Aktualności Aktualności

Zagrożenia w lesie

Każde miejsce kryje swoje tajemnice i niebezpieczeństwa. Dla ludzi żyjacych w miastach, których relacje z naturą są nadszarpnięte, las może wydawać się niebezpieczny. Niebezpieczne są jednak głównie rzeczy, których nie znamy, dlatego stworzyliśmy dla Was listę zagrożeń występujących w lesie. Zachęcamy do lektury.

 

1. Leśne ścieżki to niewysprzątane, utwardzone miejskie chodniki. Często wystają na nich korzenie, kamienie, niekiedy leżą gałęzie, które spadły z drzewa. Może to powodować zagrożenie upadku i kontuzji.

2. Las to dom wielu zwierząt, w tym także tych niebezpiecznych dla człowieka. Żmija zygzakowata, szerszeń czy kleszcze to ważne elementy ekosystemu, które są u siebie. Mogą one ugryźć lub ukąsić.

3. Martwe drewno jest niezwykle ważne w lesie. Suche konary w trakcie niesprzyjajacych warunków atmosferycznych odłamują się i mogą spaść.

4. W lesie występują trujące rośliny i grzyby mogące poważnie zaszkodzić człowiekowi.

5. Brak orientacji w przestrzeni oraz odpowiednich narzędzi (telefon z aplikacją) mogą sprawić ze zgubimy się w lesie.

6. W lesie mogą trwać prace związane z pozyskiwaniem drewna. To bardzo niebezpieczne zajecie. Pamiętaj, że masz zakaz wstępu na takie powierzchnie, o czym na drogach informują odpowiednie znaki.

7. W lesie odbywają się polowania.

8. Kłusownicy korzystają z lasu nielegalnie. Rozstawiają wnyki i pułapki mogące stworzyć zagrożenie również dla człowieka.

9. Lasy były terenem intensywnych działań wojennych. Do dziś można w nich spotkać niewypały i niewybuchy z czasów wojny. W przypadku znalezienia takich przedmiotów należy powiadomić policję w celu zabezpieczenia terenu.

 

Uważajcie i dbajcie o swoje bezpieczeństwo!

 

Świadomy występujących zagrożeń, w lesie przebywasz na własną odpowiedzialność.