Aktualności Aktualności

Klimat dla wszystkich

W 2015 roku wszystkie kraje ONZ jednogłośnie przyjęły rezolucję „Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”. W ramach 17 celów i 169 zadań zobowiązano się do działania na rzecz ludzi, planety i dobrobytu.

Jednym z celów jest zmniejszenie nierówności w krajach i pomiędzy krajami. Ma to nastąpić poprzez umożliwienie i promowanie uczestnictwa w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym wszystkich ludzi. Wiek, płeć, niepełnosprawność, narodowość bądź inne czynniki nie mają już być przeszkodą.

Nadleśnictwo Oborniki realizując kampanię „Windą do lasu” podjęło się próby sprostania tym niełatwym wyzwaniom. Chcemy pokazać Państwu, że lasy mają wpływ na zapewnienie człowiekowi zdrowia i dobrego samopoczucia, a leśnictwo polskie w obecnej formie organizacyjnej jest gwarancją wsparcia edukacji społeczeństwa na najwyższym poziomie.

Zaangażowanie leśników w udostępnianie lasu i przekazywanie wiedzy jest ogromne i co najważniejsze dostępne dla każdego człowieka. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak. Nazwa kampanii, a jednocześnie namacalna winda, którą możemy wjechać na drugie piętro budynku nadleśnictwa, już nie raz pomogła dostać się na zajęcia tym, dla których schody były barierą nie do pokonania. Dodatkowo, po zakończeniu realizacji projektu mamy nadzieję na zachwyt w Państwa oczach, gdy światło dzienne ujrzy nowoczesna ekspozycja multimedialna dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, połączona z kompleksową aranżacją wnętrza. Izba zyska całkiem nowe oblicze. Szereg spotkań edukacyjnych, materiały drukowane i tablice edukacyjne, także w języku Braille’a, audiobooki, kampania internetowa, telewizyjna i billboardowa – worek projektowych zadań zdaje się nie mieć końca. Wszystko po to, by osoby w każdym wieku, w tym z dysfunkcją wzroku, słuchu czy ruchową znalazły coś dla siebie i poczuły, że tu mamy klimat dla wszystkich.

Mówi się, że sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą. W tym wypadku, zdecydowanie warunkiem koniecznym do osiągnięcia sukcesu jest wspólna diagnostyka problemów w regionie i współpraca różnych podmiotów, organizacji, instytucji. Warto zaznaczyć, że to właśnie dzięki partnerstwu, jakie zawierane jest przez Nadleśnictwo Oborniki i Lasy Państwowe w różnych postaciach możemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom społecznym, a przy tym skuteczniej chronić to co najcenniejsze - zasoby naturalne.

Bo czy może być coś doskonalszego niż las? Miejsce pracy i odpoczynku. Źródło najdoskonalszego surowca odnawialnego, jakim jest drewno, spiżarnia smaków, a także inspiracja dla artystów. Najlepsza tarcza chroniąca nas przed powodziami, wiatrami i osuwiskami. A przy tym nieustannie pracująca fabryka tlenu, dla mnie i dla Ciebie. Od niego wszystko się zaczyna.