Wydawca treści Wydawca treści

Wróć do pełnej strony
Powrót

Gospodarka zrębowa sprzyja lerce

Gospodarka zrębowa sprzyja lerce

Gospodarka zrębowa sprzyja lerce

Śpiew tego ptaka od wieków zachwycał człowieka. Jego „fletowy" głos można usłyszeć nawet w nocy podczas gdy inne ptaki śpiewające śpią. Miękkie, kilkukrotnie powtarzane dźwięki słyszane w pobliżu otwartych przestrzeni śródleśnych to utwory autorstwa skowronka borowego potocznie zwanego lerką.
To tylko jeden z 39 gatunków ptaków wymienionych w Załączniku Dyrektywy ptasiej występujących na terenie Puszczy Noteckiej. W Polsce objęty jest ochroną ścisłą.
Te i inne fakty z życia małego skowronka były przedmiotem dyskusji podczas ostatniej narady gospodarczej w Nadleśnictwie Oborniki. Dr T. Mizera z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wygłosił referat na temat wpływu gospodarki leśnej na stan populacji Lullula arborea w Puszczy Noteckiej.  Optimum ekologiczne lerka znajduje w obszarze zrębów o powierzchni od 2 do 4,5 ha. Liczną obecność  zaznacza w miejscach występowania klęsk ekologicznych (powierzchnie pohuraganowe lub po pożarach). W ciągu roku wyprowadza 2-3 lęgi. Na zimę odlatuje na południe Europy lub najdalej w rejony Afryki Pólnocnej.
Populacja nadnotecka licząca około 2000-4000 par jest najliczniejszą w Polsce. To dane z inwentaryzacji przyrodniczej przeprowadzonej w 2010 roku przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Poznaniu. Dotychczasowy sposób gospodarowania lasem, zręby o maksymalnej powierzchni 6 ha nie niosą żadnego zagrożenia dla populacji tego gatunku. Są wręcz gwarantem utrzymania tak licznej populacji. Ma to szczególne znaczenie dla przebudowy starzejacych się drzewostanów.
Jedną z refleksji jaka przy tej okazji przychodzi jest wielkość zrębów zupełnych. Od końca XIX wieku zaczęto krytykować rębnię zupełną w Europie. W Polsce sukcesywnie zmniejszano powierzchnię takich zrębów dochodząc obecnie do maksymalnej pow. 6 ha. Podczas tegorocznych wyjazdów studyjnych realizowanych w ramach projektu Bałtycki Krajobraz pracownicy Nadleśnictwa mieli okazję oglądać zręby zupełne w różnych częsciach Europy o powierzchniach zdecydowanie większych (40-80 ha). I mając świadomość ujemnych cech tego typu gospodarowania warto podkreślić, że drewno pozyskiwane z takich powierzchni w Rosji, Szwecji czy Szkocji posiada certyfikat dobrej gospodarki leśnej FSC.