Aktualności Aktualności

BEKOWISKO - MIŁOSNE ZALOTY DANIELI

Po rykowisku jelenia i bukowisku łosia przyszedł czas na okres miłosnych zalotów trzeciego co do wielkości gatunku z rodziny jeleniowatych żyjących w Polsce, prawdziwej „damy” naszych lasów, a mianowicie daniela (łac. Dama dama).

U danieli występują dwa różne rodzaje zachowania związanego z rozrodczością: niektóre z danieli kontrolują grupę łań, czyli harem, inne natomiast są terytorialne i bronią wyznaczonego rewiru. W tym przypadku łania odwiedza wiele terytoriów i wybiera samca, który zapewni rozród.

Ruja, czyli bekowisko, trwa od połowy października do połowy listopada. Nazwa ta wzięła się od charakterystycznego krótkiego, ochrypłego pobekiwania byków w tym okresie.

Daniel, podobnie jak jeleń europejski, jest zwierzęciem społecznym. Liczne grupy rodzinne łączą się, tworząc chmarę. W środowisku leśnym chmarę tworzy 4-6 osobników. W otwartym terenie może liczyć ona od 15 do 20 sztuk, a zimą nawet 150 sztuk. W środowisku naturalnym daniel jest zwierzęciem bardzo żywym i stale czujnym.

Suknia danieli przybiera różne postacie w zależności od pory roku. Latem ma często kolor rudobrązowy z białymi cętkami, zimą natomiast staje się jednolicie szarobrązowa, a czarny ogon kontrastuje z białym zadem. Wieniec u byków wyróżnia się charakterystycznymi łopatami, pojawiającymi się już w trzecim porożu, a następnie rozszerzającymi się za każdym razem, gdy wieniec odrasta.

 

Gatunek ten przystosował się do bardzo zróżnicowanych środowisk, zawsze jednak preferuje rzadkie lasy.