Asset Publisher Asset Publisher

Spotkanie oko w oko z przyrodą!

Czujecie już w powietrzu wiosnę? Jeśli z powątpiewaniem kręcicie teraz głową, bo temperatura nie rośnie w zadowalającym tempie, czas to zmienić! Z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów zapraszamy na bliski kontakt z przyrodą. 20.03.2021r. o godzinie 10:00 oraz 14:00 będziemy czekać na Was w czterech punktach:

1. Przy leśniczówce na  Żurawińcu (gm. Obrzycko), przy blasku płomieni i trzasku spalanego drewna posłuchacie leśnych opowieści  o drzewach i drewnie oraz dowiecie się, jak leśnicy dbają o las. Przy okazji zjecie pyszną, świeżo upieczoną kiełbaskę, tylko nie zapomnijcie zabrać jej ze sobą ;) To jedno z setek miejsc w Polsce, gdzie można będzie spędzić noc pod gwiazdami. Program Zanocuj w lesie już za chwilę ruszy pełną parą. Zapraszamy!

2. Podczas spaceru ścieżką Dębowy Las w leśnictwie Daniele (gm. Obrzycko) dowiecie się, co koniki robią w lesie i dlaczego nasze skromne dąbrowy są tak cenne. Zobaczycie las dalece odmienny od sośnin typowych dla Puszczy Noteckiej. Osobiście powiem, że widok blisko dwustuletnich dębów zebranych w jednym miejscu na szlaku rezerwatowym naprawdę robi wrażenie.

3. Wybierając się na ścieżkę zwaną potocznie doliną Kończaka (rejon Stobnicy, gm. Oborniki) usłyszycie odpowiedź na pytanie czy w obornickich lasach żyją wilki, dowiecie się jakie zwierzęta zamieszkiwały niegdyś Stację Doświadczalną Uniwersytetu Przyrodniczego, a przede wszystkim poznacie prawdę o wodzie w naszych lasach. Jest jej coraz mniej i wszystko wskazuje na to, że będziemy o nią walczyć.

4. A jeśli chcecie zobaczyć prawdziwe morze lasów i spojrzeć na Puszczę Notecką z lotu ptaka, a dokładniej z wieży przeciwpożarowej w Dąbrówce Leśnej (gm. Oborniki), to dotrzyjcie pod wieżę, którą widać ze wszystkich stron świata, a tam leśnik „z krwi i kości” wprowadzi Was w ten wąski tunel, w którym pokonacie blisko 200 schodków w górę, aby na końcu oniemieć z wrażenia! Tak! niesamowite jest to, że te nasze wielkopolskie wydmy porasta poczciwa sosna zwyczajna i dzięki niej nie mamy tu wydm, a piękny las, który czeka by przyjąć spacerowiczów każdego dnia.  

 

Wszystkie spotkania odbędą się z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych. Jesteś zainteresowany uczestnictwem? Zadzwoń!

- leśniczówka Żurawiniec – Bartosz Galus, tel. 665 999 409

- ścieżka Dębowy Las, Karol Kubik, tel. 508 003 217

- ścieżka Dolina Kończaka, Sławomir Szcześniak, tel. 500 208 516

- wieża ppoż, Dąbrówka Leśna, Jarosław Bator. tel. 500 113 852