Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Czy będzie porozumienie w sprawie Doliny Wełny?

Czy będzie porozumienie w sprawie Doliny Wełny?

Rzeka Wełna wciąż gości na ustach mieszkańców powiatu obornickiego. Tym razem była tematem przewodnim spotkania przedstawicieli Lasu Modelowego w Obornikach. Nic dziwnego, skoro z jednej strony stanowi lokalną perełkę przyrodniczą, a z drugiej jej popularność wśród kajakarzy ciągle rośnie, co nie zawsze pozwala pogodzić różne interesy.

Intensywność użytkowania rzeki sprawia, że niezbędne jest wyposażenie szlaku kajakowego w odpowiednią infrastrukturę – sanitarną i porządkową. Z wielu miejsc dochodzą głosy, że śmieci i brak toalet są bardzo uciążliwe. A to przecież potrzeby pierwszego rzędu. Dlatego Burmistrz Oborniki i Burmistrz Rogoźna zaopatrzą wytypowane i uzgodnione miejsca w kosze na śmieci i sanitariaty jeszcze przed rozpoczęciem sezonu w 2019 roku. 

Szczególnie newralgicznym punktem na całym szlaku jest Muzeum Młynarstwa w Jaraczu. To miejsce stanowi punkt początkowy lub końcowy 90% wszystkich spływów. To poważne obciążenie dla Gospodarzy tego obiektu, a póki co nie istnieją rozwiązania prawne, które mogłyby ograniczyć ruch kajakowy w jakikolwiek sposób na tego typu rzekach.

Konkretne deklaracje padły z ust przedstawicieli firm prywatnych będących organizatorami spływów na rzece Wełnie. Oni również mają świadomość i wyrażają chęć dbania o czystość rzeki. Ich obowiązkiem będzie regularne sprzątanie tego, co znajduje się w rzece, co de facto czynią od wielu lat.

Drugim wątkiem spotkania było utworzenie Parku Kulturowego na tym terenie. Pomysł ten spotkał się z dużym poparciem i zainteresowaniem partnerów. Ta inicjatywa pozwoliłaby wypromować dolinę Wełny jako obszar kulturowy tj. przestrzeń historycznie ukształtowaną przez człowieka z wytworami architektonicznymi jego działalności i przygotować plan zagospodarowania przestrzennego. Razem z planem zadań ochronnych (którego jeszcze nie ma) dla obszaru Natura 2000 stanowiłby przykład wzorowego postępowania na obszarach cennych przyrodniczo.

Las Modelowy w Obornikach to dobrowolna inicjatywa 17 Instytucji, Organizacji i Stowarzyszeń na rzecz ochrony zasobów naturalnych, która działa w powiecie obornickim i koordynowana jest przez Nadleśnictwo Oborniki.