Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

ZABIEGI AGROLOTNICZE ZWALCZAJĄCE BORECZNIKA SOSNOWEGO

ZABIEGI AGROLOTNICZE ZWALCZAJĄCE BORECZNIKA SOSNOWEGO

Nadleśnictwo Oborniki informuje o planowanych zabiegach ograniczania liczebności borecznika sosnowego w terminie 24.05-10.06.2022r., przy użyciu sprzętu agrolotniczego.

Zabiegi z zastosowaniem środka DIMILIN 480 SC w dawce 0,1 l/ha planuje przeprowadzić w kompleksach leśnych zlokalizowanych na terenie Leśnictwa Marylówka i Żurawiniec w obrębach ewidencyjnych: Kiszewo, Mędzisko, Jaryszewo i Sycyn, w polach zabiegowych o łącznej powierzchni 400 ha zobrazowanych na załączonych mapach.

Na obszary objęte planowanym zabiegiem wprowadza się okresowy zakaz wstępu do lasu w terminie od 24 maja do 10 czerwca 2022r. Obszar zostanie oznakowany za pomocą tablic informacyjnych.

Dokładny termin przeprowadzania zabiegu uzależniony będzie od warunków atmosferycznych i rozwoju owada.

Na obszarach objętych zabiegiem, po jego wykonaniu wprowadza się 1-dniowy zakaz zbioru runa leśnegodo dnia 11 czerwca 2022r.

Będący przedmiotem zabiegu borecznik sosnowy jest jednym z groźniejszych szkodników liściożernych drzewostanów sosnowych. Larwy żerują na igłach i mogą doprowadzić do powstania gołożerów – całkowitego pozbawienia igieł. Żer larw osłabia drzewa oraz naraża je na atak innych szkodników, może również powodować zamieranie najbardziej osłabionych drzew.