury Lasów Państwowych Zarząd w Zielonej Górze zlikwidowano i Pan Jerzy został przeniesiony do Poznania, gdzie jako naczelnik Wydziału Zagospodarowania Lasu doczekał swojej wcześniejszej emerytury w 1982 roku.

Zdjęcie przedstawia legitymację służbową pana Jerzego Dyszkanta z lat 70.. Fot. A. Antowski

Zdjęcie przedstawia legitymację służbową pana Jerzego Dyszkanta z lat 80. Fot. A. Antowski
7 maja 2024 r. delegacja składająca się z reprezentacji Nadleśnictwa Czerniejewo, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Andrzeja Antowskiego z Nadleśnictwa Jarocin oraz Jerzego Kołpowskiego z Nadleśnictwa Sulechów odwiedziła niezwykłego jubilata.


Aktualnie Pan Jerzy wciąż cieszy się godną pozazdroszczenia błyskotliwością i zorientowaniem w aktualnych tematach związanych z lasami. W trakcie rozmowy mieliśmy okazję powspominać rzeczy, które w trakcie pracy Pana Jerzego w lasach były nowinkami tj. drzewa doborowe i uprawy pochodne, czy siewniki. Dzisiaj są znacznie powszechniejsze, a wręcz bywają standardem.


Jubilatowi gratulujemy tak okrągłych urodzin i życzymy zdrowia, nieustającej pogody ducha, wszelkiej pomyślności, by mógł nieustannie inspirować oraz wspierać swoim doświadczeniem i autorytetem kolejne pokolenia leśników.