Asset Publisher Asset Publisher

Położenie Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Oborniki położone jest w północno-zachodniej części terenu województwa wielkopolskiego w następujących powiatach : obornickim, szamotulskim, czarnkowsko-trzcianeckim, chodzieskim i poznańskim. Wchodzi w skład największego zwartego kompleksu leśnego na Nizinie Wielkopolskiej ‑ Puszczy Nadnoteckiej obejmuje jej wschodnią część określaną jako "Puszcza Obornicka".

Grunty Nadleśnictwa położone są między 16º26'42" a 16º58'26" długości geograficznej wschodniej oraz 52º31'07" a 52º49'56" szerokości geograficznej północnej.

Grunty w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa graniczą z gruntami w zasięgach terytorialnych nadleśnictw: Wronki, Krucz, Sarbia, Podanin, Durowo w RDLP Piła i Łopuchówko oraz Pniewy w RDLP Poznań.

Odległość między najbardziej wysuniętymi na północ i na południe zewnętrznymi skrajami kompleksów wynosi 37 km, zaś tak samo mierzona odległość wschód - zachód 36 km.

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa obejmuje 60 728 ha.

Grunty Nadleśnictwa zajmują powierzchnię 20 892,79 ha, podzielone są na trzy obręby leśne: Kiszewo, Oborniki i Obrzycko oraz na trzynaście leśnictw. Położone są w województwie wielkopolskim na terenie następujących powiatów i gmin: powiat obornicki, szamotulski, chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, poznański; gminy Budzyń, Oborniki, Obrzycko, Połajewo, Rogoźno, Rokietnica, Ryczywół, Suchy Las, Szamotuły.

 

Według „Regionalizacji przyrodniczo-leśnej opartej na podstawach ekologiczno-fizjograficznych" opracowanej przez Instytut Badawczy Leśnictwa (PWRiL W-wa 1990), Nadleśnictwo Oborniki położone jest na obszarze krainy przyrodniczo-leśnej Wielkopolsko-Pomorskiej (III). Przeważająca część Nadleśnictwa leży w Mezoregionie Puszczy Noteckiej, pozostała część obejmująca północno-wschodnie obrzeże obrębu Oborniki i rozproszone kompleksy leśne na południu Nadleśnictwa leżą w Mezoregionie Pojezierza Wielkopolskiego.

Położenie Nadleśnictwa według obecnie stosowanego (nawiązującego do uniwersalnej klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Dokumentacyjnej) podziału Polski na regiony fizyczno-geograficzne w układzie dziesiętnym (Kondracki, 2002) Nadleśnictwo leży w obszarze Europy Zachodniej (1-924), w podobszarze Pozaalpejskiej Europy Zachodniej (1-924.3), w Prowincji Niżu Środkowoeuropejskiego (31), Podprowincji Pojezierza Południowobałtyckiego (315) w makroregionie Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej oraz w makroregionie Pojezierza Wielkopolskiego.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Leśny baby boom w Nadleśnictwie Oborniki!

Leśny baby boom w Nadleśnictwie Oborniki!

W minionym tygodniu dwa młode bieliki otrzymały obrączki, dzięki którym możliwe będzie zbieranie informacji o tych pięknych ptakach.

Marcelina i Adam, bo takie imiona otrzymały, to pisklęta z jednego z gniazd znajdującego się w Puszczy Noteckiej. Ponad 4-kilogramowa samica i jej pół kilograma lżejszy brat zostały pomierzone i zaobrączkowane przez dr hab. inż. Tadeusz Mizera z Komitetu Ochrony Orłów. Oprócz licencjonowanego obrączkarza niezbędna jest również osoba posiadająca uprawnienia do pracy na wysokości. Wejście na blisko 30 - metrowe drzewo i bezpieczne przetransportowanie ptaków w obie strony to nie lada wyzwanie.
 
Bielik (Haliaeetus albicilla) to duży ptak z rzędu szponiastych. Charakteryzuje go masywna sylwetka i szerokie, osiągające nawet 2,5m rozpiętości skrzydła. W Europie jedynie orłosępy i sępy osiągają większe niż bieliki rozmiary ciała. Upierzenie dorosłych ptaków jest szarobrązowe z jasnopłową głową z żółtym dziobem i charakterystycznym, białym ogonem.
 
Jeszcze na początku XX w. bielik był gatunkiem bardzo nielicznym, jednak dzięki staraniom ornitologów, leśników i wszystkich, którym ich los nie był obojętny, liczebność wzrosła. Niewątpliwie przyczyniła się do tego ochrona strefowa - całoroczna, w promieniu do 200 m od gniazda, gdzie bez zezwolenia zakazane jest przebywanie i wykonywanie jakichkolwiek prac, oraz okresowa - do 500 m od gniazda, gdzie prace leśne i przebywanie ludzi dozwolone jest wyłącznie poza okresem lęgowym.
Okres ochronny w strefach ochrony bielika trwa od 1 stycznia do 31 lipca. Bielik zakłada gniazdo najczęściej na starych ponad 100-letnich sosnach, a sama konstrukcja, rozbudowywana przez wiele lat, może osiągać nawet do 4 m wysokości i 2,5 średnicy oraz ważyć do kilku ton. Robi wrażenie!
 
Na terenie naszego nadleśnictwa mamy 3 strefy ochrony bielików. Wierzymy, że już wkrótce zobaczymy Marcelinę i Adama szybujących na tle nieba!