Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Podpalacz naszych lasów już w areszcie!

Podpalacz naszych lasów już w areszcie!

W ostatni piątek wspólnymi siłami funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach oraz strażaków z PSP udało się złapać podpalacza naszych lasów. Od kilku tygodni dostarczał nam wielu emocji. Wybierał różne lokalizacje i różne godziny podpaleń. Jednym z jego ulubionych miejsc „zabawy z zapałkami” były lasy w okolicy kąpieliska miejskiego „Żwirki” w Obornikach. Zapuszczał się też w rejon „schetynówki” w okolicy Słonaw.

Pracownicy Nadleśnictwa podejmowali dyżury patrolowe licząc na to, że uda się go złapać „w akcji”. I jest sukces dzięki akcji inżyniera nadzoru, zastępcy nadleśniczego i specjalisty ds. ppoż. To właśnie oni osobiście schwytali sprawcę i zaalarmowali policję. Podpalacz trafił na 3 miesiące do aresztu.

Sprawa jest o tyle poważna, że rejon kąpieliska to również siedziba Firmy Cedc International Sp. z o.o. Duży pożar lasu to ryzyko przeniesienia ognia na mienie tej Firmy.

 

Rok 2022 jest niezwykle trudny dla leśników. Susza potęguje ryzyko pożarów i tempo rozprzestrzeniania się ognia. W pierwszym półroczu odnotowaliśmy już – o zgrozo – 22 pożary o łącznej powierzchni blisko 2 hektarów. Dla porównania w ubiegłym roku las płonął 6 razy i spaliło się 8 arów.

Kiedy mówimy o przyczynach pożarów w lasach to pamiętajmy, że większość z nich to dzieło rąk ludzkich, niestety. Wciąż nie maleje liczba tych, którzy sieją spustoszenie w środowisku naturalnym.

Pożar to zaburzenie podobne do szkód po huraganie, powodzi czy gradacji owadów . Pogorzelisko to bez wątpienia negatywne zakłócenie estetyczne w krajobrazie leśnym. Z punktu widzenia przyrodniczego nauka dowodzi, że lasy posiadają zdolności regeneracyjne. Dlatego drzewa w miejscach po niewielkich pożarach nie są wycinane. Do lasu po pożarze życie najczęściej powraca, ale umyślne podpalanie lasu wymaga bezwzględnego potępienia!   

 

Jeszcze raz – dziękujemy za efektywną współpracę KPP w Obornikach i PSP w Obornikach!