Lista aktualności
Dzień wróbla
Tego sympatycznego jegomościa znają już najmłodsi. Wielu dzisiejszych dorosłych pamięta bajkę o wróbelku Elemelku czy słynne "Przygód kilka wróbla Ćwirka". Wróbel, bo o nim oczywiście mowa, obchodzi dziś swoje święto.
Wróble od wieków towarzyszą ludziom, to ptaki osiadłe i synantropijne – występują tam, gdzie jest człowiek. Preferują tereny zabudowane – zarówno wiejskie, zwłaszcza z dużym udziałem pól uprawnych, jak i zurbanizowane. Popularne na skwerach, zieleńcach i w miejskich parkach – na podwórkach, w przydomowych sadach i ogrodach. Unikają kompleksów leśnych czy izolowanych gospodarstw. Próżno ich szukać na obszarach niezasiedlonych przez ludzi.
Jak leśnicy pomagają wróblom? Stawiamy na różnorodność biologiczną i dbamy o to, by w naszych lasach nie zabrakło miejsc do schronienia i pożywienia.
A czy Ty możesz zrobić coś dla tych sympatycznych ptaków? Naturalnie!
- zawieś skrzynkę lęgową – w ogródku, na balkonie, gdzie tylko się da! Główną przyczyną zmniejszania się populacji wróbli jest brak miejsc lęgowych i żerowania. Dawniej wróble gniazdowały w szczelinach murów, które systematycznie znikają podczas termomodernizacji budynków.
- jeśli chcesz ptaki dokarmiać - pamiętaj, aby robić to z rozwagą, regularnie i odpowiednim pokarmem. A ile radości dają obserwacje skrzydlatcyh gości w karminku!
-
posadź krzewy i kwiaty – im więcej naturalnego schronienia i nasion, tym lepiej!
- odstaw pestycydy – wróble uwielbiają zjadać owady! Wskutek stosowania chemicznych środków ochrony roślin spada liczba owadów, głównego pożywienia piskląt wróbli.
Wróble to ptaki ruchliwe, gadatliwe i bardzo towarzyskie, potrafią funkcjonować tylko w grupie. Im większa wróblowa społeczność, tym lepiej. Ich charakterystyczne, znane chyba wszystkim, ćwierkanie to rozbudowany sposób komunikowania się. Miło mieć takich "sąsiadów"!