Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

4 lata w ziemi - o chrabąszczu słów kilka

4 lata w ziemi - o chrabąszczu słów kilka

„4 lata w ziemi” - taki przerażający tytuł mógłby mieć film opowiadający o życiu chrabąszczy majowych. Gdyby jeszcze w streszczeniu tego kinowego arcydzieła dodać, że po tych długich latach w ciemności owady te słońce widzą jedynie przez kilka ostatnich tygodni swojego życia, wyszedłby prawdziwy dreszczowiec...

Pocieszający może być dla chrabąszcza majowego fakt, że w swoim losie nie jest osamotniony, a towarzystwa w niedoli dotrzymuje mu choćby kozioróg dębosz (larwa rozwija się 3-5 lat) czy wałkarz lipczyk (generacja 3-4 letnia). Cykl rozwoju chrząszczy może być zróżnicowany, jednak większość życia spędzają w formie larwy, aby tylko przez krótki czas cieszyć nas swoim pięknem jako osobniki dorosłe (imago). W końcu nic tak nie pokrzepia jak trudy współtowarzyszy.

W młodości wiele czasu i zaangażowania poświęciłem na hodowlę owadów egzotycznych. Chociaż dzisiaj w kolekcji zostało jedynie kilka gatunków, doskonale pamiętam porozstawiane po domu wiadra z próchnem i liśćmi, w których przez lata rozwijały się pędraki olbrzymich rohatyńców herkulesów czy barwnych chrząszczy goliatów. Oczekiwanie na ujrzenie owada doskonałego dłużyło się nieznośnie, jednak efekt wynagradzał cierpliwość.

Cóż, takie to „żyćko” tych chrząszczy...